Де взяти грошей на життя

Ваше благополуччя залежить від ваших власних рішень.

Джон Рокфеллер

Варто зайвий раз говорити про те, що на тлі погіршення економічної ситуації в країні, все більше число людей починає задаватися про те, де взяти гроші на життя, ні на які-небудь там дивовижні приблуди, ні на гулянку і п’янку, ні на поїздку в екзотичні країни, а саме на життя? Думаю, це питання риторичне, бо більшість людей знають на нього відповідь, і він ствердна. Населення бідніє, тому питання грошей стає для нього одним з найбільш частих і самих складних. І справа навіть не в тому, що ціни на все зростають, а зарплати падають, а у підприємців знижуються доходи, а в тому, що деякі люди просто не пристосовані до таких умов, коли потрібно елементарно виживати. У багатьох іпотека, кредити, діти, різного роду зобов’язання, які в голодні часи дуже складно виконувати. А як з усім цим справлятися, коли держава тебе вже не годує з руки, а навпаки, лізуть в твою кишеню, щоб забрати з нього останні копійки, люди просто не знають. Я постараюся поділитися з вами своїм уявленням про те, де можна взяти грошей на життя, щоб не тільки вижити, але і нормально жити, навіть в умовах вкрай непростій ситуації в економіці.

Є два підходи до вирішення цієї проблеми – оперативний і стратегічний. Оперативний підхід має на увазі, що вам потрібно десь взяти грошей дуже швидко, щоб вирішити якусь термінову проблему. Тут існує кілька варіантів – ви можете взяти кредит, оформити позику, попросити гроші в борг у друзів і знайомих, нашакалить їх де-небудь як-небудь, що-небудь за гроші продати, або виконати якусь разову роботу за них. Загалом, різні варіанти можуть бути, і я про це вже писав у своїх попередніх статтях. Так що не буду повторюватися. А ось стратегічний підхід до вирішення проблем з грошима, по-перше, є більш серйозним, а по-друге, більш складним, але при цьому дуже цікавим і поза всяких сумнівів необхідним. І ось про нього-то ми з вами в цій статті й поговоримо.

Отже, давайте більш серйозно поглянемо на це питання з грошима. Якщо вам не на що жити, то пора задуматися про те, як ви взагалі весь цей час жили. Ось ці гроші, які вам потрібні на життя, і яких у вас немає – це що, проблема, яка сама собою впала вам на голову? Її раніше не було чи що, і до неї ні що у вашому житті не вело? Вона як-то ось сама намалювалася із-за незалежних від вас обставин? Ви розумієте, про що я хочу вам сказати? Я хочу сказати, що ця проблема, завжди була у вашому житті, тільки вона перебувала, так сказати, в сплячому стані, або ви вели і ведете такий спосіб життя, при якому вона неминуче виникатиме. І ви не зможете вирішити цю проблему в один момент, тому що вона є наслідком вашої нездатності ефективно заробляти гроші, грамотно ними розпоряджатися, грамотно їх інвестувати, збирати, зберігати та примножувати. Знаєте, що значить ефективно заробляти гроші? Це означає не вбивати заради них своє життя, працюючи по 25 годин на добу. Так що, друзі, ця проблема прийшла до вас не сьогодні і навіть не вчора, вона хрін знає коли у вас з’явилася ще тоді, коли ви тільки намагалися розібратися в цьому світі, думаючи про те, що і як в ньому влаштовано. А тепер вона просто розцвіла і дає про себе знати. Будь-які проблеми з грошима спочатку такими не здаються, як, наприклад, в нашій країні не розуміли чи не хотіли розуміти, що якщо не розвиватися, якщо весь час тільки торгувати сировиною, то рано чи пізно опинишся в дупі. Ось так і у людей – вони не думають про майбутнє, коли у них все добре, а потім виявляється, що життя красива, та ще й на халяву закінчилася, і треба якось крутитися. І оскільки у нас більшість людей в країні – годувалися і кормляться з царської руки, то не дивно, що їм зараз хреново. Адже їх матеріальне благополуччя залежало не від них, а від можливостей і доброї волі царя. Ось це положення потрібно міняти, інакше питання про те, де взяти гроші на життя – буде переслідувати вас більшу частину вашого життя. А уявіть, що буде з вами в старості, якщо ви не навчитеся самі про себе піклуватися.

Давайте замислимося, що означає не мати грошей на життя, про що це говорить? Це говорить про те, що людина не пристосований належним чином до життя. Це не трагедія, я сам до неї не дуже добре пристосований, але ми повинні це визнати, про це нам, вам, треба думати.

Ось і давайте подумаємо, як ми, я маю на увазі, що кожного з нас окремо, опинилися в такій ситуації, коли з грошима у нас виникли певні, а у кого-то навіть дуже серйозні проблеми. Про що ми думали раніше, на що ми сподівалися, кому ми вірили?

Біда, я вважаю, не в тому, що у когось з нас мало грошей, а у кого-то їх немає взагалі, а кому-то їх просто недостатньо, біда в тому – звідки ці гроші до нас приходили і приходять. Якщо ці гроші були тими грошима, які наша країна заробляла, продаючи нафту та газ, і за більш або менш складної ланцюжку вони приходили до вас, то абсолютно очевидно, то цих грошей повинно було стати менше, як тільки ціни на енергоносії пішли вниз. А от якщо ви заробляєте гроші – займаючись продажем інтелектуальних продуктів зовнішнього світу, якщо ви конкурентоспроможні на світовій арені, якщо можете витягувати гроші з різних країн, особливо розвинутих, тоді ніяка криза, ніяких економічні проблеми окремо взятої країни не позначаться занадто сильно на ваших доходах. Ті, хто це зрозумів – давно перейшли на можливість працювати з усім світом, не зациклюючись на одній єдиній країні, в якій економіка, м’яко кажучи, розвинена дуже хріново. Будь-яка розсудлива людина розуміє, що треба вчитися заробляти “розумні гроші”, тобто такі гроші, які потрібно заробляти головою, у важкій конкурентній боротьбі з іншими людьми в усьому світі, а не просто ходити на роботу, отримувати зарплату. А по-іншому в наш час не можна. Сучасна економіка не може і не повинна бути локальною, вона повинна бути глобальною, щоб бути сильною. Якщо наша країна, як система, не навчилася заробляти гроші головою, то це не значить, що особисто ви не можете цього навчитися. Звичайно, якщо вам років так п’ятдесят, і ви все життя сиділи на сраці, займаючись всякої бюрократичної нісенітницею, тому поняття не має, як вам тепер перебудуватися, то вам складніше почати щось робити інакше, хоча можливо. А от якщо ви її ще молоді, ну скажімо, вам немає ще й сорока, то можете сміливо вчитися чомусь, що дозволить вам працювати на глобальному рівні. Порадити можна багато чого, починаючи з деяких видів робіт в інтернеті – написання статей (на англійській), програмування, надання різних послуг – входять в сферу компетенції, і закінчуючи спробою влаштуватися на роботу в іноземну компанію.

Я не знаю, чому ви вчилися і що ви вмієте, але я знають інше, що ви, по-перше, можете навчитися чомусь новому, навіть якщо вам до фіга років, а по-друге, що вам потрібно навчитися продавати себе на глобальному ринку праці, а не лише в окремо взятій країні. Складно це для вас? Тут, насправді, все залежить від вашої мотивації, повірте. Ось, скажімо, те, чим я зараз займаюся, в корені відрізняється від того, чого я коли вчився, тому що мені кілька разів протягом життя доводилося перебудовуватися, кілька разів доводилося вчитися новому, щоб краще влаштувати своє життя. А якщо я – людина без всяких талантів і якихось видатних здібностей, значить і ви зможете. Так що гроші на життя треба брати там, де вони є.

Ми з вами не можемо вплинути на економіку країни, ми не можемо взяти за барки нашу владу, неважливо, в чиїй особі і вимагати від неї того, щоб вона почала працювати над розвитком країни, над розвитком економіки, над створенням необхідних умов для бізнесу і роботи, і тому подібних речей. Не можемо. Точніше, можемо, але нам це не потрібно. Нас ніхто слухати добровільно не стане, нікого з нас, а нав’язувати свою точку зору силою – не найкраща ідея, повірте. А ось про своїй власній економіці, про своєму власному матеріальному становищі, ми можемо подумати і, безумовно, повинні. Ми можемо вивести себе на світовий рівень і перестати залежати тільки від однієї країни і від її відсталої економіки, її кумівський системи, нам це цілком по силам. Це ключовий момент у вирішенні проблем з грошима для кожного з нас окремо. Ми повинні налаштовувати себе на роботу з тими людьми, у яких є гроші, які вміють їх заробляти, які готові платити нам за те, що ми реально приносимо користь, а не за те, що ми тупо влаштувалися на бюджетну посаду і сидимо чекаємо зарплату від улюбленого царя. Це можна і всередині країни зробити, тут теж вистачає тих, у кого є гроші, навіть незважаючи на всякі там економічні кризи і тому подібні закономірні речі. Просто з усім світом працювати цікавіше, ніж, скажімо, з групою заможних людей всередині країни, які можуть у будь-який момент почати випендрюватися, змінюючи умови співпраці. Залежати від нероб упирів, не самий кращий варіант. У вас повинен бути вибір – з ким, де і на яких умовах співпрацювати. Поки у вас його немає – о вас будуть витирати ноги.

Отже, народ – ви хочете грошей? Вам потрібні гроші? Тоді що ви готові і що ви можете за них запропонувати? Що ви можете зробити за гроші швидше, якісніше і дешевше, ніж, скажімо, той же середньостатистичний китаєць, який задовольняється кількома листами капуты на добу, локшиною і жменькою рису, і при цьому може зробити практично все, починаючи з вирощування тієї ж капусти і закінчуючи комп’ютерними комплектуючими? Ну, зрозуміло, що мова йде не про одному конкретному китайця, а про тих китайських робітників, які сьогодні обробляють практично весь світ. Ось з ними і не тільки з ними, вам потрібно вміти конкурувати, щоб заробляти гроші на життя. Давайте я наведу вам дуже простий і водночас цікавий приклад з мого життя, який показує, що сьогодні з себе представляє ця конкуренція. Потрібно мені було якось зробити дублікат ключа від квартири, і я вирушив на будівельний ярмарок, де виявлялися такі послуги. Підходжу я до одного з наметів, на якій написано “виготовлення ключів” і запитую у продавця: скільки коштує зробити ключ? З намету вилазить здорова рожа, на якій ясно написано “працювати не люблю і не буду”, і ця свиняча нахабна пика говорить мені, що, по-перше, ключ він робить два тижні (!), а по-друге, що варто це 200 рублів, а це не маленькі гроші знаєте. Справа відбувалося десь у році 2004-05. Загалом, ціна була достатньо високою для мого міста. Природно, я не став замовляти у цієї жадібної ледачою харі ключ, а пішов на трамвайну зупинку, де малюк-китаєць зробив мені дублікат ключа за п’ять хвилин і взяв за це, не 25, не то 30 рублів. Відчуваєте різницю? Ось і я відчув.

Питається – навіщо мені платити свинячий роже, коли я можу заплатити китайцеві і таким чином швидко і якісно вирішити свою проблему/завдання? Ну не для того ж, щоб виробника вітчизняного підтримати, на хріна він мені потрібен. Нехай хто-небудь інший купує гівно, щоб підтримати рідного виробника – жадібного і лінивого, і нерідко нахабного. До того ж, я впевнений, що ця свиня не стала б нічого робити – він також пішов би до китайця, зробив у нього ключ, а потім взяв би з мене 200 рублів, поклавши таким чином 170 рублів в собі в кишеню – не вдаривши пальця об палець. Мені такі послуги, ще раз повторю, не потрібні. І світу таке каліцтво теж не потрібно. Тому, ми або вчимося працювати, або руками, або головою, чи так і будемо сподіватися на ресурси, а якщо мова йде про бізнес, то на тупих споживачів усередині країни, яким іноді і вибирати нема з чого, при купівлі деяких видів товарів і/або послуг. Багато ось думають про те, як швидко заробити гроші за рахунок обману дурних споживачів, що в загальному-то практикується в усьому світі. Але якщо ви хочете саме так підходити до питання грошей, то заради бога – це ваша справа. Але тоді постарайтеся навчитися обдурювати споживачів з інших країн, наприклад, через той же інтернет. Тому що тупий російський споживач, на відміну від тупого західного споживача, сьогодні сильно збіднів, і судячи з тенденції, в майбутньому він стане ще біднішим – так що у нього просто тупо немає грошей. Зате у вас повинні бути мізки, щоб обдирати тих, у кого ці гроші є, якщо ви хочете заробляти собі на життя за допомогою хитромудрих комбінацій. Так що неважливо, як ви хочете заробляти гроші, важливо те, за рахунок кого ви будете це робити, або в яких масштабах. Я ось зараз активно переключаюсь на зовнішні ринки, підтягуючи для цього все, що потрібно підтягнути – той же англійський активно вивчаю. Бо тепер навіть багато мої клієнти в Москві скаржаться, що у них немає грошей, щоб платити мені за послуги. Та й потім, я вирішив тепер повністю переключитися на роботу через інтернет – тому що їздити на кілька днів, а іноді і тижнів і навіть місяців в інші міста, в основному в Москву та Пітер, щоб заробити там за допомогою своїх послуг більш або менш пристойні гроші – це не для мене. У мене інші цінності, тому таке життя мені не підходить. Так що я сам тепер буду шукати можливості надавати свої послуги лише через інтернет, і не тільки російськомовним людям, але і всьому світу. Подивимося, що з цього вийде.

В цілому, треба вчитися працювати головою – це вигідніше. Тоді доведеться конкурувати не з китайцями, а з тими, хто робить ставку на інтелектуальну економіку, чи як там її ще називають – економіку знань. Якщо ви можете світу щось більш складне, розумне, інтелектуальне запропонувати, з чим далеко не кожен китаєць впорається, тоді вашим конкурентом стане вже середньостатистичний кореєць, діти яких навчаються сім днів на тиждень у дві зміни. Чи готові ви до такої конкуренції? Ви знаєте, що корейці, я маю на увазі південних корейців, зрозуміло, за деякими технологічними напрямами обганяють американців на 12-17 років? Американців! Тих самих, у яких вищу освіту дуже якісне, судячи з рейтингу внз, і які імпортують “мізки” з усього світу. Тому, коли в новинах щось там женуть на телефони самсунг або коли еппл судиться з самсунг з-за того, що самсунг нібито стырил якісь там ідеї у эппла, мені відразу згадується англійська приказка: “Справжній джентльмен завжди грає за правилами! Якщо при існуючих правилах джентльмен не може виграти, він змінює правила — і виграє!” Так що я швидше повірю в те, що еппл поцупив у самсунг ідеї, ніж навпаки. А піпл, як бачите, купує “яблучну продукцію”, переплачуючи за неї великі гроші, тільки тому, що це бренд. Народ тупий, що з нього взяти. Тому, друзі, якщо ви не можете працювати якісно, швидко і дешево, і нічого інтелектуального не можете запропонувати світові, тоді може вам запропонувати йому щось, хай і не дуже розумний, але зате пафосне? Слабо створити бренд, на який обивателі у всьому світі будуть молитися? Адже споживачі не такі розумні, щоб розбиратися в якості, зате на красиві речі і красиву рекламу дуже навіть добре ведуться, тому можна висмоктувати з них гроші, навіть не володіючи особливим генієм, але яскраво демонструючи його. Тут вже вам доведеться конкурувати з відомими брендами, які мільйони спускають на рекламу і піар. А взагалі, неважливо, робота або бізнес стануть для вас джерелом доходу – ви можете і на великі світові компанії працювати, якщо в конкурентній боротьбі обійдете інших претендентів на роботі місце в них. Бачите, як все непросто.

Зрозумійте, якщо ви не знаєте, що ви можете запропонувати світу, якщо ви самі не готові грати з глобальних правил, тоді і пред’являти претензії країні, президенту, нашої специфічної еліті і всім, хто у нас приймає рішення, вам в принципі не має сенсу. Звичайно, від політичної волі багато чого залежить, але однієї тільки волі недостатньо – потрібно ще багато працювати, щоб в чомусь досягти успіху. А яке у нашої країни конкурентну перевагу перед іншими країнами? Що ще залишилося, але цього мало. У нас люблять, наприклад, говорити, що готують хороших математиків і програмістів, які виграють всілякі світові змагання з програмування, в силіконовій долині багато з них працюють і так далі. Хлопців, але програми-то, сам кінцевий продукт, роблять чомусь не у нас, а на Заході. Що-то і ми вміємо робити, але основну користь з всіх цих розумних хлопчиків витягують в іншому місці. Виходить, у нас готують хороших програмістів, а на Заході створюють хороші продукти руками, в тому числі і цих програмістів? Виходить так. В чому наша вигода? Так це як патрони виробляти, але не мати рушниці, а тому і не користуватися ними. Тому багатство і гроші у тих – хто вміло користується ресурсами, а не у тих, хто їх має. І тим не менше, якщо дивитися на цю ситуацію очима самих програмістів, то звичайно їм по хріну, де і на кого працювати – аби платили добре і умови для роботи і самореалізації були прийнятними. Тому і кожна з вас, може, плюнути на всю цю застряглу в дев’ятнадцятому столітті систему і подумати тільки про себе і свої можливості реалізувати себе на глобальному ринку праці. Тут вже, як не крути, все залежить від вас. Зрештою, сьогодні можна багато чому навчитися, навіть не виходячи з дому, а користуючись навчальними матеріалами, знайденими в інтернеті. Наприклад, на Coursera можна повчитися. І під дулом автомата вас ніхто в країні не тримає, як це було при комуністах – куди хочете, туди, так би мовити, і валіть. Я розумію, що в силу свого віку не кожен може собі це дозволити, але цей вік, коли ви таке рішення дозволити собі не можете – дуже відносний. Що ви можете зробити і в сорок, і в п’ятдесят років, щоб вписатися у світову економіку, а про більш молодих людей я навіть не кажу – перед ними і зовсім сьогодні відкриті всі двері. Над собою тільки працювати треба, а не сподіватися на державний пайок. І обов’язково треба бути готовими до жорсткої конкуренції, до боротьби.

Якщо ви вважаєте, що вам пізно чомусь новому вчитися чи підвищувати свою кваліфікацію до конкурентоспроможного рівня, або що сама людина нічому навчити не може, за матеріалами з інтернету, що обов’язково університет хороший закінчувати потрібно, щоб стати класним фахівцем, ну і так далі – відмовки та виправдання у людей приблизно такі, то я раджу вам почитати книгу Кевіна Мітніка “Мистецтво вторгнення”. Там в основному про хакерів і соціальних інженерів написано, що бути може вам не так цікаво читати, враховуючи тему цієї статті, хоча по мені, книга це сама по собі дуже цікава. Але тим не менш, є там одна голова, дай Бог пам’яті – це третя глава, вона називається “Хакерство в Техаської в’язниці”, в якій написано про те, що два хлопця, перебуваючи у в’язниці, під жорстким контролем, примудрялися виходити в інтернет, і не тільки розважатися, спілкуватися з жінками і навіть гроші заробляти, але і отримувати поглиблені комп’ютерні знань, які надалі допомогли їм влаштуватися на хорошу, високооплачувану роботу на волі. Іншими словами, якщо людина захоче, якщо йому треба, якщо він не буде лінуватися, тоді він зможе багато чому навчитися, щоб поліпшити своє життя. І вже якщо у в’язниці люди змогли необхідні їм знання отримати, то кожен з нас може визначено отримати їх на волі, маючи вільний доступ до величезної кількості найрізноманітнішої інформації. Мені особисто відомі приклади, коли люди самі, з допомогою книг та інтернету, змогли навчитися таким речам, за допомогою яких стали заробляти хороші гроші. Тому я і сам зараз, як вже було сказано вище, переключаюсь на інтернет – де поки ще є відносна свобода, а отже, і великі можливості для самореалізації. Так що подумайте над своєю мотивацією, бо від неї, а не від держави не від становища в економіці, не від ціни на срану нафту, в значній мірі залежить ваше життя, ваше матеріальне становище. Нині багаті і бідні люди не так сильно відрізняються один від одного, в плані їх доступу до інформації, як це було раніше, так що шанс вибратися з болота і влаштувати своє життя належним чином, – є у більшості людей.

Розумієте тепер, друзі, де взяти гроші на життя? Там, де вони є, і у тих, у кого вони є. Головне для вас, це навіть, не де, а як ці гроші взяти. І оскільки ми з вами люди чесні, і всілякі шахрайські методи видобутку грошей вивчаємо рідко і то лише для загального ознайомлення з ними, щоб навчитися протистояти шахраям, а не самим ними ставати, то ми розглядаємо виключно чесні методи заробітку грошей в сучасному глобальному світі. Придумуйте свої фішки, шукайте можливість бути корисними іншим людям, вчіться грамотно вкладати наявні гроші, переважно в самих себе – у свою освіту і здоров’я, одним словом – користуйтеся тими можливостями, які сучасний світ надає вам. І тоді у вас і гроші на життя з’являться, і взагалі ви будете дивитися на світ з оптимізмом, тому що в ньому маса можливостей для тих, хто хоче прожити цікаве і яскраве життя.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *