Чи потрібно відкладати гроші на старість?

Наші пенсії – це не винагорода за нашу працю, а боже покарання.

Аврелій Марков

Нас з дитинства привчають до того, що ми повинні думати про завтрашній день, правда не всіх, що в принципі правильно, адже жити одним днем можуть тільки вкрай безвідповідальні люди, у яких в житті виникає безліч проблем. І коли ми виростаємо і починаємо працювати, нас закликають подумати про власну старість, тобто, про пенсії. І це теж правильно. Питання лише в тому, як про неї думати. Якби ви знали друзі – як же мені свого часу всі вуха прожужжали з цією пенсією мої батьки і старше покоління на роботі, коли я працював у державній компанії. А я, дурень, слухав їх, думаючи, що вони вчать мене правильних речей, але не думаючи про те, яким саме чином слід подбати про своє майбутнє. Але тепер, поумнев, я розумію, що на пенсію мені розраховувати не варто! Навіть якщо її будуть платити, коли я досягну пенсійного віку, я впевнений, що на неї неможливо прожити. Може бути проіснувати як і вдасться, але не прожити. Тому, давайте, дійсно поміркуємо з вами про завтрашній день, про свою старість, але вже своєю власною головою.

Отже, пенсія. Пенсія – це взагалі така тема, яка схожа на казку про загробне життя, про життя в раю. Зараз живи по совісті, чесно, заповіді Божі заповіді, не гріши, та тоді, коли ти помреш – ти потрапиш в рай, ось там і почнеться справжнє життя – вічне блаженство. Схоже на марення, чи не так? Ось і з пенсією також справи. Тобі кажуть – працюй багато, працюй чесно, не отримуй зарплату в конверті, отчисляй гроші на пенсію, і тоді, коли ти постарієш і вийдеш на заслужений відпочинок, держава про тебе подбати, воно тобі буде платити хорошу пенсію і ти заживешь! Ага, заживешь, дай бог, якщо виживеш. Бачу я з своїм старим, отпахавшим все життя на поганих радянських заводах, які тепер олігархи собі присвоїли, яка вона – ця життя на пенсії. А про те, як накопичити гроші на старість, та так, щоб з ними нічого не сталося, ніхто нікого не вчив. І зараз не вчать. Коротше вірити пенсію, я вважаю, не варто, бо вже зараз багато люди похилого віку не можуть на неї прожити і тому змушені працювати, а в майбутньому, коли працездатного населення стане ще менше, а людей похилого віку-навпаки більше, на пенсію взагалі можна буде не розраховувати. Багато країн старіють, а наша країна ще і вимирає, тому хто буде працювати на нас, коли ми состаримся? З кого будуть брати гроші нам на пенсію? Ось це поки незрозуміло. Та й взагалі, надто вже це наївно розраховувати на державу. Вам так не здається?

А раз у нас так цікаво справи з цією справою, тоді виникає питання – навіщо взагалі брати участь у всіх цих державних чи будь-яких інших програмах, пов’язаних з пенсією, у всякому разі добровільно, розлучаючись з зароблені потом і кров’ю гроші, які нам пропонують відраховувати на пенсію, заради невизначеного майбутнього? Тим більше, ви самі бачите, як там ці дядьки в піджаках і краватках, нашими грошима розпоряджаються. Всі ці, так звані, «ефективні менеджери», настільки ефективні, що без дорогої нафти нічого зробити не можуть. Мені здається, вони ефективні тільки в одному – в освоєнні чужих грошей. Для них чужі гроші – це легкі гроші, які вони дуже люблять. Так що кому ми можемо довірити свої кошти, самі подумайте. Якщо б мова йшла про який-небудь західній країні, де людей, звичайно, теж обманюють, але де все ж має сенс відкладати на пенсію, тому що ти знаєш, що ці гроші нікуди не дінуться і в старості дістануться саме тобі, тоді б ще можна було у щось вірити. Хоча, повторюся, і там багато чого нехорошого, просто про це мало говорять. Але у нас справи йдуть набагато гірше. Адже ми з вами знаємо, як наше дороге і гаряче улюблене нами держава, що виконує свої зобов’язання перед народом, досить подивитися на вже, на даний момент, третю заморозку накопичувальних пенсійних внесків. Ну, так от вийшло, нам кажуть, ми не можемо виплатити вам ваші гроші. Але справа навіть не в тому, що держава з нами так поступає і йому дуже, дуже важко вірити, проблема не в цьому. Держава завжди веде себе не найкращим чином, ми до цього звикли. Взагалі, держава, всупереч думці деяких, виникає не для того, щоб служити народу, а для того – щоб експлуатувати народ. І робити вона це може, або з допомогою репресій, насильства або обману. Або, з допомогою того й іншого. Ви віддаєте перевагу?

Так от, справа не в тому, що держава якесь, не зовсім чесне, і обіцяючи подбати про нас, воно не дуже-то добре це робить, справа в тому, що і можливостей у нього платити пенсію стає все менше. Як я вже сказав, населення багатьох країн світу старіє, тому трудящих людей стає менше, а тих же старих, які розраховують на пенсію, більше. В Європі вже підняли пенсійний вік, тепер про це говорять і в Росії. Тільки в Росії набагато менше людей доживають до пенсійного віку, так і пенсії тут маленькі, це якщо порівнювати нашу країну з Європою. А відкладати гроші на пенсію, беручи участь у всіх цих державних програмах, значить – просто дарувати свої гроші державі, в надії на те, що воно про тебе потім згадає, коли десять разів зміниться. А воно – держава, по голівці не погладить того, хто з ним чесний, воно такої людини буде оббирати до тих пір, поки у нього нічого не залишиться. Чому? Тому що держава – це дуже широке поняття, адже воно складається з різних впливових груп, у кожній з яких свої інтереси. І влада багатих далеко не так постійна, як здається. Сьогодні багатий один, завтра після переділу власності багатим стане іншою, і здобувши владу, знову змінить правила гри. Може президент і хоче платити вам достойну пенсію, але це не означає, що інші впливові люди хочуть того ж. Так що думаючи про те, що держава про вас потурбується, подумайте про те, кого ви розумієте під цим словом, в кого ви бачите держава? Самі подивіться, як піклуються про нашу з вами пенсії сьогодні. Адже ми навіть не розуміємо, що нам з вами пропонують. Ввели ось якісь там пенсійні бали, з якими нічого не ясно. Ну ви самі подумайте, ну які до біса бали, ми що, в чергову безглузду гру в соціальних мережах граємо, щоб якісь там бали, поінти, бонуси, фішки та іншу хрень отримувати? Мова йде про нашу з вами пенсії, від реального життя, а значить і про реальні гроші, на які ми буде хліб, молоко, картоплю купувати, щоб з голоду не здохнути. Ми повинні точно знати, хоча б, за якими правилами буде нараховуватися наша пенсія – в реальних грошах, а не в якихось там балах. Інакше страх і занепокоєння будуть змушувати нас жити сьогоднішнім днем. Коротше, поки виходить, кручу-верчу, а пенсію платити не хочу. А якщо вам не хочуть пенсію платити, пропонуючи займатися складними обчисленнями якихось там балів – тоді не тільки не має сенсу відкладати собі гроші на пенсію за запропонованими правилами, але і взагалі, доводиться серйозно замислюватися про те, як ми будемо, як ви будете жити в старості.

А, до речі, як ви збираєтеся в старості жити? Я ж не пропоную відмовитися від того, щоб подумати про завтрашній день – про свою старість, я пропоную вам про неї правильно подумати. На державу розраховувати, на жаль, не доводиться, воно не тільки здатне придумати масу хитрощів, щоб нічого вам не платити в старості, або платити, але жахливо мало, але і взагалі, невідомо яким воно буде в майбутньому. Ми не знаємо, хто буде керувати нами тоді, коли ми вийдемо на пенсію, але ми знаємо те, що коли влада в нашій країні змінюється, змінюються і правила гри. Можна прогнозувати різне майбутнє, можна навіть припустити, що ви не доживете до старості, і таке можливо, ми всі це розуміємо. Але саме-те головне все ж таки те, що при зміні влади в нашій країні, як я вже сказав, змінюються і правила гри, а точніше, правила життя. У нас, варто губернатору змінитися в одній з областей і всі правила цієї області відразу ж поміняються, одних бізнесменів притиснуть, іншим – своїм, дадуть привілеї. Взагалі гроші і влада скрізь і завжди були тісно пов’язані, самі розумієте, так що ніколи не знаєш, чого чекати від чергового царька в окремо взятій області. Чого вже там про всю країну говорити, в ній і зовсім все дуже сильно змінюється, коли приходить нова влада. Держава надає своїм громадянам послуги належним чином, в тому числі і у вигляді турботи про їх старості, воно володіє своїми громадянами, нещадно їх експлуатує, вичавлюючи з них всі соки, а тим, хто вижив і дожив до старості – пропонує досить бідну життя. І так не тільки в нашій країні відбувається, тому добре подумайте над тим, як ви будете жити в старості. І про те, як до неї дожити, теж подумайте. Не треба перекладати відповідальність за свою старість на державу, сподіваючись на те, що воно забезпечить вам гідне життя, коли ви не зможете самі себе годувати. Адже навіть якщо воно і захоче про вас подбати, то швидше всього не зможе. Якщо демографічна ситуація залишиться колишньою, моє покоління взагалі пенсії не побачить. Я в цьому абсолютно впевнений.

Якщо ви ще нічого не придумали, з приводу своєї старості, то можу запропонувати вам кілька варіантів того, як до неї підготуватися. Варіант перший – їхати! Або, як у нас зараз прийнято говорити – валити! В сенсі, ви можете знайти собі хорошу роботу в іншій нормальній країні, де людям завжди платили і будуть платити пенсію, ну, з високим ступенем ймовірності, де у всякому разі можна відкладати гроші на старість, знаючи, що їх ніхто не вкраде, і взагалі, де можна бути спокійним за свою старість. Загалом, емігрувати я вам пропоную. Зрозуміло, мова йде про таких країнах, де живеться краще, де проблеми з грошима не такі гострі, як у нас. Не я це придумав фішку, цією можливістю давно вже люди користуються, з тих пір, як нашим громадянам дозволили залишати свою країну. Особливо багато наші олігархи і політики полюбляють жити на Заході, а не у власній країні, вони давно вже забронювали собі місця за бугром. У них і сім’ї там – на Заході, і гроші. Діти наших видатних політиків і олігархів навчаються в західних вузах, дружини живуть в Європі і Америці і грошики вони там тримають. Ось, беріть приклад з них, якщо хочете, щоб ваша старість була нормальною. Якщо ті, у кого є гроші і влада – не довіряють підконтрольної їм території, по суті, своєму ж власному господарству не довіряють, тоді що говорити про нас, нам-то кому довіряти, нам на кого розраховувати? Загалом, майте на увазі цей варіанти, що дозволяє цілком собі сучасним чином подбати про свою старість, він дуже практичний. Чесно сказати, ніколи б раніше не подумав, що буду таке радити. Я завжди мріяв, щоб у моїй власній країні – в моєму власному домі, все було добре, щоб сюди люди їхали, а не від сюди. Але, на жаль, сувора дійсність мене розчарувала, і мені тепер здається, що ніхто й не збирається робити тут добре. Це, звичайно, моя особиста думка, яка цілком може виявитися помилковим. Мені хотілося б помилятися. Тому що виїхати звідси непросто, та ще й у розвинуті країни, де ніхто нікого, крім самих кращих фахівців, так би мовити, мізків, з розпростертими обіймами не чекає. Так що не всім такий варіант зручний.

Є й інший варіант подбати про свою старість – стати офигенным фахівцем у якій-небудь інтелектуальної і разом з тим затребуваною області, в якій з віком людина стає не менш, а більш затребуваним і де він зможе працювати, незважаючи на старість. Ну, припустімо, ви можете стати письменником, або яким-небудь радником з тих чи інших питань, консультантом, мислителем. Тоді ви зможете заробляти розумні гроші до тих пір, поки не виживете з розуму. Коротше – якщо у вас будуть потребувати, навіть якщо ви будете старим, тоді без грошей ви не залишитеся. Це очевидно. Тому вчіться чогось такого, що буде годувати вас у старості. Ясна річ, що тягати шпали, нафта, газ, вугілля добувати ви в старості не зможете, ну і багатьом чимось іншим займатися не зможете, що має відношення переважно до фізичної праці. А ось ваша голова може годувати вас довго, навіть тоді, коли ви будете старими, тому розвивайте її. Я, знову-таки, не знаю, які інтелектуальні професії будуть затребувані в нашій – сировинної країні, можливо інтелектуали тут взагалі скоро будуть не потрібні. Але поки, начебто, будують всі ці сколковы-осколковы, тому є надія на те, що все-таки розумні люди цій країні будуть потрібні. Але в будь-якому випадку, якщо ви будете гарним фахівцем у якій-небудь інтелектуальної області, ви будете затребувані, якщо не у власній країні, то в іншій країні точно. Так що – розвивайтеся, в майбутньому, коли дурі у вас стане менше і фізичну роботу ви не зможете виконувати при всьому бажанні, саме ваша голова зможе вас прогодувати. Ваші мізки – це і є ваша пенсія.

І третій варіант турботи про свою старість, передбачає народження і виховання – нормальних дітей. Народжуйте дітей, виховуйте і навчайте їх, щоб вони виросли нормальними людьми, а не імбецилами, дегенератами і дурнями, яких сьогодні повно, і вони з задоволенням подбають про вас – своїх улюблених батьків. Але повторю – дітей треба виховувати, а не просто народжувати. Просто народжуючи дітей і не виховуючи їх, люди вирощують дебілів, виродків, придурків, дегенератів і повій, від яких самі потім мучаться. Такі діти про вашої старості піклуватися не будуть, вони вас тільки в труну швидше заженуть.

Це, до речі, дуже важлива тема – виховання нормальних дітей. Адже чому сьогодні багато, придурошные батьки псують своїх дітей – чмирять їх, принижують, ображають, б’ють? Не тільки тому, що такі батьки – це моральні виродки, але і тому, що вони не пов’язують своє майбутнє благополуччя зі своїми дітьми. Вони не на дітей своїх розраховують, а на державу, яка навмисно замкнуло уявне благополуччя більшості людей на собі. Ось багато хто батьки і моляться на державу, яка, на їх думку, має про них подбати в старості. А діти, хрін з ними – самі нехай як хочуть колупаються і виживають. А от якщо б держава не обіцяло людям пенсію, тоді б набагато більше батьків – дбали б про своїх дітей. Я не кажу про те, що дітей потрібно народжувати лише для того, щоб вони в старості про вас піклувалися, просто потрібно ростити – нормальних людей, які зможуть подбати про самих себе. А якщо людина зможе подбати про себе, завдяки грамотному виховання та навчання, тоді хіба він забуде про своїх батьків? Та ви що – ніколи! Він з радістю їм допоможе, тому що він буде їх любити. Так що подумайте про те, кого ви народжуєте – майбутніх рабів для системи, які будуть працювати на неї, а не на вас, які будуть жити в повній залежності від грошей, віддаючи за них все своє здоров’я, чи все-таки людей, особистості, які зможуть і захочуть подбати про вас в старості.

Ось, власне, саме таким чином я пропоную вам подбати про свою старість. А гроші на неї відкладати не найкращий варіант, їх все одно розкрадуть або вони знеціняться, я особисто в цьому абсолютно впевнений. Хоча, якщо відкладати їх в якій-небудь надійній валюті і тримати в іноземному банку, у швейцарському, наприклад, як це роблять наші олігархи, тоді це непоганий варіант. Все-таки той же долар, хоч і знецінюється, але не так швидко, як багато хто інші валюти, включаючи нашу. Тільки от де взяти гроші в такій кількості, щоб зберігати їх в іноземному банку – ось в чому питання. Не з копійками ж своїми туди потикатися. Тим не менш, це, безумовно, теж варіант. Взагалі я давно усвідомив одне просте правило – сам про себе не подбаєш, ніхто про тебе не подбає. Ви можете, якщо хочете, і далі перекладати відповідальність за своє життя і зокрема за свою старість – на державу, це ваша справа. Але я б запропонував всім тим, хто розраховує на пенсію – подорослішати і навчитися самим про себе дбати. Можливо, я помиляюся, і держава насправді зможе про нас з вами подбати в старості, і головне – захоче це зробити. Але знаєте що, якщо воно зараз нас обманює в багатьох питаннях, причому вже не в перший раз, то де гарантія, що вона не зробить цього в майбутньому? Такої гарантії немає і бути не може. А вірити на слово тим, кому вірити в принципі дуже складно, просто нерозумно.

Я б дуже хотів жити в нормальній державі, піклується про своїх громадян, в державі, яка все робить для людей, в державі, в якій можна сміливо відкладати гроші на пенсію, знаючи, що ніхто в тебе їх не вкраде і не відніме. Але моє бажання, мабуть, не узгоджується з цілями тих, хто замість турботи про своїх громадян, воліє їх обманювати. Це, з моєї точки зору, недалекоглядний підхід до роботи з людьми, і ось така жадібність до грошей в підсумку обернеться тим, що рівень соціальної довіри в країні буде вкрай низьким, що в свою чергу ускладнить її розвиток. Але не будемо нікого ні в чому звинувачувати – ми з вами теж не святі, так що кидатися каменями в інших нам не треба. Краще зробимо правильний висновок з того, що ми з вами спостерігаємо. А висновок простий – про свою старість потрібно думати самому, своєю головою.

Гроші відкладати на старість, я вважаю, не потрібно, якщо ви не мільйонер, який може дозволити собі зберігати гроші в надійних банках – потрібно себе самого до старості підготувати. Потрібно зробити себе розумнішими, щоб бути затребуваним в старості, потрібно народжувати і правильно виховувати дітей, щоб вони були нормальними, тоді вони зможуть про подбати про своїх батьків, тобто про вас, і/або, виїжджати в іншу країну потрібно, в якій піклуються про старих. Ось вам і вся історія про турботу про завтрашній день.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *