Як заробити на акціях

Біржовий курс залежить від того, кого на даний момент більше: акцій або ідіотів.

Андре Костолані

Заробіток на акціях – це один з найбільш вигідних способів заробити гроші чесним і разом з тим не найважчою працею. З моєї точки зору, це навіть не заробіток, а гра, в якій виграє той, хто знає всю цю кухню «вздовж і впоперек». Раніше про те, як заробити на акціях статей я не писав. І не тому, що я не знав, як це робиться, а тому, що сам я не дуже активно, таким чином, заробляв гроші і тому не міг розповісти вам про цьому виді заробітку, що називається, від першої особи. В інтернеті повно матеріалів на дану тему, але що в них можна знайти – банальні речі, про які навіть діти знають, і даремні цитати всяких там Уорренов Баффетом та інших інвесторів, які самі заробляють гроші одним способом, а натовпі розповідають всякі казки? Це не інформація – це інформаційний шлак. У цій же статті я розповім вам про те, як насправді люди заробляють гроші на акціях і як це робив і роблю я сам. Так що користі від цієї статті отримаєте багато, якщо уважно і не поспішаючи дочитаєте до кінця.

Пам’ятаю, коли мені на пальцях пояснювали і на прикладах показували, в чому полягає сенс заробітку грошей на акціях, я був вражений, як же все це справа елементарно влаштовано. Я дивувався тому, як пудрять мізки тим людям, які вважають покупку і продаж акцій на фондовому ринку – інвестуванням, в повному розумінні цього слова. Тому спочатку ви повинні чітко зрозуміти одну дуже важливу річ друзі, заробіток на акціях – це не інвестування, як багато людей звикли вважати – це гра, або якщо говорити точніше, то спекуляція. Чому? Та тому, що курс акцій давно вже не відображає реального стану справ в тій чи іншій компанії, що їх випускає. Часткова прив’язка ціни акцій компанії до того, що в ній відбувається, звичайно, є, не можна довго продавати акції неіснуючої або збанкрутілої компанії, хоча і таке буває. Але в цілому, вартість акцій визначається не тим, як у тієї чи іншої компанії реально йдуть справи, а тим, чи є на ці акції попит чи ні. Сучасний ринок акцій – це піраміда, на якій зростання і падіння цін на ті чи інші акції, що визначається попитом на ці акції з боку так званих інвесторів, які їх або купують або продають. І гроші на цьому ринку робляться за рахунок купівлі акцій по одній і подальшого перепродажу цих акцій за іншою ціною, вищою або нижчою. На падінні цін на акції теж можна заробляти.

Коротше, акції на сьогоднішній день є всього лише додатковим інструментом для спекуляцій. Люди просто спекулюють акціями на біржі, як картоплею на ринку. А ось доходу від акцій у вигляді дивідендів, як це було раніше, давно вже немає. Вірніше, самі дивіденди, звичайно, є, але це не гроші, а ганебні копійки, які до всього іншого не всіма компаніями і не завжди виплачуються. Так що повторюся, фондовий ринок, тобто ринок цінних паперів – це піраміда! Це така ж піраміда, як той же Форекс. А що значить піраміда? Це значить, що поки в цьому виді діяльності, у цій грі, будуть люди з грошима, які будуть купувати і продавати акції – він буде працювати. Цей ринок, ця гра, буде приносити одним людям прибуток, а іншим збитки, тому що ціна на акції постійно змінюється, і ніколи не знаєш, чи вигідно купувати зараз акції тієї чи іншої компанії чи ні. Якщо ви купите кілька акцій за ціною, скажімо, сто рублів за акцію, а потім їх ціна впаде до двадцяти рублів за акцію, ви втратите вісімдесят рублів на кожній акції. Якщо ж ціна цих акцій зросте до ста п’ятдесяти карбованців, ви заробите п’ятдесят рублів на кожній акції. А ціна на акції може зрости тільки в тому випадку, якщо їх будуть купувати, тобто, якщо інвестори, гравці, у них будуть вкладати свої гроші. А попит на акції визначається… А от про це буде написано нижче. Так що друзі, неважливо, які акції у вас будуть на руках, важливо інше, важливо те, чи буде на них попит на фондовому ринку чи ні. Якщо попит буде, тоді ваші акції, ваші цінні папери будуть рости в ціні, а отже, їх можна буде перепродати дорожче і заробити на різниці в ціні. Якщо ж попиту не буде, тоді ціна акцій впаде або залишиться на колишньому рівні. Ясна річ, що акції великих, відомих компаній більш стабільні, в тому плані, що вони не зникнуть разом з компанією. І якщо мова йде про якісну та перспективній компанії, яка навряд чи розориться в найближчі роки, то можна припустити, що в міру свого зростання, ця компанія буде залучати до себе все більше число інвесторів, які будуть купувати її акції і тоді їх ціна буде рости. Так що в цьому сенсі придивлятися до компанії, акції якої ви купуєте, звичайно, потрібно, але майте на увазі, що не реальний стан справ в економіці відображає ціну акцій, а попит на них. Компанія може рости і розвиватися, а акції її можуть дешевшати, тому що на них не буде попиту, і навпаки. Це нормальна практика для наших днів.

А на дивіденди, ще раз повторю, не розраховуйте, для цієї мети акції сьогодні вже ніхто не купує, на дивіденди ні хріна не заробиш. Дивіденди не приносять відчутного прибутку, якщо тільки ви не накупите акцій, отак, на п’ять мільярдів доларів, як це зробив вже згадуваний мною Уоррен Баффет, який, якщо я не помиляюся, заробляє на дивіденди близько шістнадцяти доларів в секунду. Але я не думаю, що у вас є гроші в такій кількості, щоб ви могли накупити купу акцій і спокійнісінько сидіти на дивідендах, до того ж не всі компанії ці самі платять дивіденди. А ті, що платять, платять мало, простіше в банк гроші віднести або самому їх примножити більш вигідними й швидкими способами. Ви самі можете подивитися в інтернеті, які платять дивіденди компанії власникам акцій, щоб переконатися в тому, що це смішні гроші, і що вони не варті того, щоб заради них купувати акції. А от якщо ви будете спекулювати акціями, ось тоді так, ви можете дуже добре на цьому ділі «навариться».

Що стосується знань, необхідних для заробітку на акціях, то вони, звичайно, вам потрібні, і в значній мірі ви отримаєте їх у цій статті. Але я все ж рекомендую вам вивчити цю тему більш досконально, в тому числі і з допомогою майбутніх статей присвячених заробітку на акціях на цьому сайті, перед тим як почати спекулювати ними. Адже в цій грі завжди будуть переможці і переможені, і щоб не бути в числі переможених, тобто, в числі тих новачків, які в більшості випадків втрачають свої гроші на фондовому ринку, вам необхідно буде грунтовно в неї в’їхати. Більшість статей в інтернеті, що розповідають про те, як заробити на акціях, це, як я вже сказав – абсолютна нісенітниця. Вона написана людьми, які ніколи не заробляли таким чином гроші. Наприклад, можна почути/прочитати таку пораду – проаналізуйте належним чином діяльність компанії, перед тим як купувати її акції. Або, ще рекомендують купувати акції великих компаній в той момент, коли ті відчувають певні тимчасові труднощі, мовляв – це найкращий час для покупки акцій за нижчою ціною. І ще друзі, деякі розумники радять інвесторам-початківцям вникати у той вид діяльності, яким займається компанія, акції якої вони хочуть купити. Тобто, мова йде не тільки про саму компанію, яку ви нібито повинні ретельно вивчити, але і про цілому сегменті ринку, в ньому ви також повинні добре розбиратися. Це повна маячня, яким промивають мізки новачкам, оскільки ніякі компанії і тим більш сегменти ринку вам вивчати не потрібно, тому що ціна акцій тієї чи іншої компанії – не відображає реального стану справ у ній. Ця ціна лише частково пов’язана з успіхами компанії і положенням справ в економіці, а також в конкретному сегменті ринку. Ціна акцій суттєвою мірою прив’язана до інформації, яку отримують інвестори з різних інформаційних джерел, включаючи авторитетних інвесторів, одного з яких я назвав вище. І вже потім ці інвестори своїми діями піднімають або опускають ціну на акції тієї чи іншої компанії. Тобто, вони своїм попитом на ті чи інші акції впливають на їх вартість. Так що саме інформація визначає ціну акцій, а вона може бути будь-якою. Про реальний стан справ в тій чи іншій компанії можна і збрехати! І про запаси нафти в США можна збрехати, і про те, що той чи інший банк може збанкрутувати – теж можна збрехати. А навіщо, запитаєте ви, про це брехати? А потім, щоб спонукати інвесторів до купівлі певних акцій, в тому числі і неліквідних, тобто, до того, щоб вони прийняли рішення розлучитися зі своїми грошима. Вся ця торгівля акціями – це суцільна брехня, ніхто і ніколи не буде чесним у цій справі. На брехню люди роблять величезні гроші на фондовому ринку. Ну а якщо ви не вмієте брехати, тоді друзі, вам краще заробляти гроші на заводі, а не на фондовому ринку.

Так що всіма цими інвесторами, як вони самі себе називають, постійно маніпулюють за допомогою інформації, і вони своїми діями провокують зростання або зниження вартості акцій. Адже Люди можуть вкладати свої гроші, в які завгодно акції, якщо їх переконати в тому, що ці акції мають перспективу подальшого росту. Ви навіть можете придбати акції неіснуючої компанії, яка може існувати тільки на папері і потім перепродати ці акції іншим інвесторам, гравцям – за більш високою ціною, якщо вони, повіривши в цінність цих акцій, куплять їх у вас. Ну, про неіснуючі компанії – це я, звичайно, голосно сказав, компанії можуть існувати, просто ціна акцій визначається не тим, як складаються у них справи, а тим, яку інформацію про них отримують гравці на біржі. Може статися так, що акції компанії, яка володіє майном у вигляді скромного за своїми розмірами приміщення, кількох десятків стільців і комп’ютерів – можуть зростати, якщо інвесторам скажуть, що це перспективна компанія. І в теж час акції якого-небудь великого підприємства, яке реально щось робить і коштує в тисячу разів дорожче всяких там дрібних компаній – можуть падати, тому що інвестори можуть сумніватися в перспективах цього підприємства. Акції – це річ у собі, вони коштують стільки, скільки інвестори готові за них заплатити. Ось це дуже важливо розуміти, щоб не тратити свій час і свій інтелект на непотрібний аналіз реального стану справ в тій чи іншій компанії, акції якої ви збираєтеся купити.

Для заробітку на акціях друзі, потрібно, по-перше, стежити за тим, яка інформація про тієї чи іншої компанії поширюється через різні джерела інформації, в тому числі і від авторитетних інвесторів, які задають погоду на фондовому ринку, і вміти швидко реагувати на цю інформацію. А по-друге, потрібно розбиратися в психології людини, тому що саме від поведінки інвесторів залежить ціна акцій. Ломанется стадо інвесторів вліво, а ви вже повинні бути там, ломанется вправо, ви там повинні бути. Гальмуючі інвестори рідко заробляють хороші гроші на акціях, вони їх частіше втрачають, а ось різкі інвестори, тільки так бабло на біржі стрижуть. Вони не за компаніями в основному стежать, а за тією інформацією, яка поширюється великими інвесторами, які в свою чергу задають рух на ринку. Ну ви тільки подумайте, як поведуть себе численні дрібні інвестори, якщо якийсь авторитетний інвестор скаже на весь світ, що нафта незабаром має подорожчати, або золото, або акції якоїсь великої компанії? Вони почнуть скуповувати ці акції, орієнтуючись на цього авторитетного бабуїна, і тим самим дійсно спровокують їх зростання. І потім ще будуть обожнювати цього великого провидця, який виявився правий у своїх прогнозах. А інформація може бути будь-друзі, з того ж ящика, вам що завгодно можуть сказати, на всіх цих каналах, встигай тільки «лопухи» розвішувати. Ось коли, наприклад, кажуть про збільшення або зниження видобутку нафти, про фінансової звітності тієї чи іншої компанії і інші речі – ви що, можете цю інформацію перевірити? Ви можете перевірити фінансову звітність, ну скажімо, того ж Газпрому, або Microsoft? От якщо ви будете купувати акції першого ешелону, так звані «блакитні фішки», ви що, будете перевіряти достовірність інформації про видобуток нафти, про її запаси в США, чи ви особисто перевірити фінансову звітність великого банку? Киньте, ніхто достовірну інформацію вам про такі речі не надасть, і через всі ці інформаційні вкидання, ті, кому треба, маніпулюють поведінкою гравців на біржі, які купують акції тієї чи іншої компанії, або продають їх. Попит і пропозиція – ось що визначає ціну акцій, а він залежить, як я вже сказав від інформації, яку отримують гравці і на яку передбачуваним чином реагують. Не буде ніколи дорого коштувати те, на що немає попиту, якщо тільки та чи інша компанія не вирішить платити по своїх акціях дуже солідні дивіденди. Але вони цього не роблять, їх дивіденди – це крихти, не варті нашої уваги. Тому саме інформація все вирішує, вона вирішує, у що люди – інвестори, які вкладатимуть свої гроші. Ну і, звичайно ж, можливості інвесторів теж мають велике значення, адже в них іноді, уявіть собі, закінчуються гроші, тому піраміда, під назвою: «ринок цінних паперів» може луснути і вартість акцій багатьох компаній почне знижуватися. Немає грошей – немає попиту, а немає попиту – немає і зростання цін.

Друзі, я вам зараз щось скажу, тільки тссс – це, типу секрет, хоч і не великий. Купувати акції великих компаній, якісних компаній, які ще довго будуть жити і процвітати, вигідніше всього під час кризи, тому що в цей час ціна акцій падає. В каламутній воді добре рибу ловити. Адже ці жалюгідні людці, так звані інвестори – панікують, метушаться, бояться залишитися без грошей і тому розпродають акції. Ціна на них з-за цього знижується, і їх можна вигідно купити. Потім, коли жижки у інвесторів трястися перестануть, а на зміну кризі прийде зростання економіки, вони знову почнуть купувати акції хороших, якісних, великих компаній, які нікуди не подінуться, більшість з них як працювали, так і будуть продовжувати працювати. Ну куди дінеться той же Газпром або Сбербанк, самі подумайте. Так що попит на акції великих компаній з боку інвесторів, що відійшли від шоку після кризи, спровокує зростання ціни на них, і ви зможете продати свої акції за вищою ціною і отримаєте солідний прибуток. Спочатку ви купуєте дешево, а потім продаєте дорого – все просто. Але, це просто в теорії, на практиці ж буває досить складно маневрувати між негативною і позитивною інформацією, для цього необхідні не тільки знання, але й досвід. Потрібно вміти передбачати поведінку натовпу, тобто, більшості інвесторів, що реагують на ту чи іншу інформацію, і вміти підлаштовуватися під цю поведінку. Але зате якщо ви навчитеся цьому майстерності, тобто, навчіться заробляти гроші на настроях інвесторів – цих самих грошей у вас завжди буде в достатку. Адже гроші на фондовому ринку є завжди, бажаючі заробити багато і швидко, нічого не роблячи, не дозволять зарости народної стежці до нього. Але кризи у нас трапляються не часто, а ось негативні і позитивні новини ми отримуємо щодня, і саме на ці новини орієнтуються інвестори, приймаючи рішення – які акції купувати, а які продавати. Ось, власне, це і є головний секрет заробітку на акціях, і той, хто вміє ним грамотно користуватися, заробляє хороші гроші, а хто не вміє, той втрачає гроші. Інформація – ось що важливо, а вірніше, важлива реакція на неї з боку гравців, або, якщо хочете, інвесторів. Купувати сьогодні треба те, що люди захочуть купити завтра, це можуть бути акції різних компаній, і взагалі що завгодно. Коли люди пили воду з-під крана, а сьогодні вони її за гроші купують, причому вони купують ту ж саму воду з під крана, тільки фільтровану. Вложись ви в це діло вчора, ви б на ньому «наварились» сьогодні. З акціями та ж петрушка, ніколи точно не знаєш, коли і які з них будуть зростати, а які впадуть в ціні. Передбачити динаміку фондового ринку неможливо. Про це в одній зі своїх книг писав один із найавторитетніших знавців біржової гри Пітер Лінч. Рекомендую вам вивчити його книги, перед тим як почати грати на фондовому ринку.

Розповідаючи про те, як заробляти на акціях, я не можу не торкнутися теми інсайдерської інформації, яка дозволяє деяким інвесторам (інсайдер – це той, хто має доступ до конфіденційної інформації тієї чи іншої компанії, завдяки службовому або сімейного стану), завжди отримувати гарний прибуток на фондовому ринку. Але багато про інсайдерську інформацію я писати не буду, бо використання цієї інформації протизаконно у більшості країн з розвиненими ринками, до яких відноситься і Росія. До того ж, цій темі потрібно присвячувати окрему статтю, що я і зроблю у майбутньому, бо багато моментів в ній вимагають ретельного пояснення й усвідомлення. Треба тільки розуміти, що те, що протизаконно для одних, доступно і дозволяється іншим. Так що на інсайдерської інформації робляться величезні гроші, і не тільки на ринку цінних паперів. Таким чином, люди, які знають про те, як заробити на біржі хороші гроші, не можуть гарантувати собі постійних доходів, тому що ті інвестори, які отримують інсайдерську інформацію, завжди будуть мати перевагу перед ними. Але це нормально, тому в будь-якій грі буває, той, хто створює саму гру і придумує правила для неї, сам ці правила порушує. Ті хитрожопые спекулянти, які придумали фондовий ринок і довели його до розуму, підігнавши цей ринок під свої інтереси, ясний пень, будуть користуватися особливими привілеями, заробляючи, а вірніше, висмоктуючи з нього гроші у великій кількості. Я все це вам кажу для того, щоб ви розуміли, що постійно вигравати ви на фондовому ринку не будете, як би ви не старалися, так що будьте готові до втрат.

Ну і наостанок, як я і обіцяв, я розповім вам про те, як я сам заробляю гроші на акціях. Чесно сказати друзі, сам я акціями не спекулюю, тому що мені цей вид діяльності не подобається. Не можу я робити щось тільки заради грошей, я творча особистість, мені треба творити, а не якийсь там займатися торгівлею. Тому я довірив цю справу хорошому керуючому – надійному і досвідченому в цій справі людині, який, власне, і розповів мені подробиці сенс заробітку на акціях, про що я, у свою чергу, поділився з вами в цій статті. Тобто, я знайшов надійного людини і одночасно хорошого гравця, який на мої і на свої гроші купує і продає акції на фондовому ринку, заробляючи нам обом гроші. Так що якщо ви самі не хочете возитися з усіма цими акціями – шукайте собі надійного керуючого, якому можна довіряти, щоб він замість вас спекулював акціями на ринку цінних паперів. Я на таку людину вийшов через своїх знайомих, можливо і серед ваших знайомих або серед знайомих ваших знайомих є люди, які грають на фондовому ринку. Ось саме до таких людей, в чесності яких ви можете бути абсолютно впевнені і звертайтеся, саме їм і довіряйте свої гроші. Але не звертайтеся в різні інвестиційні фонди, які зливають гроші своїх клієнтів, бо вони вас можуть просто кинути. В усякому разі, зі мною було саме так і з багатьма іншими інвесторами, яких я знаю – нас кинули інвестиційні фонди, просто вкравши, я вважаю, наші гроші, а не програвши їх на біржі. Так що або самі торги акціями на біржі, або довірте цю справу надежнейшему людині, який буде відповідати перед вами за кожну вашу копійку. Якщо ж ви все-таки хочете довірити свої гроші якомусь інвестиційному фонду, то вам треба обов’язково знайти тих людей, які вже це зробили і переконатися в тому, що обраний вами інвестиційний фонд не стане ваші гроші навмисно зливати. Будьте з цим обережні, у наш час нікому не можна довіряти, особливо тим, хто пристрасно бажає розпоряджатися нашими грошима.

Загалом, в одному ви точно можете бути впевнені – на акціях можна заробляти хороші гроші, а вірніше, їх можна вигравати, граючи на фондовому ринку, але треба розуміти, що це і ризикове заняття. Ну а що ви хотіли, ні хрена не робити і гроші хороші мати, та ще й без ризику – так не буває. Якщо ви не хочете пахати за гроші, але при цьому хочете жити добре, тоді вчіться ризикувати. Будь-яке інвестування завжди пов’язано з ризиком, а на фондовому ринку, як ми з вами з’ясували, що люди навіть не інвестують, вони грають, вони купують і продають повітря під назвою «цінні папери – акції». І той, хто вміє працювати з інформацією, хто вміє вгадувати реакцію інвесторів – заробляє на цьому повітрі хороші гроші. Я вам так скажу: той, хто хоча б раз у житті зумів заробити на фондовому ринку пристойні гроші, спекулюючи акціями, вже ніколи не зможе відмовитися від цього виду заробітку. Адже він як магніт притягує до себе тих, хто не любить працювати, але дуже любить красиво жити.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *