Економія грошей

Ощадливість – важливе джерело добробуту.

Цицерон Марк Тулий

За моїми особистими спостереженнями, й не тільки за моїми, питанням економії грошей задається набагато менша кількість людей, ніж, скажімо, питанням їх заробітку. Багато людей твердо переконані в тому, що приплив грошей важливіший за їх відток. Почасти, це дійсно так. Але попри це, економія грошей також дуже важлива, як і їхній заробіток, і якщо людина цього не розуміє, то все її життя перетворюється в нескінченну гонку за грішми, на яку він витрачає багато часу. Адже якщо гроші не економити, вони будуть дуже швидко закінчуватися, а значить, потрібно буде витрачати час на те, щоб знову їх заробити.

Економія грошейДо того ж, не економна людина звужує свої можливості, не економлячи гроші, а орієнтуючись тільки на їх видобуток, тоді як у житті трапляються такі ситуації, при яких грошові потоки іноді пересихають, й до цього потрібно бути готовим. Для цього люди створюють подушки безпеки, у вигляді накопичених засобів, які допомагають їм пережити важкі часи. Тому, економія грошей, про яку піде мова в цій статті – це дуже важлива тема, я настійно рекомендую вам уважно вивчити її з моєю допомогою.

Навіщо економити гроші?

Отже, давайте уважніше розглянемо необхідність накопичення грошей. Тут важливо розуміти насамперед те, що людина, яка економить гроші, не займається самообмеженням, не обділяє себе, ні в чому собі не відмовляє, нічого себе не позбавляє. Вона просто інакше розподіляє свої гроші, роблячи це більш, скажімо так, раціонально. Вона не обмежує себе, вона приборкує свої безмежні несвідомі бажання, що часто не відповідають його інтересам. Тут йде мова не стільки про самообмеження, скільки про самодисципліну. Ну це знаєте, як у випадках з дітьми, які зайшовши в магазин самообслуговування готові все кидати у візок, їм хочеться, тому що їх незрілий розум не здатний протистояти впливу на нього усіх цих красивих пакунків, привабливих форм товару, яскравих написів і так далі. Дитина не розуміє, що все це сміття, яке вона загрібає, насправді не потрібно. Доросла людина, якщо вона розумна, навіть маючи можливість придбати багато чого – купує тільки те, що дійсно потрібно. Але багато дорослих людей мислять також, як мислять діти – вони несвідомо жадібні. Їм завжди всього мало, тому вони постійно витрачають свої гроші, в тому числі й на усілякий мотлох, не економлячи й не відкладаючи їх. З-за цього у них нерідко виникають фінансові труднощі. Не контролюючи себе – люди не контролюють свої фінанси, й це велика проблема для них. Тому говорячи про економію грошей – ми говоримо про те, як приручити гроші, як зробити так, щоб вони завжди використовувалися за призначенням.

Таким чином, ми економимо гроші, а вірніше, повинні їх економити, не тільки для того, щоб зберегти певну їх частину та на щось таким чином накопичити, або просто мати заощадження на чорний день, хоча й це важливо, але й для того, щоб стати більш розумними людьми. Це дуже важлива думка, яку повинен усвідомити кожний. Ми живемо на планеті з обмеженими ресурсами, яка не може підтримувати постійний ріст наших апетитів, тому ми, а не обставини, повинні себе обмежувати, а вірніше не себе, а свої нескінченні бажання. В іншому випадку ми будемо стикатися з такими явищами як війни, революції, епідемії, природні катаклізми, кризи й так далі. Планета буде очищати себе від людей-паразитів будь-якими способами, щоб вони її не обгризли.

Але це в глобальному масштабі, а що стосується життя кожного з нас, то в ній економія грошей є своєрідним переконливим фактором. Тобто, людина, яка замислюється над економією грошей, починає одночасно замислюватися над тим, як вона їх витрачає, та як вона ними розпоряджається. У деяких випадках людина замислюється над своїм життям, думаючи про економію грошей. І якщо у вашому житті є проблеми з-за грошей, а вони є у багатьох – саме час подумати про те, наскільки грамотно ви розпоряджаєтеся грошима. Ви можете істотно поліпшити своє життя, почавши контролювати свої фінанси контролюя самого себе. Ми з вами багато разів чули про те, що гроші роблять людину вільною, але при цьому, багато хто з тих людей, які заробляють багато грошей – витрачають на це багато часу та сил. Про яку ж тоді свободу можна говорити – якщо крім роботи людина нічого не бачить? Хіба це життя – постійно орати заради грошей? Це говорить про те, що людина живе не зовсім правильно й слід подумати над зміною свого життя. Можна мати велику кількість грошей й при цьому не працювати дуже багато. До цього потрібно прагнути. А почати слід з думок про економію грошей. Ви не повинні розбазарювати свої ресурси, скільки б їх у вас не було. До хорошого це не призводить. Тому економити гроші потрібно в тому числі для того, щоб елементарно поводитися більш або менш розумно.

Як заощаджувати гроші

Якщо ви згодні з написаним вище, й готові до того, щоб почати економити гроші, якщо ви ще цього не робите, то вам потрібно запам’ятати кілька простих правил, за допомогою яких ви зможете почати це робити.

Вам потрібно раціоналізувати свої витрати. Це необхідно зробити для того, щоб не нести таку нісенітницю, як: я не можу економити гроші, бо мені й так їх не вистачає. Це маячня. Економити можна завжди. Але навіть якщо вам не вистачає грошей – шукайте собі нову роботу або підробіток, а не виправдання того, чому ви не можете економити гроші. Як раціоналізувати витрати? Ну, якщо у двох словах пояснювати, то вам необхідно відокремити важливе від неважливого. Що для вас важливо в житті? Тільки не кажіть, що все це лайно з ящика. Для вас важливіше – здоров’я, сім’я, освіта, робота або бізнес, якщо вони вимагають вкладень для розвитку, нормальний повноцінний відпочинок для відновлення сил. Ось на що в першу чергу слід витрачати гроші. А на іншому можна економити. Головне, пам’ятайте, що ви не відмовляєте собі в чомусь – ви просто робите інший вибір – вибір на користь збереження грошей, на шкоду якомусь своєму безглуздому бажанню. Це не самообмеження – це грамотне управління грошима!

Почніть регулярно відкладати частину зароблених грошей. Зробіть цю процедуру обов’язковим ритуалом для себе. Суть в тому, щоб не просто відкладати гроші, а як би зробити цей процес однією з основних статей своїх витрат. Ви можете назвати це – платою самому собі. Про це у багатьох книгах про гроші написано, і я вважаю – це звучить справедливо. Ви дійсно платите собі, коли відкладаєте частину грошей, а щоб це зробити, щоб відкласти гроші – вам потрібно на чомусь економити, й ви знаєте на чому – на тому, що для вас не важливо! Просто подумайте – навіщо вам платити продавцю в магазині, за якусь не особливо потрібну вам річ, а таких речей, я впевнений, ви купуєте чимало. Мій досвід роботи з людьми з питань фінансів дозволяє мені це стверджувати. Краще заплатити собі – відклавши певну частину грошей. Я не буду говорити вам про те, скільки потрібно відкладати грошей, тому що важливо в першу чергу не те, скільки ви відкладете, важливо почати робити це регулярно. Це робота з грошима, розумієте? Вона повинна проводитися обов’язково, якщо ви хочете бути фінансово успішною людиною. Ви повинні розумно поводитися з грошима, щоб вони у вас були завжди. На всіх цих “олігархів і товстосумів”, які витрачають величезні суми грошей – не дивіться. Вони витрачають не свої, вони витрачають ваші гроші. Вони витрачають відібрані, вилучені у вас гроші, сидячи у вас, у нас на шиї. Тому вони їх не шкодують. Якщо їм буде треба – вони обкладуть вас додатковою даниною, щоб отримати більше грошей. Ці гроші вони будуть витрачати на будь-що, адже не своїх грошей не шкода. Але ви – не вони. Якщо хочете жити як вони – станьте ними, тобто, такими ж олігархами. А якщо ви простий трудяга – тримайся відповідно до свого положення в суспільстві. Не треба намагатися бути тим, ким ви не є по своїй натурі, нічого хорошого з цього не вийде.

Пам’ятайте, що на відміну від олігархів – ви витрачаєте свої гроші, що далися вам потом і кров’ю. Та й багато багатів, чи знаєте, теж не марнотрати. Я, звичайно, з дуже багатими людьми не працював, не зумів поки отримати доступ до їхнього тіла, але тим не менш були в моїй практиці клієнти досить заможні. Я тоді думав, що з цих хлопців можна буде чимало грошенят зрубати, бо у них їх багато, особливо скупитися не стануть. Ні – вони теж свої гроші вважали й платити за повітря не хотіли. Тому серед багатіїв багато економних людей, особливо серед тих з них, хто більш менш чесно заробив свої гроші. Взагалі, ті бідняків, які хочуть за рахунок понтів набити собі ціну видно неозброєним оком.

Різниця між такими клоунами й тими, хто дійсно багатий полягає в тому, що багаті заслужили гарне життя, а потопають в кредитах та боргах злидні, що намагаються виглядати багатими. Тому краще відкладати гроші, ніж намагатися з допомогою їх божевільної витрати стати тим, ким людина за своїм рівнем розвитку бути не може. Всьому свій час – багатство та гроші прийдуть до вас тоді, коли ви станете тим, хто гідний. Але навіть ставши багатим ви повинні економити гроші, витрачаючи їх лише на важливі для вас речі. Тому що охочих погодуватися ваш рахунок завжди буде задосить. Але вам халявщикі не потрібні, щоб тримати їх на своїй шиї. Тому економія грошей актуальна завжди. Просто бідняк економить на одному, а багач на іншому. Звикайте до економії відразу, почніть економити копійки, не дозволяючи їм безладно розповзатися у різні боки, щоб потім не втрачати мільйони.

Поставте мету, заради якої вам слід збирати гроші. Це необхідно зробити у тих випадках, коли для економії грошей вам потрібен додатковий стимул. Чесно сказати, сам я не дуже люблю ставити такі цілі, тому що, як і багато інших людей вважаю, що економія та накопичення грошей – це не один процес, а досягнення якоїсь іншої мети. Якщо мені треба досягти якоїсь мети – я думаю про те, як мені заробити потрібну кількість грошей, щоб її досягти, або, як досягти її без грошей, якщо це можливо. А економія та ощадливість – це зовсім інша справа. Цим я займаюся незалежно від своїх цілей. Але справедливості заради варто сказати, що я до цього прийшов не відразу, спочатку я теж на щось збирав, ще коли був маленький, виробляючи таким чином в собі дисципліну та звичку до накопичення. Тому я розумію, що деяким людям краще почати з цільового накопичення грошових коштів, щоб звикнути до цієї справи. А щоб збирати – потрібно відкладати, а щоб відкладати – потрібно економити. А щоб економити – треба мати самодисципліну, яка в свою чергу залежить від того, наскільки сильно бажання людини накопичити на щось.

Пам’ятаю, як я збирав гроші на дискети для денді, тому що хотів пограти в цікаві ігри на цій ігровій приставці, тому я терпів, не дозволяючи своїм бездумним бажанням розбазарити мої гроші. Потім, вже бувши дорослим, я накопичив собі на власне житло. Звичайно, я на нього не лише накопичив, але й заробив, але тим не менш гроші мені доводилося відкладати, щоб не брати кредит і не дозволяти банкам доїти мене. Тому постановка цілі – це сильна штука. Економія грошей у такому разі стає вельми цікавим заняттям. Люди, які хочуть знати про те, як накопичити гроші на щось там, що їм потрібно, неминуче будуть змушені їх економити, тому вони повинні розуміти – заради чого вони це роблять. Не подобається ідея розвитку самодисципліни, тоді замініть її якимось сильним бажанням. Може вам житло своє хочеться мати, або ви машину купити хочете. Не поспішайте звертатися в банк за кредитом – спробуйте накопичити гроші на ці речі. Заощаджуйте на якомусь лайні, яким сьогодні забиті всі магазини, та пустіть зароблені вами гроші в більш правильне річище.

Мислення багатої та бідної людини

Тепер давайте з вами поговоримо про те, як економія грошей відбивається на нашому мисленні. Існує думка, і я з нею стикаюся досить часто, читаючи різні книги та статті, згідно з якою, до економії грошей схильні в основному люди, що володіють мисленням бідних людей. Тоді як люди з мисленням багатих, зосереджені виключно на заробітку грошей, а не на їх економії. Ця думка, як і всі інші думки, що мають широке поширення – вірна лише частково. Зверніть увагу, як це сильно звучить – не треба економити, а заробляти більше. Й начебто, звучить вірно, але в реальності постійне збільшення доходів неможливо! Власне кажучи, економічна криза – це й є наслідок того, що люди постійно прагнуть до збільшення своїх доходів, мотивуючи себе жадібністю, але забуваючи про розум. Тому деякі дурні, втративши всі свої гроші, кидаються з вікон.

Деяким людям складно зрозуміти – що життя смугасте, у ньому треба вміти жити як в безнапасні, так і в несприятливі часи. Ми повинні розуміти, що економія – це природне явище для нашого світу, хоч у глобальному, хоч у локальному масштабі. Якщо б люди не економили – вони б давно вимерли. Власне, вони й так її обгризають, але все ж не так інтенсивно, як могли б, якщо б зовсім не контролювали свої бажання. Тому економія грошей, якщо тільки людина не впадає в крайність, займаючись цією справою – дисциплінує та раціоналізує мислення, воно робить його більш практичним. Ну а якщо людина заощаджує гроші тільки з-за страху, боячись втратити кожну копійку, й при цьому не думає про те, як заробити більше грошей, тоді так – вона мислить, як бідні люди. Я навіть скажу більше – така людина просто дурна. Тому що тільки дурні люди впадають у крайнощі. Тому не потрібно пов’язувати економію грошей, виключно з дурістю та слабкістю людей. Завжди намагайтеся дивитися на все з різних точок зору.

Інвестування грошей

Дуже цікавим стимулом до економії грошей може служити бажання людини інвестувати в щось свої гроші. Адже гроші повинні працювати на нас, чи не так? Значить є сенс їх економити, збирати та вкладати. Під інвестуванням грошей я маю на увазі будь-яку їх витрату, а не лише певний вид діяльності, пов’язаний, скажімо, з купівлею цінних паперів, вкладенням грошей у власний бізнес, зі зберіганням їх у банку, та тому подібними речами. Хоча й це теж дуже цікаві способи вкладення грошей. По мені, будь-яка розумна витрата грошей – це інвестування. Я пропоную вам порівняти цей процес із процесом сіяння. Тобто, ми сіємо, щоб потім потиснути врожай, а вже яким він буде – це інше питання. Завжди, коли ви витрачаєте гроші, ви садите, ви даєте чомусь життя, породжуєте якийсь процес, який тим чи іншим чином вплине на ваше життя, та життя інших людей. Чим більш серйозною та продуманою буде ваша інвестиція, тим більше користі ви зможете від неї отримати. А щоб ваша інвестиція була серйозною – ви повинні оперувати великими сумами, які дійсно можуть зробити погоду, якщо вкласти їх у щось серйозне. Та навіть щоб просто заробити грошей – можна у щось сучасне інвестувати. Взяти, приміром, інвестування грошей у Форекс, це хоч і ризикована, але не безглузда інвестиція. Гроші таким чином можна заробити, й чималі. Тому щоб пограти в дорослі ігри з інвестуванням грошей – треба їх мати. Для цього їх можна накопичити, завдяки економії.

Ну ось, загалом поки це все, що я можу сказати вам про економію грошей. Про інші моменти, пов’язані з цією справою, ми з вами поговоримо іншим разом. Можна з різних точок зору підходити до розгляду цього питання, тому що ця тема – серйозна, цікава, важлива, й потребує всебічного розгляду. Все ж уміння керувати грошима – це дуже непросте завдання. А коли ви економите гроші – ви керуєте ними, й від того, наскільки грамотно ви будете це робити, залежить багато чого у вашому житті. Головне – не відмовлятися від цієї справи. Бездумно витрачати гроші можуть всі, а ось економити, збирати, а тим більше вкладати гроші під силу одиницям. До речі, фанатична економія, коли людина до жаху боїться витрачати гроші, а тільки й робить, що відкладає їх – це така ж дурість, як і бездумна трата грошей. Тому не перегинайте – бути жадібним, не означає бути економним. Економія грошей це не жадібність та не страх – це розумне розпорядження грошима.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *