Гроші в борг

Позич гроші ворога, й ти придбаєш одного; позич гроші товаришу, й ти втратиш його.

Бенджамін Франклін

Коли, та при яких умовах людині можуть знадобитися гроші в борг, чи варто давати їй їх у такому разі, та чи варто самому брати гроші в борг, коли вони дуже потрібні? Мабуть, ці питання потребують серйозного розгляду, адже з грошима, а тим більше з боргами, жартувати не варто, тому що від них багато чого залежить в нашому житті. Пропоную вам, шановні читачі, обговорити в цій статті тему боргів. Нам усім час від часу доводиться брати або давати в борг, але далеко не завжди ми прораховуємо всі можливі наслідки від прийнятих нами рішень з цих питань. З-за цього у нас можуть виникнути проблеми з поверненням взятих в борг грошей, або з поверненням даних в борг грошей. Я розповім вам, як уникнути цих проблем.

Що таке борг

Гроші в боргПерш за все, з’ясуємо, що таке борг, щоб розуміти, що він може для нас означати. В словники лізти необов’язково, достатньо просто поставити себе на місце тієї людини, яка комусь винна або якій винні. Адже абсолютно очевидно, що для того, хто винен, борг це одне, а для того, кому винні, зовсім інше. Що означає обов’язок для того, хто винен? Ну, якщо ви винні комусь гроші, то для вас ваш борг є, в першу чергу, зобов’язанням перед кимось, яке можна виконувати, а можна й не виконувати. Щоб вирішити – віддавати або не віддавати борг, потрібно прорахувати наслідки того чи іншого рішення. А вони можуть бути різними. Якщо ви маєте гроші якогось свого знайомого, який нічого поганого вам не зробить, якщо ви не повернете йому гроші, але при цьому ви можете його втратити, як друга та як людину, у якої в майбутньому ви, можливо, вирішите знову попросити гроші в борг, то ви повинні враховувати це, вирішуючи, повертати або не повертати борг. Для цього вам потрібно вирішити – наскільки така втрата для вас серйозна. Та й про репутацію свою забувати не слід, адже якщо ви не будете повертати свої борги – вам просто ніхто не буде позичати грошей, знаючи, який ви засранець. Є, звичайно, такі лошки, яким не повертають гроші, а вони потім знову їх позичають, але таких лошків не багато, тому сподіватися на чужу щедрість та дурість не варто.

Якщо ж ви винні гроші браткам, наприклад, в особі мікрофінансової організації, й навіть в особі банку, який може продати ваш борг відмороженим колекторам, то тут потрібно враховувати серйозність тих проблем, з якими ви можете зіткнутися. Адже неповернений кредит вам навряд чи пробачать, це занадто дороге задоволення. А значить, його з вас будуть вибивати силою, адже більшість людей слів не розуміють, вони розуміють тільки силу, біль, страх. Для цього до вас можуть прийти міцні хлопці, та трохи вас побити. Якщо ви безмозке бидло, з підвищеним больовим порогом, то можливо, до вас не дійде навіть таке пояснення, ви нічого не зрозумієте, навіть якщо вам щось зламають, а на членів своєї сім’ї вам може бути насрати, тому їх страждання не матимуть на вас належного ефекту. Тоді до вас будуть застосовувати інші методи, ще більш жорстокі, поки не зламають вас, і таким чином змусять-таки повернути гроші. Але при цьому ви будете мати додаткові збитки. Ну а якщо ви людина нормальна, що думає про себе та своїх близьких, тоді вам, можливо, доведеться повернути людям гроші, навіть якщо у вас їх немає. Взагалі, далеко не всяка позика грошей обертається серйозними проблемами для позичальника, тому я не хочу вас лякати, розповідаючи про те, як вибивають борги з деяких боржників. Просто ви повинні зрозуміти, яка відповідальність на вас лягає, коли ви берете в борг гроші, щоб не робити необдуманих вчинків.

У тому випадку, якщо ви крутий, та плювати на всіх хотіли, тому повертати взяті в борг гроші не збираєтеся, тоді вам можуть пробачити ваш борг, не бажаючи з вами зв’язуватися, за умови, що крутий ви не тільки на словах, але й на ділі, або, що буває набагато частіше, під вас підберуть відповідну круту братву, яка знайде спосіб вбити в голову думку про необхідність повернення боргу. Таким чином, якщо ви маєте гроші, але не збираєтеся їх віддавати, то найчастіше це приведе вас до певних проблем, ви або друзів втратите, або вам щось зламають, або у вас щось віднімуть. А це означає, що для боржника борг – це потенційна чи реальна проблема, яка може призвести до негативних наслідків, якщо він її не вирішить. Зрозумійте, люди, які мають гроші, дуже болісно ставляться до того, що їм їх не віддають. Вони день і ніч можуть думати про те, як повернути гроші, тому не розраховуйте на те, що про вас забудуть, якщо ви комусь заборгували. До речі, давайте тепер подивимося на борги очима цих людей.

Уявіть себе тепер на місці тієї людини, яка має гроши. Уявіть, що вам не віддають борг, що вам не віддають ваші гроші, які ви позичали людині, а не дарували їй. Для вашого боржника ваші гроші – це не халявні гроші – це зобов’язання, яке він не поспішає, а можливо й зовсім не збирається виконувати. Погодьтеся, не дуже приємно усвідомлювати, що на тебе поклали болт, що тебе використали, а тепер думають про тебе, як про останнього лоха, якому можна не повертати гроші. Чи є в такому разі борг проблемою для вас? Частково, так, є. Але набагато більшою мірою він є для вас помилкою, яку ви зробили, давши комусь гроші у борг. Звичайно, якщо для вас це бізнес – якщо ви надаєте кредити, й таким чином заробляєте собі на життя, тоді неповернений борг є для вас приводом вимагати від боржника, для вас борг у такому випадку – це робота, бізнес. Тоді вам треба якось цей борг повертати. Ну тепер подумайте – як можна повернути свої гроші, якщо вмовляння та волання до совісті боржника не допомагають? Зрозуміло, що потрібно застосовувати силу, інакше грошей не повернути. Можна спочатку психологічно тиснути на людину, але якщо це не допомагає – потрібно застосовувати фізичну силу, інакше ні як. Як мені колись сказав один мій знайомий, який займається вибиванням боргів – поки нічого краще люлей для вибивання грошей з боржників людство не придумало, тож ми користуємося саме цим методом, виконуючи свою роботу. Ось таким може бути борг в очах різних людей.

Чи варто брати гроші в борг

Брати чи не брати – ось в чому питання. Але питання це не завжди доречне, оскільки трапляються в житті ситуації, коли людина змушена, навіть якщо цього не хоче, взяти гроші в борг. Обставини, а не лише бажання, змушують людей влазити в борги. Що тут можна сказати – якщо треба, беріть гроші в борг, вирішуйте з їх допомогою свої проблеми, а потім повертайте свої борги. Це нормальна реакція нормальних людей. Що ж стосується гри в споживацтво, то вона не всім підходить. Це непогана гра, набагато краще гри в радянські п’ятирічки, коли світле майбутнє завжди було в майбутньому, а зараз люди змушені були жити при дефіциті. Але якщо з грошима ви поводитися не вмієте, то споживання всього й вся на взяті у кредит гроші може зрештою призвести вас до фінансової прірви. Тому й говорять, що споживчий кредит – це не дуже розумний кредит. Страшного в ньому немає нічого – це один з локомотивів ринкової економіки, але й користь від нього не завжди очевидна.

Я більш схильний до того, щоб брати в борг за необхідності, а не з-за впливу реклами на мене. До того ж я вважаю, що завжди треба оточувати себе такими людьми, які дають гроші в борг, та які повертають борги. Так наше життя стане простішим, значно простішим. Адже ми повинні розуміти, що у людини, яка опинилася у важкому матеріальному становищі, може виникнути гостра потреба в грошах, які нема звідки взяти, окрім як попросити їх в борг у своїх друзів і знайомих. Якщо ми допоможемо людині грошима, завтра вона може також допомогти нам. А якщо ми всі будемо жлобами, тоді на нашій дурості й нечуйності будуть заробляти банки, які дають гроші в борг тим, хто їх потребує, але під відсоток. Таким чином ми самі ускладнюємо своє життя, коли поводимося як свині – беремо гроші в борг і не повертаємо їх. Тому не завжди можемо розраховувати на допомогу друзів і родичів. Але взагалі, людині, що опинилася у складному матеріальному становищі, допомагати потрібно, якщо вона ваш друг або родич, і якщо вона нормальна людина. Питання лише в тому, для чого можуть бути потрібні гроші, яким чином людина опинилась у важкому матеріальному положенні, й чи допоможуть наші, ваші гроші вийти з цього положення. Адже не завжди, далеко не завжди, гроші є правильною, чи краще сказати, доречною допомогою, котру потребує людина. Інший раз краще дати їй вудку, та навчити ловити рибу, в сенсі, навчити заробляти гроші, а не позичати їх. Може вся справа не в нестачі грошей, а в невмінні людини ними користуватися? Тому перед тим, як брати чи давати гроші в борг – розберіться, а чи варто взагалі це робити. Я б, звичайно, міг сказати, що гроші, найчастіше, людині не потрібні, якщо з ними проблема, бо справа не в грошах, а в умінні їх заробляти, та вмінні грамотно ними розпоряджатися. Але ситуації бувають різні, тому брати гроші в борг, коли вони дуже потрібні – можна й потрібно. І давати їх у борг теж потрібно, але про це нижче.

Чи варто давати гроші в борг

Знаєте, мені дуже непросто дати на це запитання однозначну відповідь. Занадто вже багато в моєму житті було різних ситуацій, які з одного боку показували мені, що давати гроші в борг потрібно, а з іншого, вказували на те, що це не найкраще рішення. Пам’ятаю, коли я був дитиною, мої батьки часто брали гроші в борг і вони певним чином рятували нас від скрутного матеріального становища, в якому ми перебували досить-таки часто та довго. Інший раз і їсти не було на що купити, та якби не допомога інших людей, хрін його знає, писав би я зараз ці рядки чи ні. З іншого боку, ми з вами знаємо, що більшість людей, якими б вони не були – істоти ненадійні, та часто безвідповідальні, що люблять брати, але не люблять давати. Тому даючи комусь у борг гроші, ми завжди ризикуємо, бо нам їх можуть не повернути. Гірше того, людина, якій ми позичили грошей, може стати нашим ворогом, бо багато хто не любить бути комусь винним, не любить відчувати себе зобов’язаними комусь за щось, й за це починають ненавидіти тих, кому вони винні. Так, така людська природа, інший раз вона така мерзенна, що й говорити про неї не хочеться. Тому фінансові проблеми пов’язані не тільки з грошима, але й зі ставленням людей одна до одній. Тим не менш, якщо ви впевнені в людині, якій позичаєте гроші – не варто забивати собі голову можливими негативними наслідками, з якими ви можете зіткнутися в теорії, якщо допоможете. Але бути готовим до того, що ваші гроші не повернуть, потрібно, щоб потім не сходити від цього з розуму.

Повернення боргу

Багато людей насамперед поспішають взяти гроші в борг у тих, кого вони добре знають, бо друзі та родичі навряд чи будуть ставити позичальника, якого вони добре знають, на відсоток. Та й відмовити вони не відмовлять, якщо стосунки у людей нормальні, довірчі. Тільки от повертати такі борги, як ми вже з вами з’ясували, теж треба. Й перед тим, як влазити в ці борги, кожна розсудлива людина повинна розраховувати свої можливості, щоб не виникло проблем з поверненням взятих в борг грошей. Якщо ви взяли в борг на певний час, чи знаєте ви про те, що за цей час має відбутися, чи зможете ви контролювати ситуацію в достатній мірі, щоб повернути гроші в строк? Ясна річ, все прорахувати неможливо в принципі, але певні міркування на цей рахунок у вас повинні бути обов’язково. Якщо ви не хочете втрачати друзів, якщо не хочете проблем з родичами, якщо не хочете, щоб усілякі кредитні установи вибивали з вас борги руками якихось кримінальників – заздалегідь думайте про те, як ви будете повертати свій борг. Неважливо, де ви позичаєте гроші, просите ви їх у своїх друзів, знайомих, або хочете отримати кредит в банку – вам потрібно планувати своє майбутнє, щоб воно не було для вас туманним, щоб ви бачили, звідки, та яким чином у вас в майбутньому з’являться гроші, які ви використовуєте для повернення боргу.

Борги потрібно повертати, навіть якщо це важко зробити, тому що від цього залежить не тільки ставлення інших людей до вас, але й ваше ставлення до самого себе. Навряд чи людина, яка всіх обманює й не повертає борги, може довіряти самій собі, адже звичка поводитися, як остання скотина, перетворює людину на тварину. А худобу буде оточувати переважно інша така ж скотина, й життя у неї буде скотське. Тоді як грошима допомогти нам можуть переважно нормальні люди, які вірять нам. І якщо ми їх будемо обманювати, кидати – вони відійдуть від нас, і ми не зможемо надалі розраховувати на їх допомогу. Гроші багатьом людям даються нелегко, тому будь-який неповернений борг зачіпає за живе. Навіть вчасно не повернутий борг починає дратувати людей, адже страх втрати в людині розвинений дуже сильно. Тому не повертаючи борги дуже легко нажити собі ворогів. А до неповернення боргів часто призводить не потреба, ні. До нього призводить жадібність до грошей, коли людина, як я вже вище сказав – тільки бере, але нічого не віддає на заміну Люди люблять паразитувати один на одному, от тільки не всім вдається це робити без негативних для себе наслідків.

Користь від грошей

Люди залазять у борги, бувши впевненими в тому, що гроші зможуть їм допомогти, що вони виявляться корисними для них. Але ми ж з вами знаємо, що гроші не завжди, та не всім корисні, тому не завжди є сенс брати їх у борг. Якщо людина не повністю позбавлена розуму, то перед тим як взяти гроші в борг, вона задумається над сенсом свого рішення, та подумає хоч трохи над тим, чи можуть ці гроші їй допомогти. Нерідко гроші не тільки не допомагають людині вирішити свої проблеми, але й навпаки, тільки посилюють їх. Взяти, наприклад, людину, що програла усі свої гроші в ігрові автомати – хіба борг допоможе вирішити проблему з ігровою залежністю? Очевидно, що ні. Якщо ви дасте такій людині в борг – вона піде, та знов їх програє, вона просто подарує ці гроші шахраям, які ще більше лохотронів налаштують. Тому гроші тут не допоможуть. І таких прикладів може бути багато. От і думайте, чи варто давати гроші в борг у тому чи іншому випадку.

У висновку хочу сказати, що помилок, прямо або побічно пов’язаних з боргами, в цьому житті не уникнути. Тому якщо ви їх зробите або вже зробили – не треба рвати на собі волосся, та сходити з розуму. Просто виправте все те, що можете виправити, а про решту забудьте. Я не раз давав людям гроші в борг, розраховуючи на їх чесність та порядність, але вони мене обманювали, я відчував себе після цього справжнім дурнем. Зараз я нікому не позичаю грошей, не хочу зайвий раз псувати собі нерви, але при цьому я розумію, що це теж не зовсім правильна позиція. Загалом, суть у тому, що які б рішення ви не прийняли, або беручи, чи даючи гроші в борг, потрібно їх добре обмірковувати, бо універсальних і стовідсотково вірних порад за боргами немає й бути не може, тому що кожна ситуація, при якій ви можете брати або давати в борг гроші – унікальна.

Не хочете зайвих проблем – не беріть гроші в борг та не давайте нікому. Втім якщо ви хочете бути більш гнучкою людиною, тоді аналізуйте кожен окремий випадок, перед тим, як дати, або взяти гроші в борг. Від помилок вас такий підхід не застрахує, але зате істотно знизить їх кількість.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *