Як побудувати бізнес

У багатих людей маленькі телевізори та великі бібліотеки, а у бідних – маленькі бібліотеки та великі телевізори.

Зіг Зиглар

Споруда бізнесу – це зовсім не те, що його створення. Створити бізнес може будь-який дурень. Тільки потім цей бізнес може безнапасно загнутися, так і не принісши своєму засновнику ніякого прибутку. А ось побудувати бізнес так, щоб він перетворився в щось серйозне, постійне, надійне, з чого можна знімати гроші без зайвих зусиль, делегувавши більшу частину повноважень іншим людям – ось це можуть зробити небагато людей. У цій статті я поділюся з вами своїм досвідом вивчення таких видів бізнесу, а точніше, бізнес історій, які допомогли людям перетворити свої ідеї у великі системи – в жирних курей, які несуть золоті яйця. Плюс до цього, в кінці статті вас чекає цікава пропозиція, яка може виявитися корисною для багатьох з вас.Як побудувати бізнес

Щоб зрозуміти, з чого починається побудова бізнесу, нумо звернемо свою увагу на найважливіший момент у цій справі – на мотивацію. Я багато разів переконувався в тому, що не існує невдалих бізнес-проектів (практично не існує), є тільки незавершені проекти, які не дали очікуваних результатів в потрібні терміни, або виявилися не такими простими та вигідними, як люди думали спочатку. Тобто, я хочу сказати, що довести до розуму можна практично будь-який бізнес, якщо займатися ним належним чином, протягом потрібного часу. Навіть застарілі моделі бізнесу можна виправити та вивести на новий щабель, змусивши їх приносити дохід. Але щоб це робити, потрібно бути добре вмотивованою людиною, а не такою, яка починає справу, але не побачивши швидких і легких грошей – кидає її. Це не серйозно. Справжні підприємці так не чинять. Так поступають тільки бариги, яким для успіху в бізнесі потрібні відповідні обставини та лохи. І якщо їх немає, вони всі кидають. Про слабаків і ледарів я навіть не кажу, цим в бізнесі взагалі робити нічого.

Так от, розуміючи всю важливість мотивації, багато розумних людей, які навчають бізнесу, цілком обґрунтовано радять починати займатися такою справою, якою вам буде не просто вигідно, але й цікаво займатися. Тобто, інтерес і любов до справи, не менш, а то й більш важливі, ніж просто бажання заробити багато грошей. Бо далеко не всі люди можуть працювати заради грошей багато, довго, старанно, долаючи різні перешкоди та труднощі, поки не отримають бажаний результат. Іншими словами – гроші не для всіх людей є хорошою мотивацією. На словах всі хочуть мати багато грошей, а насправді більшість людей – це ліниві корови, які не хочуть нічого робити. Тому мотивуйте себе не лише грошима, але й інтересом і любов’ю до своєї справи. Дев’яносто відсотків підприємців, з якими я працював і яких можна назвати успішними – займалися не просто високомаржинальним бізнесом, а тією справою, яка їм подобалося, тому вона у них росла й процвітала. І навіть важкі часи не вибивали їх з колії, тому що вони займалися своєю справою незалежно від доходів і завдяки цьому успішно виживали. А ось ті, хто працює виключно з-за грошей – у складні, кризові часи починають скиглити, нищити конкурентів, лаяти владу, зривати зло на своїх співробітників і близьких людей, загалом, вони розкисають, гаснуть. Гроші – це стимул для рабів. Сенс, інтерес, бажання самоствердитися – це мотивація для сильних волелюбних людей. Намагайтеся бути саме такими.

Однак враховуючи той факт, що у більшості людей психіка рабів, давайте не будемо заперечувати, соромитися, грошики теж потрібно правильно полюбити, щоб більш наполегливо боротися за них. Для цього треба розуміти, що якщо ви хочете жити добре, щоб вам грошей на все вистачало й при цьому не потрібно було орати за них з ранку до ночі, то без бізнесу вам ніяк не обійтися. Його потрібно будувати будь-якими способами, незалежно від того, чи вийде у вас це з першого разу чи ні. Потрібно будувати бізнес до тих пір, поки ви його не збудували. Про те, як навчитися бізнесу написані тисячі статей і книг, тому нестачі інформації немає. Але її треба вивчати, аналізувати, застосовувати. Тоді ви створите бізнес і будете жити добре. Все, більше сподіватися нема на що. Є, звичайно, хороша робота, на якій багато платять, але таку знайти непросто, та прижитися на ній не всім вдається, й вимоги до вас там будуть серйозні. Вас можуть просто заганяти, ви будете працювати з ранку до ночі, не бачачи білого світла. І ті гроші, які ви заробите – будуть для вас занадто дорогими. Бізнесом займатися, на мій погляд, простіше, вигідніше, цікавіше, перспективніше. Якщо справа піде – можна дозволити собі дуже красиве життя, та й часу вільного з’явиться багато. А якщо не піде – ви отримаєте цінний досвід, який в майбутньому стане вам у пригоді для нової спроби створити бізнес. Зрозумійте, що життя дається один раз (начебто) і в ньому потрібно обов’язково спробувати домогтися успіху в дійсно значущих речах, а не просто тупо пропалити його, й потім безслідно згинути. Тому втрачати вам нічого – кінець у нас у всіх один. Питання лише в тому, що ми встигнемо зробити, перш ніж прийдемо до нього.

Наступний дуже важливий момент, який необхідно враховувати, щоб побудувати хороший бізнес – це зв’язки. Хочемо ми того чи ні, але без зв’язків у цьому світі, й особливо в нашій країні дуже складно досягти успіху. Зв’язки – це ресурс, причому часом більш цінний, ніж гроші, але його потрібно вміти здобувати. Яким би генієм ви не були, поодинці ви багато чого не досягнете. Тому вам потрібні помічники, які будуть зацікавлені у вашому бізнесі не менше вас. І я зараз не кажу про команду, а саме про тих людей, яких ви можете вважати своїми протекторами, для яких ваш бізнес стане куркою, що несе золоті яйця, але при цьому їм самим не потрібно буде за нею доглядати. На цих людей ви зможете покластися в особливо важкі моменти, коли ваші інтереси будуть перетинатися з інтересами інших серйозних людей. Щоб знайти необхідні зв’язки – потрібні або кровні узи, або якась особлива велика дружба з серйозними та потрібними людьми. Тобто, вам необхідно буде сподобатися потрібним людям, що не завжди просто зробити. Або вам потрібно стати для них дуже корисною людиною. Корисні люди потрібні багатьом і скрізь. І чим більше у вас буде користі потрібним людям, тим потрібнішими ви їм будете, тим міцнішими будуть ваші з ними зв’язки. Посилаючись на власний досвід, скажу, що всі більш-менш серйозні бізнеси, з якими мені довелося працювати – спиралися на солідні зв’язки. Тобто, у них були протектори, завдяки яким їх бізнес відчував себе в цілому спокійно. Тому зв’язки обов’язково потрібно наводити, без них побудувати серйозний бізнес неможливо.

Вміння грати з державою в кішки-мишки – теж має велике значення для побудови великого бізнесу. Знаєте, я вивчав багато різних компаній і всі вони в чомусь були не чисті перед законом. І це не їхня біда – це біда (або вина) нашого законодавства, яке, я вважаю, навмисно робить кожну людину злочинцем, особливо підприємця, щоб завжди мати законну причину покарати його. Причому, що цікаво, деякі підприємці настільки звикають до своїх косяків, які порушують закон, що цілком серйозно вважають, що вони абсолютно чесно ведуть свої справи, й до них не за що причепитися. Тобто, вони вірять у те, що у них чесний бізнес – білий і пухнастий, хоча насправді це не так. Особливо дивує ця їхня фраза – заплати податки та спи спокійно. Ось що значить мем (ідея, манера, символ або образ дії, що свідомо чи несвідомо передається від людини до людини) – люди його розносять, а розуміти не розуміють. Та не будете ви спати спокійно, навіть якщо останні труси з себе знімете, не будете. Держава про це подбала. Так, вона не буде вас чіпати, якщо ви платите податки, поки їй це вигідно. Але якщо державі це стане не вигідно або якщо якийсь місцевий царьок покладе око на ваш бізнес – привід зіпсувати вам сон завжди знайдеться. Ваша чесність – це ваша боягузтво, а не розумність. І якщо ви не плануєте грати з державою в кішки-мишки – вам взагалі нічого робити в бізнесі. Ви не доб’єтеся в ньому серйозних успіхів. При цьому я не кажу про необхідність порушувати закон, я кажу про вміння його обходити, про вміння під нього підлаштовуватися та використовувати закони держави у своїх інтересах, а не сліпо й беззастережно підкорятися їм.

Важливе значення для побудови бізнесу має вміння справлятися з конкурентами. Є два основних способи впоратися з ними: або ви пропонуєте щось, будь то товар або послуга, чого у ваших конкурентів немає, або просто забираєте своїх конкурентів різними способами – душіть їх по-всякому, тисніть. В іншому випадку ваш бізнес буде щурячою метушнею, в якій ви станете гризтися за копійки зі своїми конкурентами. Конкуренція – річ хороша. Але гарною вона є для економіки, для споживачів, але не для власника бізнесу. З одного боку, вона, звичайно, дозволяє розвиватися, рости, придумувати щось нове, але з іншого, бути монополістом, або не мати занадто багато конкурентів вигідніше з точки зору грошей. Працювати ви будете менше, а грошей мати більше. Беспонтові бізнесмени зазвичай змушені боротися з величезною кількістю конкурентів, тому що вони займаються тим, чим можуть займатися багато хто, та не вміють усувати конкурентів. А коли ти займаєшся тим, чим займається купа народу, то на що тобі розраховувати, на які гроші? Природно, ти будеш змушений ділити крихти з іншими. Це як з роботою – чим вона менш кваліфікована, та чим більше людей можуть її виконати, тим нижча її вартість. Наприклад, навіщо платити більшу зарплату двірнику, якщо будь-який дурень може махати мітелкою? Просто потрібно знайти двірника подешевше. Так само з бізнесом – якщо будь-який дурень може купити китайське лайно задешево, а потім перепродувати його з націнкою, тоді з якого дива такий бізнес має бути прибутковим? Він може бути прибутковим лише в тому випадку, якщо ви один такий розумний – торгуєте китайським лайном.

Але скажу вам по секрету – є ще один спосіб вирішити проблему з конкурентами – це грамотно з ними домовитися про співпрацю. Так, зокрема, робив я, коли працював в одній компанії. Усувати конкурентів я не міг – я був лише рядовим найманим співробітником. За асортимент продукції, якими торгувала моя компанія, я теж не відповідав. Що шеф скаже продавати, то ми й продавали. Але оскільки я хотів добре заробляти, то я вирішив почати співпрацю з нашими конкурентами. Почасти про нього було відомо моєму начальству, та в цілому воно не було проти цього співробітництва, бо з його допомогою ми непогано заробляли. Але були й такі моменти, про які ніхто з мого начальства не знав. І ми крутили з конкурентами великими грошима, без жодної шкоди для моєї компанії. Сенс такого співробітництва в тому, щоб по-різному та спільно задовольняти потреби клієнтів, яких буде більше, якщо ми почнемо ними грамотно ділитися. Я все це організував, і ми не погано себе почували, до тих пір, поки у мого основного начальника – старого тупого совка, дах не поїхав. Після цього він вирішив боротися з усіма тіньовими схемами в бізнесі та одночасно з самим бізнесом. Ну й він його успішно розвалив. Молодець. Звільнив нішу для більш достойних. Тому запам’ятайте – хочете побудувати великий бізнес – не буцайтеся зі своїми конкурентами – шукайте можливість їх усунути, або співпрацюйте з ними. А ще краще – працюйте в такій області, в якій конкурентів дуже мало або зовсім немає. А це у нас інноваційний, інтелектуальний бізнес.

І нарешті, вміння продавати, а в більш широкому сенсі – вміння домовлятися з людьми та укладати з ними угоди, є, мабуть, найбільш важливим і необхідною навичкою для побудови бізнесу. Є, звичайно, такі види бізнесу, в яких і без спілкування з людьми можна обійтися, але їх не так вже й багато. В основному скрізь потрібно спілкуватися – з партнерами, з клієнтами, з представниками влади, зі своїми співробітниками, й так далі. Тому язик у бізнесмена повинен бути підвішений добре. Також треба розуміти, що в серйозному бізнесі будь-яке спілкування між людьми – це завжди продаж і покупка чогось. Це коли ви з кимось про щось домовляєтеся, а не просто ляскаєте язиком. Бізнесмени, здебільшого спілкуються один з одним по справі, тобто, після їх розмови відбуваються якісь конкретні дії. А домовитися з людьми, самі знаєте, не завжди просто, особливо, якщо ви намагаєтеся домовитися з тими, хто сильніший за вас. Ось тому вміння продавати, перш за все себе та свої ідеї – це цінна навичка для підприємця, й взагалі для будь-якої людини, яка хоче досягти в житті великого успіху. Навіть Арнольд Шварценеггер став великим не завдяки своїм м’язам, були хлопці й побільше нього, або як мінімум не гірші, той же Лу Ферріньо. Але Арнольд себе вміло продав, тому домігся успіху не тільки в спорті, але й в кіно. Так що вміння продавати – це вміння робити гроші та славу. А саме для цього бізнес і створюється.

Тому як бачите, будувати бізнес – це досить непросте завдання, якщо мова йде про могутній бізнесі, а не якусь там торгову ятку. Природно, я не про всі значущі моменти цієї справи вам розповів і детально не пояснив, що та як потрібно робити, тому що для цього однієї статті мало.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *