Де зберігати гроші

Гроші мають ціну, коли вони в твоїй кишені.

Веселін Георгієв

Всі ми прекрасно знаємо про те, що мало просто заробити гроші, ними ще й потрібно вміти правильно розпоряджатися, та грамотно їх зберігати. А зберігати їх потрібно для того, щоб потім правильно ними розпорядитися, щоб якусь їх частину зберегти як “подушку безпеки”. А щоб їх зберегти, їх треба десь і якось, бажано правильно, зберігати, в якомусь дуже надійному місці. Як ви розумієте, це вимагає від людини певних знань і умінь. Річ у тому, що наші кревні грошики у нас постійно прагнуть вилучити, будь-якими шляхами, а способів це зробити досить багато. Крутіше за все це виходить робити у держави – яке може знецінити всі наші гроші, якщо, звичайно, ми зберігаємо їх у національній валюті. І як ми з вами знаємо, що деякі держави люблять час від часу це робити – вони забирають гроші у свого народу під різним приводом. Наприклад, для того, щоб дірки в своєму гнилому бюджеті залатати, зауважте, у своєму, але не в нашому. Тому нам потрібно вміти захищатися від всіх, хто зазіхає на наші гроші, будь то держава або хтось ще, хто за допомогою сили (насильства), або за допомогою хитрощів хоче й намагається поживитися за наш кошт.

Де зберігати грошіМи з вами повинні вміти захищати свої гроші, ми зобов’язані це робити, заради самих себе, заради сім’ї, заради свого майбутнього, та майбутнього наших дітей. І для цього, потрібно навчитися їх правильно ховати, щоб зберігати. Це, я вважаю, наша основна задача в плані особистих фінансів. Тому подивимось, що, де, та як ми можемо зберігати свої гроші.

Якщо підходити до питання зберігання грошей поверхнево, то ця задача не здається такою вже складною. Людина може думати, що місць для зберігання грошей повно – ті ж банки, наприклад, ідеально для цього підходять – поклав у них гроші, та ні про що думати не треба – на них там ще й відсотки будуть капати. Потрібно тільки банк вибрати хороший – у якого рейтинг нормальний, та високі відсотки. Однак на ділі виявляється, що не всі банки чесні, та не завжди чесні навіть ті з них, які мають пряме відношення до держави, тому наші гроші у них можуть зникнути, та ніхто нам їх не поверне, попри всі ці їх страховки, й тому подібні зобов’язання. Звичайно, банки бувають різні, деякі з них намагаються бути чесними до самого останнього моменту, але що особливо важливо – банки можуть знаходитись в різних країнах, в тому числі в тих країнах, де обманювати вкладників не прийнято. Ми з вами люди розумні, знаємо, що десь їм, банкам, безкарно грабувати своїх клієнтів дозволяють, а десь ні. І там, де це робиться ну дуже рідко – розумні люди вважають за краще зберігати свої гроші. Для деяких країн – надання якісних фінансових послуг – це бізнес, причому це чесний бізнес, тому ніхто ні в кого нічого не краде. Ну, скажімо, якщо ви у Швейцарський банк свої гроші покладете, яка ймовірність того, що їх у вас вкрадуть, неважливо яким саме чином? Вона невелика, погодьтеся. Вона є, ця ймовірність, але вона невелика.

А яка ймовірність того, що у вас вкрадуть гроші, знову-таки, неважливо яким саме чином, в нашому банку? Вона набагато вища, правильно? Ми вже це проходили. І слава богу, не у всіх у нас пам’ять коротка. Навіть якщо ви зберігаєте гроші в самому надійному банку країни, ви не можете бути впевнені в тому, що вам гарантовано повернуть ваші гроші. Скільки таких історій було, коли люди втрачали своїх кошти, навіть у тих випадках, коли вони зберігали їх в найбільшому державному банку. І неважливо, хто і як позбавляє нас наших кровних, неважливо, які виправдання для нас вигадують в таких випадках – якщо ми втрачаємо свої гроші, то це не можна виправдати нічим. Тому крадіжка грошей в наших банках, на жаль, поки ще має місце, хоча вони всіляко вселяють населенню думку про те, що у них все надійно, все добре, все по-чесному. І працюють над цією проблемою, я думаю. Ось навіть, як ми з вами бачимо, банкіри разом з державою страхування вкладів придумали, щоб підвищити довіру населення до вітчизняних банків. Проте з цією страховкою іноді виникають проблеми у деяких людей, але про це мало хто говорить. Тому нам, як мінімум, необхідно брати до уваги той факт, що наші банки, як, втім, і наша держава, не відрізняються особливою надійністю. У всякому разі поки що. Ну, це моя суто особиста точка зору. Хто з нею не згоден, може не сприймати мої слова серйозно. Я нашим банкам не довіряю. А значить розглядати їх як місце для зберігання грошей ми з вами в цій статті не будемо, ну якщо ви тільки не копійки якісь хочете зберегти, а дійсно серйозні кошти, й не пару місяців або максимум рік плануєте тримати їх у банку, а кілька років. Тому майте на увазі – вся ця красива реклама вкладів, коли вас закликають зберігати гроші в нібито надійних банках, може стати для вас небезпечною наживкою. Банківські вклади (депозити) – це досить-таки ризикований фінансовий інструмент, якщо мова йде про великі гроші, які ви хочете зберігати у вітчизняних банках, протягом довгого часу. Я у всякому разі, не рекомендував би так ризикувати.

Також нам сьогодні багато рекламістів можуть запропонувати інвестувати свої гроші в якісь, знову-таки до біса надійні й одночасно високоприбуткові фінансові програми, а по суті, авантюри. І неважливо, що такі речі, як надійність та висока прибутковість суперечать один одному. Таким чином вам пропонують у “поле чудес” свої гроші закопати, щоб з них виросло грошове дерево, тобто вам пропонують ваші гроші не просто зберегти, а ще й примножити. І ось це багатьох збиває з пантелику – жадібність засліплює людей і вони починають грати у всі ці, часто свідомо програшні ігри. Зрозумійте, всі ці Форекс, фондові ринки, піфи, пафи, фонди взаємодопомоги й чорт знає що ще – це не спосіб зберегти гроші – це гра. І в цю гру виграють завжди ті, хто її організував, трохи рідше ті, хто дуже добре вміє в неї грати. Нині всі ці так звані фінансові інструменти замінили людям казино, лотереї та інші лохотрони. Ні, я ні у якому разі не хочу сказати, що все з вищеперерахованого обов’язково позбавить вас ваших грошей, але знаєте, судячи зі статистики, мати справу з подібними речами бажано тільки в тому випадку, якщо ви в них дуже, підкреслюю, дуже добре розбираєтеся. А якщо ні, тоді ні зберігати, ні примножувати свої гроші за допомогою всяких там контор, які обіцяють вам золоті гори – не рекомендується. Інакше у вас виникнуть фінансові проблеми, як це буває у тих, хто заграється в азартні ігри, та не може зупинитися. А що рекомендується? Де зберігати гроші?

Ось тепер давайте разом подумаємо над цим. Спочатку ми відмовились від того, що зазвичай лізе в голову, а тепер будемо реально думати. Ми будемо думати над тим, з чого слід почати зберігання грошей. Я вважаю, що це необхідно розпочати з вивчення позитивних прикладів збереження грошей більш, скажімо так, розумними людьми. Тому, зверніть увагу, насамперед, на тих хлопців, у яких багато, або дуже багато грошей. Давайте зокрема подивимось на тих людей, що живуть у нашій країні та мають багато грошей. Вірніше, вони тут не стільки живуть, скільки бізнес роблять, але оскільки вони так багато й так часто говорять про патріотизм, то будемо вважати, що вони тут живуть. Підіграємо цим лицемірам. Так от, зберігають вони гроші тут, в цій чудовій та прегарній країні, а саме – в наших вітчизняних банках? Виявляється, що ні, не зберігають. Вони їх, як це у нас називають – виводять за кордон, у всякі там офшори. А як на рахунок держави, в особі насамперед тих, хто приймає рішення в цій казковій країні, вона свої гроші тут у себе вдома зберігає в своїх банках? Виявляється, що теж ні, не зберігає. Вона, знаєте, теж тримає в іноземних банках, ось зокрема в американських цінних паперах, як в дуже надійному форматі, якщо так можна виразитися. Загалом, теж десь там вони свої гроші зберігають, але не тут. А чому? Ймовірно, що не довіряють вони, не довіряють, виходить, самим собі. А ми тоді повинні довіряти їм та всьому тому, що знаходиться під їх контролем? Думаю, що ні. Адже як можна довіряти тим, хто сам собі не довіряє? Таким чином, ваші гроші точно не повинні зберігатися там, де не зберігаються гроші тих людей, у яких їх у кілька разів більше, ніж у вас. Логічно?

Тоді виходить, що нам потрібно зберігати свої гроші десь там, де тиша та спокій, де грошам живеться дуже добре та комфортно, як, втім, і людям. І тоді вам не треба буде морочитися над тим, як повернути гроші, якщо раптом з ними щось трапиться. Тому що з ними нічого не трапиться. Якщо, звичайно, ви не олігарх і не бандит, проти яких Захід час від часу вводить санкції. Але, припустимо, що у вас такої можливості немає. Припустимо, у вас не такої кількості грошей, щоб їх виводити за кордон і десь там, далеко від вашої улюбленої батьківщини, зберігати. Що залишається? Залишається тільки одне – зберігати їх в банку, але тільки в скляній, або в матраці, або під підлогою, десь замурованими в стіні в сейфі й так далі, загалом там, де їх ніхто крім вас не знайде. Я кажу цілком серйозно, друзі, так поступають багато людей, яких я знаю. Мало того, скажу вам по секрету – так поступаю і я. Я не вірю нашим банкам ні на грам. Я зберігаю в них гроші, але невелику суму, з якою морально готовий розлучитися. А ось стратегічний свій грошовий запас я зберігаю у важкодоступному для інших людей місці, щоб ніхто й ніколи не зміг доторкнутися до них своїми брудними лапами. Тільки один важливий момент – гроші повинні бути не вітчизняними, а іноземними, розумієте? Тобто, долари треба зберігати, а не якісь там гривні, тенге або що там у нас ще грошима називають. Долари можна сміливо замуровувати в стіну, бо термін їх придатності, судячи за статистикою знецінення цієї валюти, в середньому сто років. Ви стільки не проживете, скільки купівельна спроможність долара. У тієї ж гривні, як бачите, термін придатності набагато менше. А банківські вклади (в наших банках), вони, друзі, для тих, хто любить екстрим. Тому якщо за бугор вам виводити нічого, — ви не мільйонер, у якого є великі гроші, не особа наближена до імператора, в сенсі, до президента, тоді зберігайте свої гроші ближче до тіла, в найбільш доброзичливо налаштованої до людей валюті. От і все. Вигадувати нічого не потрібно. Зайві знання у фінансовій сфері можуть виявитися шкідливими для вас. Тому що дуже грамотні люди, часто по грамотному й обманюються. Думаєте, в тому ж МММ у свій час тільки бабусі божі кульбабки гроші втратили свої, та всякі там колгоспники? Нічого подібного – багато освічених людей, що розбираються у фінансах, купилися на примітивну, навіть можна сказати, тупу рекламу та всі свої гроші віддали шахраям. Тому якщо ви хочете зберегти свої гроші – не треба нічого вигадувати!

Для тих, у кого виникає питання – на кой чорт зберігати гроші, чому б їх всі просто не витратити, чи то пак, не інвестувати, відповідаю: щоб мати кошти не тільки на умовно “чорний день”, але й для вирішення ваших стратегічних завдань. З одного боку, ми всі знаємо про те, що гроші повинні працювати, а не без діла лежати, адже навіть той же долар теж з часом знецінюється. Тому вкладення грошей може здатися, та часто здається дуже мудрим рішенням. Але я повторюю – вкладення грошей та їх збереження – це різні речі. Не треба їх плутати. Вкладення – це ризик, а збереження – це вміння ховати свої гроші, іноді навіть від самого себе, щоб тупо не витратити їх. Причому, зберігати гроші не менш складно, ніж примножувати їх, бо для цього потрібно розуміти, де та в чому їх зберігати. Ми це з вами обговорили. Надійна валюта, надійні банки, надійне місце, до якого будете мати доступ тільки ви. Це все, що вам потрібно знати. Ви самі повинні для себе вирішити – навіщо вам це потрібно, навіщо вам знадобляться гроші в майбутньому. Наприклад, ви можете зберігати їх, як я вже сказав, на “чорний день”. І хоча у нас в країні мало не кожен день можна назвати чорним, все ж у деяких випадках кошти можуть бути потрібні особливо сильно, наприклад, вони можуть знадобитися вам на лікування. Або, скажімо, ви можете накопичувати гроші на навчання своїх дітей (велика мета), бажано за кордоном, щоб вони змогли добре влаштуватися у сучасному глобальному світі. Так що гроші зберігати й накопичувати, а не тільки витрачати – це вірна справа, праве діло. Краще мати свої гроші, ніж, скажімо, влазити в кредит, коли тобі терміново потрібні кошти на якісь дуже важливі справи, тому що кредит нас все ж обмежує, та отримати його не завжди представляється можливим, загалом, у нього є свої недоліки. А ті гроші, які ми зберегли, навпаки, роблять нас більш вільними людьми.

Ось так я пропоную вам зберігати гроші – або в надійних банках, які знаходяться в надійних країнах, тобто в країнах з високим кредитним рейтингом (ААА, АА, А), або у себе вдома, в надійному місці, в надійній валюті. Головне – не довіряйте нікому свої гроші, хто пропонує вам їх примножити, шляхом вкладення у щось дуже вигідне. Запам’ятайте, вкладення грошей та їх збереження – це абсолютно різні речі. Вкладення завжди пов’язано з ризиком, ступінь якого вам ніхто ніколи не стане пояснювати, швидше навпаки – вам всі будуть прикрашати, розповідаючи про вигоди, лише б ви віддали свої гроші. Скільки людей на цьому обпіклося та ще обпечеться. А збереження – це коли ніхто про ваші гроші навіть не знає, не кажучи вже про те, що хтось крім вас буде їх чіпати своїми граблями. Ну й самі ви, зрозуміло, не повинні лізти в свою скарбничку по дрібницях, щоб не витратити на всяку нісенітницю свої заощадження. Звичайно, невеликі суми грошей і в наших банках можна тримати, відсотки там начебто непогані капають, тому якусь вигоду від них можна отримати, якщо довірити їм свої гроші. У мене є вклади у кількох банках і я на них не переживаю. Але при цьому ви завжди повинні бути морально готові до того, щоб втратити все. Не ігноруйте нашу історію, вона багато чому нас вчить.

Це, друзі, моя позиція з даного питання. Я сам роблю саме так і від цього щасливий. Тому якщо ви хочете зберегти, та заодно накопичити гроші – прислухайтеся до моїх порад, вони, як бачите, дивовижно прості, ніякого секрету в них немає, але разом з тим дуже ефективні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *