Як правильно витрачати гроші

Заощаджуй гроші. Шукай, де можна придбати продукцію дешевше або оптом. Складай список покупок заздалегідь і купуй лише те, що є в списку.

Джон Девісон Рокфеллер

Ось, здавалося б, що це за питання таке – як правильно витрачати гроші? Так деякі люди скажуть – ви мені тільки ці гроші дайте, а вже як, а вірніше, на що їх витратити, я знайду. І адже дійсно, багато знаходять – купуючи все підряд, навіть повітря, тобто такі товари або послуги, в яких нічого корисного немає. Але в дійсності, правильно витрачати гроші – дуже і дуже важко. Ось смітити грошима – це так, це вони вміють, для цього великого розуму не треба. Але витрачати їх з розумом – можуть лише деякі. Я переконався в цьому ще тоді, коли мої доходи вперше перевищили мої витрати, що, як ви розумієте, трапляється вкрай рідко. Але оскільки дитинство моє було небагатим, а точніше бідним, часом дуже бідним, так що навіть їсти не було чого, то гроші я був змушений навчитися рахувати ще тоді. А потім бізнес, причому не абиякий, а справжній, при якому гроші потрібно вважати постійно, уважно стежачи за всіма своїми доходами і витратами. Але і працюючи на інших людей, я теж дуже добре рахував гроші, причому не тільки свої, але і чужі, що, на жаль, було гідно оцінене не багатьма з моїх роботодавців, але тим гірше для них. Так що у витраті грошей я дещо розумію, і тепер поділюся з вами в цій статті своїми міркуваннями на цей рахунок.

Давайте з вами спочатку замислимося, а на що зазвичай ми витрачаємо свої гроші? На те, що треба, або на те, що хочеться, або навіть на те, що ми думаємо, що нам треба? Ой який непросте питання. Зрозуміло, що завжди буде щось у цьому світі постійних спокус, на що людині захочеться витратити свої гроші. І незалежно від того, скільки у людини грошей – якщо він не навчиться себе контролювати, тоді ніяких грошей йому не вистачить. А контролювати себе, значить думати своєю головою, коли щось купуєш, то оплачуєш, а не йти на поводу у реклами і маркетингу, а значить і у своїх слабкостей. Людина повинна знати, як приручити гроші з допомогою самодисципліни, в іншому випадку він стане їхнім рабом. Ви ж бачите, що жадібність губить навіть дуже багатих людей, і зокрема тих корупціонерів, які не знають міри, тому крадуть стільки, що це просто неможливо терпіти далі. Ось тому деяких з них сьогодні кидають у клітку, бо в кризу їх апетити бюджет вгамувати вже не в змозі. Стало бути, справа не в грошах і не в їх кількості, як вважають деякі, а в людині і тільки в ньому. Не навчившись грамотно витрачати гроші – ніяке уміння їх заробляти не допоможе людині уникнути фінансових проблем. Мій досвід вирішення таких проблем дозволяє мені бути в цьому абсолютно впевненим.

Варто людині бути економним в такому випадку? І допоможе економія грошей навчитися правильно їх витрачати? Так, економія допоможе, але треба розуміти, що економним варто бути не до такої міри, щоб у всьому собі відмовляти і складати всі гроші у себе під матрацом. Я таких людей знаю – вони не божевільні! Потрібно просто розуміти, під час витрати грошей, коли слід зупинитися. Ну і зрозуміло, купувати тільки те, що вам дійсно потрібно. А з тим, що вам хочеться купити – треба бути обережнішими. Як це здається деяким людям, не всім, підкреслюю, а деяким – вони витрачають свої гроші на найнеобхідніше, а отже, вони ними, з їх точки зору, грамотно розпоряджаються. Як би не так. Навіть коли людина купує тільки найнеобхідніше – він може лише думати, що ті чи інші товари та/або послуги йому необхідні. Розумієте? Тобто, він може помилятися. Упевнений, в більшості будинків ми можемо зустріти переважно лише такі товари, які агресивно рекламуються всіма можливими способами, при тому будучи далеко не найкращим варіантом в плані їх ціни і якості або ціни і функціональності. Мій досвід вивчення поводження людей з грошима не дуже багатий, але з того, що я знаю, я роблю висновок, що більшості людей, навіть тим із них, хто живе бідно – не завадили б послуги хорошого фінансового консультанта. Їй богу, послуга такого фахівця заощадила б їм більше грошей, ніж економія на самому консультанта. Чому так? Тому що люди не можуть правильно витрачати свої гроші не тільки з-за того, що не володіють необхідною для цього фінансовою грамотністю, але й тому, що не вміють контролювати свої емоції, які нерідко штовхають їх на вчинення вкрай бездумних вчинків. Ну а думати багато людей і зовсім не хочуть, навіть тоді, коли вміють це робити, в результаті чого надходять прямолінійно, передбачувано, недалекоглядно, нерозумно. І разом з тим, не знаючи про те, як економити гроші – вони і не намагаються цього навчитися, вважаючи, що куди важливіше – вміти заробляти їх у великій кількості. Але заробіток і економія – це дві сторони однієї медалі, тому не можна ігнорувати одну з них.

Давайте розглянемо з вами в якості прикладу таку важливу для нас всіх статтю наших витрат, як витрати на харчування. Цілком очевидно, що від того, що людина в себе завантажує, буде залежати те, як він буде себе почувати, а заодно і його фінансовий стан, адже продукти можуть коштувати по-різному, незалежно від їх якості і корисності. Нині, самі знаєте, можна купити дуже дорогі продукти і отруїтися ними. Так от, що стосується витрати грошей на продукти – зайдіть в будь-якому магазин самообслуговування і подивіться на те, що купують в ньому люди. Найкраще це робити на касі. Я майже кожен день ходжу в магазин, благо вони у нас під боком перебувають і там завжди є потрібні нам продукти, тому необхідності забивати ними свій холодильник на кілька років вперед, як це колись було в нашій великій і великій країні, слава богу, немає. Тому ми, ну нехай не кожен день, але дуже часто ходимо в магазин і щось у ньому купуємо. Так от, бачачи те, що люди кидають у свої візки і кошики, що просто диву даєшся. Як можна купувати таку гидоту, таке сміття, таке, вибачте, гівно, особисто я не розумію. І це при тому, що всі ці ковбаси, консерви, солодощі і тому подібна гидота – коштує не дешево. Труїтися за власні гроші – на таке тільки людина здатна. І потім ці люди кажуть, що їх фінансові проблеми не пов’язані з тим вибором, який вони роблять в магазині, що мовляв, вони купують все найнеобхідніше. Пельмені, ковбаси, котлети і інша нісенітниця – це необхідне? А про солодощі, про цей наркотик, я взагалі не кажу. Я розумію, що людям хочеться порадувати себе, хочеться отримати задоволення, хочеться поїсти смачно, але друзі, не ціною власного здоров’я це робити, та ще й за такі гроші. Адже майже все, що користується попитом – коштує дорого! Незалежно від якості, повторюю це ще раз. Думаєте, що з гречкою в нашій країні проблеми з цим кормом для худоби? Нічого подібного – її навалом. Просто знаючи звички нашого народу, який звик харчуватися гречкою, бо його до неї привчили – на неї підняли ціни, знаючи, що люди все одно її куплять. Хороший спосіб нажитися на тих, хто мислить шаблонно і недостатньо гнучкий. А обгрунтувати зростання ціни на цей продукт – це не проблема. Економісти вам все обгрунтують, придумають що-небудь, як з бензином. Ось вам і переплата за, по суті, їжу для худоби, бо ніде в світі гречка не користується такою популярністю, як у нас. Навіть у Китаї її вирощують для свиней. Але деяким людям все одно – якщо їм треба, вони купують, тому що їм треба. Ну а тим, хто розумніший, з якого дива за неї переплачувати? Звичка? Ах звичка…

Таких звичок у нас повно. І всі вони не тільки витягують гроші з нашої кишені, але й у випадку з їжею – часом навіть шкодять нашому здоров’ю! А це ще страшніше. З поганим здоров’ям вам і гроші будуть не в радість. Адже якщо ви, наприклад, звикли до сиру, який у нас сьогодні пхають всяку гидоту, то ж пальмову олію, то вам, по-перше, доведеться за нього переплачувати, бо держава таким чином свій бюджет поповнює, а по-друге, ви будете їм реально труїтися. А воно вам треба? Я от, наприклад, зовсім зараз не купую молочку, взагалі нічого не беру в молочному відділі і дружині забороняю навіть близько підходити до цієї отрути. Молока і молочних продуктів у нашій країні зараз практично немає, є якась погань, яку називають молоком і молочною продукцією і від якої отравишься швидше, ніж встигнеш випробувати задоволення. З ковбасами, консервами, солодощами, всяким напівфабрикатом, справи йдуть аналогічним чином, що тільки виробники зі всіма цими продуктами не роблять, яке тільки гівно в них не пхають, лише б грошей заробити. Хліб ми теж не їмо вже кілька років, у нашій родині хліба немає взагалі, так як хліб у нас в країні практично не виробляють, я це знаю з розповідей людей, які працюють у нашому місті на хлібному комбінаті і бачать, з якої гидоти роблять хліб. А нещодавно я дізнався про те, що навіть цукор з чимось змішують, щоб здешевити його. Загалом, засідки скрізь, куди не сунься. Я, звичайно, розумію, що багатство і гроші ґрунтуються на брехні і насильстві, але щоб ось так труїти народ всякої гидотою, це все одно, що пиляти сук, на якому сидиш. Баригам-то, я розумію, по фігу все це, вони сьогодні тут, завтра там, але влада-то куди дивиться, невже їй все одно, ким вона буде керувати? Від цього ж і її сила залежить. Мабуть, нічому історія людей не вчить.

А взагалі, друзі, від усього цього стає страшно, і навіть не стільки за себе, ми вже дорослі, впораємося, а за своїх дітей, їм то на всьому цьому лайні рости. Ви тільки подумайте, як вся ця гидота позначається на їх здоров’ї. Це навіть не гівно, а отрута, справжня отрута. Ось останній раз, коли я їв білий хліб, я пам’ятаю, що у мене одразу ж після нього починав боліти живіт. Це ж жах. Я доросла людина, з непоганим здоров’ям, а так погано себе почуваю після всієї цієї паскудної жрачки. Якого ж дітям? Хтось, можливо, скаже, що вся справа у вартості продуктів, мовляв, хочеш є якісне – плати більше. Та ні фіга подібного – всі підробляють, та дешеве, та дороге. А після всіх цих продуктових ембарго ми і зовсім зіткнулися з масовим зниженням якості продуктів. То ми хоч їли те, що не доїдали європейці, а вони про своєму раціоні будуть боятись краще, ніж ми, а тепер одному тільки Богу відомо, що ми змушені їсти. Так що ціни тут не причому. Так що думка бариг на цей рахунок, мене не цікавить взагалі. Це в Москві, і, напевно, в інших великих містах теж, я знаю, обманюють людей, продаючи їм нібито натуральні, органічні продукти втридорога в спеціалізованих магазинах, які нібито не містять ГМО і все таке. Але вибачте, я не такий дурень, щоб у це вірити. Тому нам просто доводиться відмовлятися від деяких видів продуктів, щоб навіть не стільки не переплачувати за них, це ще півбіди, гроші завжди можна заробити, скільки щоб не отруїтися ними. Ось і ви тепер подумайте, скільки грошей ви витрачаєте на справжню їжу, а скільки на отруту та іншу гидоту, яке вважаєте їжею. Подумайте, за що люди готові платити гроші, тільки тому, що вони до чого звикли. А я нагадую, що зараз йдеться про одну з основних статей витрат будь-якої людини – про витрату грошей на їжу, ну якщо тільки ви не харчуєтесь сонцем, повітрям або чимось ще.

З такою ж оцінкою можна і до ліків підійти – адже скільки зараз всякої дорогою гидоти в аптеках продається, яка нам нібито потрібна. Адже ви знаєте про те, що багатьом фармацевтам, як і лікарям – доплачують за те, що вони рекомендують якісь певні, як правило, дуже дорогі ліки, які мало того, що коштують дорого, так ще і не допомагають ні чорта, а деякі з них і зовсім шкодять здоров’ю? Сподіваюся, що знаєте. Пам’ятаю, прописали моєї дружини в лікарні ліки на кілька тисяч рублів, в необхідності яких ми з нею засумнівалися. Благо у нас є знайомий лікар, яка прийшла в жах від цих ліків, сказавши, що в даному випадку вони категорично протипоказані моїй дружині. Загалом, довідку потрібну дружина отримала, але лікувалася сама. А адже скільки людей вірять тому, що їм рекомендують і купують дорогі ліки? Теж мабуть думають, що витрачають гроші на те, що їм дійсно потрібно. А люди ще й споживчий кредит беруть, щоб накупити побільше всякої нісенітниці. Ну і що, мені продовжувати наводити подібні приклади з інших областей нашого життя, в яких ми витрачаємо свої гроші нібито на те, що нам потрібно, тоді як насправді нам це не потрібно? Розповісти вам про нераціональну витрату грошей на житло, відпочинок, особисте авто, освіта і тому подібні речі, які багато людей вважають необхідними, навіть не замислюючись про те, за що саме вони платять? Давайте, я не стану розповідати страшилки з приводу всього цього, бо не це нам важливо знати. Моя мета в межах даної статті – пояснити вам найголовніше, що ви повинні думати своєю головою, перш ніж витрачати свої гроші, навіть на те, що ви вважаєте за необхідне для себе.

Зрозумійте, ми живемо в такому світі – давайте будемо його називати світом грошей, в якому заради цих самих грошей вам готові продати все що завгодно. Висока ціна вже нічого не гарантує і нічого не доводить. Саме справжнє гівно може коштувати дуже дорого. А більшість людей зазвичай не особливо і перевіряють якість того, що вони купують, та й не можуть цього зробити в ряді випадків, як би не старалися. В результаті їм доводиться просто вірити іншим людям, зокрема продавцям, в самому широкому сенсі цього слова, і купувати те, що ті їм рекомендують. А правильно витрачати гроші – це значить замислюватися про свої потреби, шукати кращі способи їх задоволення і сумніватися в тих з них, які виглядають підозрілими. Але думати треба не тільки про свої потреби, але і своїх можливостях, зіставляючи одне з іншим. Якщо ви думати не вмієте – вчіться цього, з допомогою інших людей, з допомогою книг, за допомогою різних навчальних програм. Що я вам можу запропонувати. Ах, ну так, статті мої теж читайте, вони вам також допоможуть багато чого зрозуміти і переосмислити. Ви повинні знати, хто і яким чином полює на ваші гроші, щоб вміти захищати їх від, насамперед, власної довірливості і безтурботності.

І зрозумійте мене правильно, я не закликаю вас до аскетизму, до того, що треба постійно на всьому економити, я просто пропоную вам з недовірою ставитися до того, що вам говорять інші люди, коли закликають вас на щось витратити свої гроші. Більшість ваших потреб є неприродними, я в цьому абсолютно впевнений. А вони в свою чергу визначають вашу систему цінностей – адже ви цінуєте те, що вам, на вашу думку, потрібно. Ось, скажімо, як зрозуміти чоловіка, для якого автомобіль дорожче власних дітей? Він готовий витрачати гроші на свою машину, але йому плювати на дітей, які, наприклад, нічого одягнути в школу. Я знаю такі випадки. Хіба це нормально, самі подумайте. Так, я знаю, що є думка, що “справжній” мужик не повинен думати про дітей – його завдання “зробити”, адже це так складно! А далі хай баба з ними возиться, а він піде далі робити свої хлопські справи, — буде інших дітей заводити, з іншими бабами, а також пиво пити та в карти грати. Я коли таке чую, додаю ще кілька байок про начебто “справжніх” чоловіків, я кажу, що від таких мужиків і пахнути добре не повинно – від них має смердіти гівном і потім, це ж так по-мужицьки, вірно? А ще чоловік повинен бути трохи більш красивішим мавпи, а ще шрами не спотворюють, а прикрашають обличчя чоловіка. На хрена йому взагалі нормальна рожа. А ще, якщо це російський мужик, то він обов’язково повинен горілку жерти відрами і не закушувати після першого відра, інакше він не росіянин і не мужик. Ну і так далі. Всього цього марення про те, яким повинен бути мужик, справжній мужик, повним повно, і їм можна будь-потворність виправдати. Тільки от, дійсно справжній мужик, з моєї точки зору – це не тварина, рухоме своїми інстинктами, як правило низинними, а розсудлива і відповідальна людина, яка має нормальну систему цінностей, а отже, і витрачає гроші у відповідності з нею. Іншими словами, управління грошима безпосередньо пов’язано із системою цінностей людини, отже, з неї й треба починати, вирішуючи, як правильно витрачати гроші. Вивчіть свою систему цінностей, щоб зрозуміти, яка вона і на чому вона грунтується. Бути може, ви цінуєте те, що вас привчили цінувати, а не те, що насправді цінне.

Правильно витрачати гроші – значить витрачати їх на те, що дійсно важливо для вас. І робити це потрібно самим вигідним для вас чином. Тобто, не так, як ви звикли чи як вас вчили, а так, як цього вимагає поточна ситуація. Адже якщо вас привчили їсти ту ж гречку з дитинства, внушим вам, що в ній купа всяких там вітамінів і мінералів і інших чудових речовин, то подумайте, чи є сенс її купувати, якщо вона дорожче того ж м’яса, яєць та інших, менш дорогих, але не менш, а то і більше корисних продуктів. Це ж відноситься і до всього іншого – і до кабельного телебачення, яке при наявності інтернету на хрін не потрібно, і до домашнього телефону, який для більшості людей не потрібен, якщо у них є стільниковий телефон, і до нерухомості, яку іноді не вигідно мати у власності, і до бізнесу, який давно вже себе вичерпав, а людина за нього все тримається, ніби зайнятися більше нічим. Мисліть сучасно і думайте про те, що вам насправді потрібно і що для вас дійсно вигідно, а для цього – думайте своєю головою. Не будьте просто мішком з кістками, з купою поганих звичок, з-за яких вам доводиться витрачати свої гроші на всяку непотрібну і нерідко дуже дорогий дурницю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *