Як вижити в кризу

У будь-якого, навіть самого розміреного життя коли-небудь настає криза.

Харукі Муракамі

Не встигли ми з вами, друзі, пожити більш чи менш нормальним життям, як знову декому з нас доводиться виживати, так як на дворі настав черговий, судячи з усього, затяжна криза. Формально він економічний, а в дійсності – це криза в першу чергу політичний, а кажучи ще ґрунтовніше – соціальний. У мене, звичайно, сайт не політичної тематики, тому лаяти владу, або з точки зору соціології пояснювати, чому люди, які не хочуть і люди, яким не дають нормально працювати продуктивно, якісно, відповідально – не можуть з об’єктивних причин жити добре, я не стану. Я краще зосереджу свою увагу не на тому, хто винен у кризі і чому, а на тому, що нам всім тепер робити, щоб елементарно вижити. Упевнений, ця стаття буде корисна всім, і тим, хто ще намазує масло собі на хліб, і тим, кому вже і на хліб грошей не вистачає.

Проблеми, ясна річ, у всіх різні. Кому-то з-за кризи (і торговельного ембарго) довелося відмовитися від пармезану або продати взяту в кредит дорогу іномарку, щоб пересісти на вітчизняний “таз”, а то й зовсім на громадський транспорт, а комусь взагалі їсти стало нічого, нічим платити за кредитом, не на що оплачувати ЖКГ і не на що лікуватися. Так що кожна людина закладає свій зміст у слово “виживати”. Хтось дійсно виживає, а комусь просто складно почати жити більш скромним життям. Загалом, економічна криза зачепила, якщо не всіх, то багатьох. Не зачепив він хіба що тільки тих паразитів, які висмоктують з більшості людей кров, в сенсі гроші, підтримуючи таким чином свій високий рівень життя. А таких останнім часом у нашій країні стало дуже багато – нафта зробила свою чорну справу. Криза була неминуча, оскільки нічого вічного в цьому світі немає. Не можна вічно займатися однією і тією ж діяльністю, наприклад, продавати нафту – це кісткова і давно застаріла модель економіки. Бути “бензоколонкою” нині не так вигідно, як раніше, а якщо брати до уваги теорію “нафтового прокляття”, то це ще й дуже шкідлива модель економіки. Не можна також вічно красти, розпилювати, відкочувати, потурати тотальної корупції і кумівства на роботі, в бізнесі, культурі, побуті, так як суспільство гине від беззаконня і під вагою зв’язків з некомпетентними, знахабнілими, обленившимися людьми, усевшимися на відповідальні місця, але нічого корисного не роблять. Не можна вічно плодити силовиків, бандитів, бюджетників, бюрократів вищевказаним способом, підвищуючи тим самим критичну масу паразитів-шкідників, велика частина з яких не тільки не приносить суспільству користь, але і навпаки, всіляко йому шкодить на догоду особистим інтересам. Не можна вічно кидатися якісними людськими ресурсами, які для будь-якого нормального суспільство є основною цінністю. Раніше у нас казали: “Незамінних у нас немає, є не замінені”, а зараз кажуть: “Не подобається – вали з країни”! І люди валили і валять – посилюючи, зміцнюючи і розвиваючи інші держави у всіх можливих сферах. Хоча з іншого боку – чому б не звалити тим, від кого немає ніякої користі, а тільки шкоду, чому повинні валити ті, хто хоче жити нормально, в цивілізованому суспільстві? Загалом, за все це і багато що інше неподобство треба розплачуватися, і будь-яке суспільство, що допускає подібні речі – повинно бути покаране. Якщо гроші і влада стають засобом придушення і гноблення, а не засобом розвитку – суспільство почне деградувати. Такі суворі, але справедливі закони життя. Війни, кризи, революції, соціальна деградація – все це, якщо хочете, кара Божа тим, хто ставиться до себе і іншим не по-людськи.

Але при цьому абсолютно очевидно, що не всі люди винні в тому, що відбувається в їхній країні, не всі заслуговують того, щоб бути жертвою кризи. Адже нормальні, порядні, розумні, працьовиті люди є скрізь – в будь-якій країні, в будь-якому місті, на, практично, будь-якій роботі, але їм теж доводиться виживати у важкі часи, хоча зі свого боку вони ні в чому не винні. Не вони стали причиною кризи, але знаходяться ці люди в одному човні з тими, хто цей криза всіма силами наближав. У будь-якій країні влада багатих безперечно має свої недоліки, але в деяких країнах еліта настільки далека від народу, що навіть не розуміє, наскільки вона від нього залежить. І це нерозуміння приводить до того, що еліта – шкодячи народу своїми хижацько-паразитичними вчинками, пиляє таким чином сук, на якому сидить. А нормальні люди, які приносять користь суспільству, повторюся, на жаль, змушені страждати від кризи разом з тими, хто завдає йому, цьому суспільству, шкода. Ось для таких, нормальних людей, я і вирішив написати цю статтю, щоб допомогти їм своїми порадами вижити в кризу.

Бути реалістом і нікому не довіряти

У кризу насамперед необхідно почати тверезо дивитися на речі, щоб не плекати ілюзій з приводу того, чого бути не може в принципі, наприклад, диверсифікації економіки і всякого роду допомоги людям, які її потребують. І нікому не можна довіряти. Вимкніть на хрін телевізор, не читайте лже-новини в інтернеті і в газетах, а для цього, взагалі ніякі новини не читайте, і не вірте тим, хто обіцяє вам допомогти вижити в кризу (крім мене – я інформую, але ні до чого не закликаю), бо це вовки в овечій шкурі. Дезінформація під час кризи, як і під час війни – відіграє визначальну роль у боротьбі за виживання. Під час кризи – кожен сам за себе, тому всі починають один одного обманювати або пресувати, намагаючись вижити за рахунок один одного, так що довіряти не можна нікому. До того ж, багаті і бідні – це абсолютно різні люди. Тому якщо багата людина щось вам пропонує, наприклад, свою допомогу – знайте, що за цим ховається щось дуже паскудний. Самі собі допомагайте. Повторю – я теж вас ні до чого не закликаю і нічого вам не нав’язую, я лише ділюся з вами своїми знаннями, так що можете мені не вірити, якщо не хочете, але перевірити мої рекомендації, поміркувавши над ними, я вважаю, вам обов’язково потрібно, тут ви нічим не ризикуєте. Так що не треба мені вірити, мене треба перевіряти за допомогою здорового глузду, логіки і досвіду інших людей. Я кажу вам це для того, щоб ви розуміли, що в кризу, друзі, порятунок потопаючого – справа рук самого потопаючого.

Ми живемо в суспільстві споживачів, тобто тварин, які тільки і можуть, що жерти і срать, тому у більшості з них немає ніяких вищих моральних якостей, є тільки шлунки, заради наповнення яких вони готові власну матір продати. Люди, як вони… А, знаєте, я навіть не знаю з ким порівняти людей, ну, зрозуміло, тих з них, які жеруть один одного. Адже навіть щури один одного не жеруть. Коли у щурів в зграї з’являється щур-канібал (крысобой, «щурячий вовк», «крысоед»), вони або загризають її, або мігрують, залишаючи те місце, де була виявлена така криса. Щури розуміють, що для виживання їх виду – вони не повинні жерти один одного. Люди в цьому сенсі, гірше щурів, бо вони готові жерти один одного навіть тоді, коли їх життю ніщо не загрожує, а просто заради незначних вигод і задоволення. Нічого особистого, тільки бізнес – заклинання для дресированих мавп нашого часу. Про те, що такий підхід до життя для людини не є природним, як стверджують деякі короткозорі бізнесмени, роблячи це до пори до часу, поки їх самих за жопу не візьмуть, ви можете дізнатися з книги Роберта Хайлбронера “Філософи від світу цього”, в якій йдеться про те, що мотив отримання прибутку з’явився не раніше, ніж “сучасна людина”. І вже тим більше тиснути один одного задля вигоди людям не тільки не властиво, але й невигідно. Однак, та влада грошей, при якій ми сьогодні живемо, з волі нею володіють – веде не до консолідації суспільства, а до соціального роз’єднанню. Римський принцип: розділяй і володарюй. Для тих, хто керує людьми – цей принцип є одним із найефективніших інструментів управління. Вони використовують природжену агресивність людей проти них же самих.

Так що не будь ми такими вороже налаштованими один до одного баранами, ніхто б і не стриг нас, як баранів. Втім, беручи до уваги вроджену ворожість і жорстокість людини, навряд чи ми можемо жити інакше, тому еліта робить з нами те, що ми і самі, швидше за все, робили б на їх місці з народом. Але нам зараз важливо зрозуміти інше. Нам важливо зрозуміти, що оскільки ми з вами живемо в суспільстві саме таких мавп-канібалів – нам ні в якому разі не можна їм довіряти, особливо в кризу. Дивіться на речі тверезо – нікому ви не потрібні, щоб допомагати вам, люди егоїстичні по своїй природі – вони думають в основному тільки про себе, особливо у важкі часи, коли їм страшно. Страх робить людей божевільними. Знаєте, як кажуть – дурня потрібно лише налякати і далі все дурниці він зробить сам. Так от, від страху за свою шкуру – люди можуть творити неймовірні дурниці, тому покладатися на них не варто. Чи ви допоможете самі собі – чи підете на дно, як та жаба, яка не захотіла боротися за своє життя в бочці з молоком. Якщо у вас є фінансові проблеми – самі вирішуйте. Або звертайтесь до перевіреним фахівцям, які заслужили до себе довіру і повагу, за рахунок довгих років бездоганної, чесної і порядної роботи.

Будь-яка криза – це природний відбір, сильні виживають – слабкі йдуть на корм черв’якам, так що боріться і нікому не вірте – пам’ятайте, люди гірше щурів, вони вас з’їдять і оком не моргнуть. Можна ще навести цитату з фільму “Леон”: “Свині краще людей”. Вона дуже навіть до речі. Людина – найнебезпечніший хижак на нашій планеті – це дуже вороже і кровожерна істота, яка навіть будучи ситим готове заподіювати шкоду собі подібним, просто заради задоволення. Будучи голодним, в самому широкому сенсі цього слова, людина стає вкрай агресивним, і або з допомогою фізичного насильства, або з допомогою брехні (і закону) – починає знищувати собі подібних, намагаючись таким чином вижити за рахунок інших. Тому криза починає процвітати бандитизм, шахрайство, пограбування, вбивства, вимагання, з’являються різні сексти, фінансові піраміди і всілякі лохотрони – сильні починають жерти слабких менш гуманними способами. Люди заробляють брудні гроші і навіть не думають про якихось моральних і моральних принципах – їх цікавить тільки власна шкура. І вже тим більше – ситий ніколи не був товаришем голодному, тому багатіям і типу “добрим людям”, як я вже сказав вище, ні в якому разі не можна вірити. Багаті і бідні (включаючи нижчу прошарок середнього класу) – це різні люди, між багатими і бідними більше різниці, ніж між різними національностями та етносами. Про це ще Карл Маркс писав. Так що на людей не розраховуйте, особливо на тих, хто багатший вас. І навіть якщо у вас слабкий характер – розраховуйте тільки на себе, або вчіться цьому вмінню, якщо ви йому не навчені. У кризу кожен сам за себе, так що думайте про себе самі. Ідеями гуманізму будете перейматися в ситі часи. А на війні, як на війні. Рекомендую вам почитати книгу «Мистецтво війни» Сунь-Цзи, щоб зрозуміти, як узагалі треба поводитися на війні. А війна – це, як вам, сподіваюся, відомо, шлях обману. Тому – нікому не вірте!

Готовність до змін

Друге, на що ви повинні налаштувати себе в кризу – це зміни. Криза – це час змін. Це такий час, коли вже настільки все заросло і закостеніла, що далі нікуди. Якщо ви не будете готові до змін – ви криза не пройдете, або пройдете, але дуже важко. Ви навіть не повинні бути готові до змін – ви повинні бути їх ініціатором. Людина повинна змінюватися, життя його повинна змінюватися – це важлива умова не тільки для виживання, але і для процвітання, для досягнення успіху. Постійного нічого немає і бути може, мало того, та не має. Та стабільність, якої в нашій країні поки ще успішно торгують – фікція. Ніякої стабільності немає, тим більше в нашій країні – є систематизована нестабільність, при якій овець, тобто нас з вами – тиснуть не хаотично, а впорядковано. Але цей порядок криза порушується. І чим менш схильний до змін людина, тим більшою він постраждає від хаосу, викликаного людською безглуздям і недалекоглядністю. Коли загострюється боротьба за гроші, багато правил перестають працювати. І багато закони перестають працювати, адже значною мірою саме завдяки їм ми з вами підтримуємо світ в цивілізованому стані.

Ви хоч знаєте, як складно створити нормальну цивілізацію, як складно виховати нормальних цивілізованих людей, що можуть і бажають жити за законами, готових трудитися на благо суспільства, нехай і з-за егоїстичних інтересів, але тим не менше, і здатних дотримуватися хоч якихось моральних правил і норм? Та це ж поколіннями створюється, поколіннями з мавп робляться люди, завдяки правильно обраній концепції розвитку суспільства. Раніше релігія відігравала в цьому ключову роль, сьогодні культура, освіта, наука, яка передається з покоління в покоління система цінностей і звичайно ж закони, що роблять з людської заготовки цивілізованих людей. Та й то, як бачите, не з усіма це виходить зробити. І в цій справі важливо постійно рухатися вперед, щоб не запустити процес деградації, неминуче приходить на зміну розвитку, тому потрібні зміни, або добровільні, чи вимушені, коли той же криза змушує людей змінюватись і змінювати своє життя. Ви повинні бути готові до всього – до зміни роботи, до зміни своїх звичок, до зради з боку ваших друзів, колег по роботі і навіть самих близьких людей, а також до зміни місця проживання. Все це може від вас потрібно, якщо обставини складатимуться не найкращим для вас чином. Найстрашніший ваш ворог в такому випадку – звичка. Звичка – це справжня чума для людини, що вражає його розум. Я зараз не буду філософствувати на тему того, яка користь людині від його здатності до чого звикати, не час. Тому скажу про те, що я сам зрозумів в процесі життя, багато відчувши на власній шкурі – ні до чого і ні до кого звикати не треба, ні до своїх гребанным вишенкам на городі, ні до роботи, ні навіть до близьких людей, які не заслуговують вашої довіри. Вчіться постійно змінюватися і прагнути до всього нового, розвивайте свої адаптаційні здібності – тоді ніяка криза вас не звалить. Для багатьох людей сьогодні робота за гроші є єдиним способом їх видобутку, при тому, що існує маса інших можливостей розжитися грошима, які люди, з-за відсталості свого мислення не використовують. А ви використовуйте – читайте мої статті і вчіться добувати гроші різними способами.

Самоконтроль і самодисципліна

Оскільки я порівняв кризу з війною, то для того, щоб вижити і виграти в цій війні – необхідно бути або стати воїном, якщо не за характером, змінити який більшість людей не в змозі, то у всякому разі по розуму. Самоконтроль і самодисципліна – це взагалі те, що відрізняє людей від рухомих низинними інстинктами “людиноподібних мавп”, які жеруть і срущих в одному місці і пару там, де зіткнуться. Вам потрібно бути людиною, щоб вижити в кризу. А “тварини” – це витратний матеріал для розумних істот. Людина або ламається під впливом обставин і тоді він уже не чоловік, або знаходить у собі сили протистояти цим обставинам або пристосуватися під них. А без самоконтролю та самодисципліни – хрін чому ви зможете гідно протистояти і під що-то підлаштуватися. Як відомо, багато мужики, або краще сказати мужички в нашій країні, у важкі часи починають зловживати алкоголем, тому що вони слабкі морально і інтелектуально, від того і починають самі себе вбивати. Не знаючи про те, де взяти гроші – вони нічого кращого не знаходять, ніж опуститися ще нижче – нижче рівня міської каналізації. Брати приклад з таких слабаків вам не потрібно – в кризу, як ні в який інший час важливо зберігати тверезість розуму й пильність, щоб протистояти будь-якій загрозі, як фінансової, так і бандитської.

Живемо ми з вами, не найспокійнішою і цивілізованій країні, тому розраховувати на те, що наші права будуть повною мірою дотримуватися, або, що держава нам допоможе, не варто. Подивіться фільм Андрія Звягінцева “Левіафан”, у ньому добре показано, якою є життя в нашій країні – в ньому показана та її сторона, яку можна назвати темною. Тільки в реальності все набагато гірше, ніж показано в цьому фільмі, так що з дурнів і слабаків приклад не беріть – не ховайте голову в пісок, залишаючи дупу на розтерзання шакалам, а. Раз вже так вийшло, що в нашому з вами житті з’явилися певні труднощі – потрібно шукати можливість з ними впоратися, а не соплі пускати, проклинаючи держава, злого начальника, нещасну долю та інше. Ніхто нічого нам насправді не має, але і ми, теж нікому і нічого не повинні. Так що будьте пильні і контролюйте кожен свій вчинок, щоб не накоїти дурниць. Якщо ви чогось не знаєте, не розумієте, не можете – звертайтеся за допомогою до тих, хто знає, розуміє, може, але не довіряйте нікому на всі сто відсотків. Навіть щедро оплачені юристи, фінансисти, лікарі, психологи, можуть обдурити і часто обманюють своїх клієнтів. Так що справу потрібно мати, по можливості – з перевіреними людьми. Якщо у вас проблеми з законом, бізнесом, нерухомістю, грошима, а також з фізичним або душевним здоров’ям – шукайте перевірених, хоча б знайомими ваших знайомих фахівців і звертайтесь до них за допомогою. І навіть у цьому випадку, намагайтеся перевіряти кожен їх рада і рекомендацію, щоб таким чином підстрахуватися від обману. Інтернет і книги вам в допомогу. Не думайте, що якщо ви витратили гроші – люди почнуть дупу заради вас рвати. Всі хочуть отримати ваші гроші, але не всі хочуть за них відповідально і якісно працювати. Пам’ятайте про це.

Пам’ятайте також про те, що розраховувати на справедливість, гуманність, закони, порядок – у нашій країні, в більшості випадків, не доводиться. Розраховувати потрібно на себе і свою розсудливість, а також на свої фінанси і свою грамотність, щоб не стати жертвою тих, хто у важкі часи воліє виживати за рахунок знищення інших. Так що ніяких п’янок, гулянок, розваг, ніякої внутрішньородинної ворожнечі – ведіть себе як люди, а не як тварини і тоді ви будете сильними і переживете не тільки криза, але і справжню війну, якщо буде потрібно. Не треба бухати, витрачати гроші на всяку херню, вплутуватися в непотрібні вам розбирання, влазити в борги, зв’язуватися з держструктурами без особливої необхідності, здійснювати великі, але непродумані покупки, наприклад, покупку квартири в кредит, тобто, по іпотеці, та ще й у не збудованому житлі. Не потрібно брати участь в різних авантюрах, наприклад, робити ставки на спорт, грати в азартні ігри, вкладати гроші у фінансові піраміди і так далі. Ризик, справа благородна і потрібна, але ризик повинен бути продуманим і обґрунтованим, а не таким, коли людина на емоціях приймає рішення у розрахунку на удачу. У спокійні і ситі часи з-за всього вищепереліченого можна було нарватися на серйозні неприємності, а вже в кризу і поготів, бо коли соціальний дарвінізм процвітає, будь-яка слабкість, будь-яка дурість, будь-який необдуманий вчинок може закінчитися дуже плачевно для того, хто його вчинив. А нерідко і для його близьких. Не беріть приклад з дебілів, які ведуть безвідповідальний, бездумний, расхлябанный спосіб життя – вони для того і з’являлися на світ, щоб бути витратним матеріалом в руках більш розумних людей. Розумні люди виходять з кризи переможцями, або у всякому разі не програли, а дурні з нього взагалі можуть не вийти. Тому ви повинні, тому що вам це потрібно бачити в собі людей – розумних і вольових, роблять так, як треба, а не так, як хочеться або як вийде.

Кредити

З цим ділом вам потрібно бути гранично обережними – якщо з грошима ви звертатися не вмієте, якщо ваші витрати часто перевищують ваші доходи – не беріть в кризу кредити, не треба. Кредит – це найтонший фінансовий інструмент, не призначений до звикли до сокири рук. Необдумано візьмете кредит – будете потім мати проблеми з колекторами, про свавілля яких то і справа пишуть в новинах. Повторюся – ми з вами живемо не в самій цивілізованій країні, яка в деяких питаннях схожа на республіку африканського типу, на жаль, тому не варто спокушати долю, зв’язуючись з полукриминальными структурами, не будучи впевненими у своїх силах. А як пише агентство Bloomberg – російський колекторський ринок – це повернення у Середньовіччя”. Цим бізнесом у нашій країні нерідко займаються відверті злочинці, бандити і рекетири, які використовують відповідні методи для вибивання боргів. Звичайно, проблема не в них, і тим більше не в кредитах, як таких, і навіть не в неможливості або небажання деяких людей ці кредити повертати – проблема влади, яка допускає все те неподобство, яке твориться в цьому бізнесі. В усьому, у будь-якому бізнесі, в будь-якій галузі, повинен бути порядок. Якщо його немає, тоді потрібно ставити запитання тим, хто за наведення цього порядку відповідає. А якщо ці питання поставити не виходить, якщо їх страшно ставити, або якщо ті, кому ми їх ставимо, плювати на них і на нас хотіли – не потрібно зв’язуватися з усім тим, чого немає порядку. Якщо, звичайно, ви не хочете грати в російську рулетку. Втім, коли нічого іншого не залишається, коли життя людини не в радість, від чого ж у неї не зіграти.

А кредити, як мені здається, це не стільки причина, скільки привід для застосування насильства по відношенню до громадян, з метою вилучення у них грошей насильницьким методом. У кризу це особливо актуально, адже колектори нагадують більшовицькі продзагони, які в часи воєнного комунізму, силою вигрібали все з селянських комор, прирікаючи селян на голодну смерть. Так що якщо в країні немає порядку, немає цивілізованого підходу до вирішення багатьох проблем, проблеми з кредитами будуть виникати постійно, так як це проблема всієї системи. Тому краще триматися від них подалі, якщо ви не впевнені у своїх силах. Насправді, гарні всі, і ті, хто необдумано видає кредити, і ті, хто точно також необдумано їх бере, тому роботу потрібно проводити і з тими, і з іншими. Повинні бути закони, що регулюють кредитування, і вони повинні дотримуватися, то є, повинні бути ті, хто буде слідкувати за їх дотриманням. Але тільки кому це потрібно, самі подумайте. Для багатьох людей життя в кредит давно стала нормою, і в цьому нічого поганого немає, якщо вчасно віддавати кредити. А якщо цього зробити не виходить, тоді без особливої необхідності не беріть кредити, тим більше якщо ви знаєте, що фінансист з вас ніякий. Не вмієте поводитися з грошима – не залазьте в борги, не піддавайте себе і тим більше свою сім’ю непотрібної небезпеки. Я розумію, що всім хочеться пожити по-людськи, та й потреба інший раз змушує влізти в борги, все-таки, все в житті не передбачиш, а гроші – це те, що в нашому світі грошей потрібно всім. Але в кризу, неповернений вчасно кредит – це привід для шакалів наїхати на вас, тому будьте обережні з цією справою.

Еміграція

Щороку нашу країну залишають більше трьохсот тисяч чоловік, з різних, в тому числі і з економічних причин. І сорок тисяч з них, якщо вірити статистиці, їдуть звідси назавжди. Багато це чи мало? Ну, якщо врахувати той факт, що в основному звідси їдуть розумні, освічені, талановиті, працьовиті, заповзятливі люди, які можуть, а точніше, могли б приносити велику користь країні, то, напевно, це все-таки багато. Справедливості заради треба сказати, що еміграція є нормою для всього сучасного глобального світу, бо як відомо, риба шукає де глибше, а людина де краще. Так що це нормально, для сучасного світу це нормально. Але щоб звалити звідкись кудись- потрібно бути конкурентоспроможним на міжнародному ринку праці, це вкрай бажано. Дурні і ледарі ніде не потрібні – такого добра (гівна) скрізь вистачає, причому з надлишком. А ось розумні люди, від яких може бути користь – потрібні завжди, хоч і не скрізь. Тому якщо ви знаєте собі ціну – можете сміливо пакувати валізи і їхати туди, де ситніше, спокійніше, безпечніше. Так можна перечекати кризу, або просто назавжди виїхати з некомфортною і небезпечної країни. Ви не зобов’язані нести на собі чужий хрест, не зобов’язані розгрібати чуже лайно, тому можете сміливо відправлятися туди, де багато грошей, щоб жити сито і спокійно.

Головне, що така можливість є, а значить, нею треба користуватися. Ми не вибираємо, де нам народитися, але зате можемо вибирати, де ми будемо жити і де помремо. Так що не ламайте голову над одвічними проблемами тієї країни, в якій ви живете, їх все одно ніхто вирішувати не збирається, бо в сучасному глобальному світі всі обов’язки і всі ролі давно розподілені, і без особливої необхідності ніхто не збирається нічого міняти. Шукайте собі таке місце, де цих проблем немає. “Бензоколонки”, судячи з усього, так і залишаться “бензоколонками”, бо це їх завдання – це їх роль в сучасному світі. Так що чекати все одно нічого, не на що сподіватися – треба самому рухатися назустріч новому і краще. Нехай всю цю кризову кашу розхльобують ті, хто її заварив, і ті, хто брав участь в цьому процесі. А вам потрібно просто виїхати звідти, де у вас не потребують, де ви не потрібні. Так що, як говориться в одній байці: “Подайте капелюх і пальто, топтав я ваші іменини!” Зрештою, чому ви повинні страждати із-за чужих косяків, з-за чужого невміння і небажання працювати? Я вважаю, що не повинні. Якщо ви чесна і порядна людина, якщо ви вмієте заробляти чесні гроші і готові жити за законами, за правилами, навіщо ж вам страждати через тих, кому не подобається грати на правила заради загального блага? Ми звільняємося з роботи, якщо нам на ній не платять зарплату, ось і еміграція – це таке ж звільнення. Ми відходимо від тих, хто нас не гідний. Не вмієте, не знаєте, що не можете, чи не хочете забезпечити нормальне життя людям – або самі валіть, або ми звалимо. На мій погляд – це справедливо. Так що обов’язково розгляньте і обміркуйте цей варіант. Він не простий, розумію, але він реальний.

Мінімізація витрат

Якщо ви займаєтеся бізнесом – мінімізуйте свої витрати всіма доступними способами. Простіше кажучи – спрощуйте бізнес, робіть його більш ефективним – з’їжджайте з великих офісів, відмовляйтеся від на фіг вам не потрібних послуг, знижуйте рекламні бюджети, якщо користь від тієї чи іншої реклами не очевидна, а також від всяких наворочених візиток, красивих телефонних номерів та іншої лушпиння і понтів позбавляйтеся. Ваш бізнес від цього тільки виграє. Особливо, якщо це чесний бізнес, в якому кожна копійка на рахунку. Забудьте про імідж, думайте про ефективність. Людям зараз важливі не понти, людям важливо швидко та недорого задовольнити свої потреби. Так що вони пробачать вам вашу скромність, якщо ви допоможете їм вирішити їхні проблеми і задовольнити їх бажання. Пам’ятаю, якось мені довелося працювати в Москві з одним не дуже відомим агентством нерухомості, і я був вражений їх практичним підходом до роботи. У них і офіс був дуже скромний, який перебував у напівпідвальному приміщенні, і меблі мало не царських часів стояла, і комп’ютери були давні, і багато іншого не справляло враження. Загалом, люди заощаджували на всьому, крім навчання свого персоналу, для чого вони регулярно запрошували різного роду спеціалістів – бізнес-тренерів, психологів, тренерів з продажу та переговорів, і багатьох інших фахівців, включаючи мене. При цьому, деякі співробітники у них заробляли по кілька мільйонів рублів на місяць. Але ніхто з них не думав про те, щоб якось облагородити своє робоче місце, тому що в цьому не було ніякого сенсу. Гроші ними витрачалися тільки на вдосконалення своїх навичок, крім особистих потреб.

Я був вражений і захоплений їх підходом до роботи – справжні професіонали, нічого зайвого, ніякої шлаку, ніяких понтів, все тільки по справі, все для заробітку грошей. У них, як мені потім сказали, навіть декілька ТОВ було зареєстровано або щось на зразок того (не знаю, як саме і для чого), щоб не платити податки, і ніякої зайвої дурної реклами не було. Втім, для оптимізації свого рекламного бюджету вони запросили мене, тому після моєї роботи він у них став ще більш ефективним. Люди ні копійки не пускали повз справи, молодці. Я пишаюся такими професіоналами в нашому бізнесі і дуже їх поважаю. Такий підхід до організації та ведення бізнесу актуальний для будь-якого часу, а вже під час кризи самі обставини змушують нас відмовлятися від усього зайвого й неефективного. Так що все, що не приносить вам грошей – вам не потрібно! Це пасиви, і вони не тільки витягають гроші з ваших кишень, вони ще й час у вас забирають, заважаючи ці самі гроші заробляти. Грамотне управління грошима під час кризи – це вищий пілотаж. Так що ви або самі, або з допомогою радників – оптимізуйте свій бізнес, щоб підвищити його ефективність. Коли, як не в кризу – вчитися це робити?

А витрачати гроші на все підряд – це для бызнесь-менів колгоспників. Такі відвалюються в кризу, як засохле гівно від штиблетов. Пам’ятаю, коли я ще працював за наймом в одній фірмі, мій шеф викликав комп’ютерників для лагодження 1С, яка у нього глючить, тому що була якоюсь лівою. Комп’ютерник нічого не полагодив, програма не працювала, так і не почала працювати, але зате він впарив моєму шефові послугу, з помісячною оплатою, яка передбачала збереження якихось там даних з комп’ютера, і яка, як я потім з’ясував, цього бізнесу на хрін була не потрібна. Шеф – лох, проблему з програмою не вирішив, зате витрати на бізнес збільшив, розвісивши свої лопухи перед недолугим, але промовистою комп’ютерником, який продав йому нову проблему – уклавши вигідний для нього, комп’ютерника, але не вигідний для нашої фірми договір на надання непотрібних нам послуг. Чи варто після цього дивуватися тому, що через деякий час ця фірма закрилася? Мабуть, що ні, бо все закономірно. Не вмієте розпоряджатися грошима – ваше місце займуть ті, хто вміє. З досвіду скажу, що брак грошей часто пов’язана саме з безграмотною їх витрачанням, а не з недостатнім їх надходженням. Тому криза – це якраз такий час, коли ми вчимося не збільшувати свої доходи, а раціоналізувати свої витрати. Ось так.

Оптимістичний настрій
Друзі, я хоч і люблю згущувати фарби, розмірковуючи про гроші, людей, життя і буття, як ви вже, напевно, помітили, тим не менш по життю я оптиміст, тому готовий протистояти будь-яким труднощам. Оптимістичний настрій дає нам необхідну для подолання будь-яких труднощів енергію, а критичний настрій, яким я іноді зловживаю – допомагає зберегти тверезість мислення і пильність. Криза не криза, неважливо, ми повинні залишатися оптимістами завжди, тому що, тільки будучи оптимістами ми зможемо борсатися, поки не зіб’ємо з молока масло, вирішивши всі свої проблеми. Я не кажу, що треба бути вічно усміхненим дурнем, видящем в гівні прекрасне, я кажу, що потрібно шукати можливості для того, щоб прибрати це лайно і зробити своє життя краще. Якщо на дворі криза, то це говорить про те, що хтось у свій час не вирішував важливі проблеми, які в підсумку до цієї кризи і привели. І якщо ви страждаєте від цієї кризи, то це говорить про те, що ви не готувалися до нього, думаючи, як і більшість інших людей, що добре буде завжди. Завжди добре не буває! Тому завжди потрібно готуватися до найгіршого, навіть тоді, коли все добре, прекрасна маркіза. Знаючи, що життя складається не тільки з світлих і темних смуг, ви зможете підготуватися до кожної смузі до того, як вона настане, і залишитеся оптимістом навіть тоді, коли інші будуть рвати на собі волосся через які звалилися на їх голову. Отримуйте корисні знання про гроші, в тому числі і на моєму сайті, щоб краще орієнтуватися в цьому світі грошей. Розвивайтеся, радійте тому, що у вас є – життя, штука хоч і складна, але дуже цікава. Думаєте, без криз вона була б цікавіше? Нічого подібного. Ми з вами просто зів’яли від зайвого комфорту та ситості.

Радійте тому, що життя не дозволяє вам розслабитися, бо людина-розслаблений – це не людина, це купа лайна. Будьте оптимістами, оптимізм додає сил, а з допомогою соплів до успіху ще ніхто не приходив. Гроші і успіх приходять до тих, хто може і хоче боротися, як того вимагає природний відбір. Так що боріться і не здавайтеся, і тіштеся тим, що вам доводиться це робити, бо в цьому і полягає наше людське життя. Тільки ваша оптимістичність повинна ґрунтуватися на вашу віру в себе і свої можливості, на вашій готовності вирішувати будь-які проблеми і долати будь-які труднощі, на ваше бажання докладати необхідних зусиль, для вирішення тих чи інших проблем, а не на вірі в чудеса, не на бажанні не помічати погане, не на втечу від проблем і не на смиренні з ними. Сунути голову в пісок і залишити дупу нагорі, щоб її рвали все підряд, роблячи вигляд, що все добре – це не оптимізм, це ідіотизм. Я вас до цього не закликаю. Я закликаю вас до боротьби з обставинами та якщо це необхідно, то й із самим собою. Кризи протвережує і допомагають розвинути характер, без них якість людей падає і тому життя погіршується, що, власне, і стає причиною будь-якої кризи. Причина і наслідок, наслідок і причина. Все взаємопов’язане і взаємозалежне в цьому світі. Так що, як співається в пісні з одного відомого фільму: “Але я не плачу і не ридаю, хоча не знаю, де знайду, де загублю, і дуже може бути, що на свою біду, я втрачу більше, ніж знайду”. Я впевнений, що в будь-якій кризі ми знайдемо більше, ніж втратимо, якщо будемо шукати!

Ось, тепер ви знаєте, як вижити в кризу. І нехай я розповів вам про все, що я знаю і про що повинен був розповісти, все ж подумати вам тепер є над чим. Інші способи виживання в кризу, ми з вами обговоримо в моїх наступних статтях. Я люблю підходити до вирішення проблем зі всіх можливих сторін, так що ще багато всього корисного і цікавого можу вам розповісти. Ви, головне, читати цей сайт не забувайте, бо від цього залежить його розвиток. Спонсорів у мене немає (і вони мені не потрібні), так як спонсори не платять гроші за те, що робить людей розумнішими, вони платять за те, що засирает людям мізки. Тому моя активність на цьому сайті залежить від вашого до нього уваги. Читайте цей сайт, і ви самі не помітите, як станете розумнішими і сильнішими, і тоді не те, що криза, сам чорт не страшний.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *