Навіщо брати кредит

Якщо у вас немає грошей, то займіть. І ніколи не займайте дрібних сум. Займайте відразу багато, але завжди швидко віддавайте.

Аристотель Онассіс

Сьогодні можна багато почути і прочитати про те, чому не варто брати кредит, з-за якого люди залазять у боргову кабалу, потрапляють у залежність від банків, що мають проблеми з колекторами і так далі і тому подібне. Ми теж на цьому сайті обговорювали негативні сторони кредиту, які були і є, тому що їх просто не може не бути. Однак люди як брали, так і продовжують брати кредити на різні цілі, і далеко не тільки тому, що вони чогось не розуміють або є фінансово неграмотними людьми, але і тому, і швидше навіть тому, що кредит їм часом непогано допомагає і багато чого дає. Кредит полегшує людям життя, одночасно ускладнюючи її. Але при цьому, ми обов’язково повинні розуміти, що кредитом, як фінансовим інструментом, потрібно вміти користуватися, щоб отримувати від нього дуже багато користі і якомога менше шкоди. Ось про те, як це робити і про те, навіщо варто брати кредит, ми з вами поговоримо в цій статті.

Сам по собі кредит, щоб там про нього не говорили, також, як і, наприклад, зброя – не заподіює людям абсолютно ніякої шкоди. Але він і щасливішим їх не робить, він просто відкриває перед людьми нові можливості, якими вони любо можуть скористатися, або ні. Адже що таке кредит? Це просто гроші, які вам дають на час і які ви повинні повернути у визначений термін в трохи більшій кількості, ніж брали, причому не відразу, ось що важливо, а поступово. Тобто, ці гроші ще й частинами віддавати треба. І що в цьому страшного? Що в цьому поганого? Так в загальному-то нічого. Тут усе зводиться до двох важливих людських якостей – до дисципліни, ну або самодисципліні, і до вміння планувати. От якщо ви можете дисципліновано виконувати свої зобов’язання перед кредитором і вмієте планувати своє життя, то ніяких проблем з кредитами у вас не виникне. Ну якщо тільки не брати до уваги форс-мажорні обставини, які можливі в будь-якій справі. Тому в цілому, кредит не є проблемою чи злом для людини, чи ще чимось нехорошим, чого варто боятися. Це самий звичайний фінансовий інструмент, який, звичайно, в наш час досить наполегливо нав’язується людям, в тому числі і тим, у кого з фінансовою грамотністю, а також з дисципліною і плануванням справи не дуже добре йдуть, але тим не менше – людей ніхто силою не змушує брати кредит – хочеш бери, не хочеш-не бери.

Кредити, як ви знаєте, бувають різні. Є самий, як вважається, дурний – споживчий кредит, він же і самий популярний у народі, є кредит на відкриття бізнесу, є автокредит, є іпотека, а також кредит на навчання, лікування, відпочинок і так далі. Кожен кредит по-своєму корисний і в міру шкідливий. Взагалі, кредит як такої, за своєю так сказати формі, завжди один. А ось цілей, під які він береться, а також умови, на яких він береться, можуть бути різні. Зазвичай проблеми з кредиту виникають у тих людей, які, як я вже сказав, не вміють планувати своє життя, які всі рішення приймають в основному на емоціях, абсолютно не піклуючись про наслідки в майбутньому. Власне кажучи, саме такі люди в основному і беруть не найрозумніші, тобто, дуже невигідні для них кредити, як наприклад, кредит до зарплати або вже згаданий мною споживчий кредит. От ви самі подумайте, ну яка до біса може бути получка, до якої людині потрібно дотягнути, адже якщо ти не вмієш розпоряджатися грошима, не вмієш розраховувати їх на якийсь вошивий місяць, то тобі в такому разі не до получки позику потрібен – тобі потрібен кредит на освіту. Це грубо кажучи. Те ж і зі споживчим кредитом – якщо ти, як собака Павлова, реагуєш на зовнішні подразники і в тебе слина починає текти в першому ж магазині, в який ти зайшов, тоді тобі потрібно навчитися керувати своїми емоціями, своїми бажаннями, а не тішити себе, як дитя, черговою іграшкою, купленої в кредит. І банки, і мікрокредітние організації знають про такі ось, вкрай безвідповідальних і бездумних споживачів, для яких життя в кредит давно стала нормою, інакше вони жити не вміють. Однак далеко не завжди ці люди здатні вчасно повернути взяті в кредит гроші. Але при цьому їм їх все одно дають. Банки роблять це менш охоче, намагаючись знайти собі більш відповідального позичальника, а мікрокредітние організації з набагато більшим задоволенням кредитують всіх підряд. Воно і зрозуміло, розумна людина не стане споживати всяку дурницю в кредит і тим більше не стане займати гроші до зарплати під тисячу відсотків. Розумні люди дуже обдумано беруть кредити. А для банків та інших кредитних організацій видача кредитів – це все-таки бізнес. Тому їм потрібні такі люди, такі позичальники, які особливо не прораховують свою вигоду. Але не будемо поспішати з висновками, бо ситуації в житті бувають різні, і не все так однозначно, як здається на перший погляд. Буває, що навіть самий невигідний кредит – дуже необхідний і навіть вигідний людині.

Давайте уявимо собі таку ситуацію, коли вам терміново потрібен, ну, наприклад, комп’ютер для роботи. Припустимо, ваш старий комп’ютер несподівано зламався, а вам треба працювати, свої справи робити. Купити собі новий комп’ютер на наявні у вас гроші ви, припустимо, не можете. Це для вас занадто дорого, оскільки ви розрахували свій бюджет таким чином, що на такі непередбачені витрати у вас кошти не передбачені. Ну і що ж вам робити – чекати, поки у вас з’являться гроші, або коли ви їх зберете, щоб придбати комп’ютер і працювати на ньому, або піти і купити новий комп’ютер, взявши той же споживчий кредит? Що краще? Ну, скажімо так – якщо у вас дуже важлива робота і тим більше, якщо вона приносить великі доходи, набагато більші, ніж відсоток по кредиту, який вам потрібно буде заплатити, купивши комп’ютер в кредит, то цілком очевидно, що вам вигідніше і простіше взяти кредит, ніж збирати або навіть чекати зарплату, щоб купити собі новий комп’ютер. І ось таких прикладів можна багато навести, коли в залежності від ситуації, в якій опинилася людина, йому може бути вигідний кредит. Так що в цілому можна сказати, що споживчий кредит не такий вже і дурний, якщо бере його людини сподівається на розум, а не йде на поводу у своїх емоцій. Так що кожен сам для себе вирішує, чому вигідно брати кредит саме йому, тут не може бути єдиної думки для всіх людей і на всі випадки життя.

Точно так само йдуть справи і з кредитом до зарплати або з швидким позикою, чи як там їх ще називають. Може статися так, що ви втратите зароблені гроші, втративши, скажімо, свій гаманець. Не просто тупо їх прожрете, не прогулятися їх втратите. Буває ж таке, вірно? І при цьому жити до зарплати вам потрібно буде, ну скажімо, днів десять. І що, вам все ці десять днів ні їсти ні пити? Або все-таки простіше взяти швидкий кредит, щоб вирішити свої тимчасові матеріальні труднощі? І хрін з ним, що у нього великий відсоток, головне, що гроші на життя у вас з’являться прямо тут і зараз, тобто саме тоді, коли вони вам потрібні. Мені здається, що друге набагато правильніше. Тому ті люди, які задаються питанням – як отримати мікрокредит, цілком можливо, знаходяться саме в такій ситуації. Їм терміново потрібні гроші, от вони і шукають будь-яку можливість ними обзавестися. І я вже не кажу про тих ситуаціях, коли підприємливі люди можуть провернути дуже вигідну угоду, для якої їм потрібні термінові оборотні засоби, щоб все зробити дуже швидко, поки, що називається, залізо гаряче. У мене такі ситуації часто виникали в житті, коли я займався торгівлею. Ну уявіть собі, ви можете купити товар і перепродати його з дуже великою націнкою, навіть деколи не торкаючись до нього, за якихось пару днів, і все що вам потрібно зробити – це певна сума грошей тут і зараз, щоб купити цей товар. Чи Будете ви в такій ситуації вираховувати якісь там відсотки в мікрофінансової організації, коли наперед знаєте, що ваш дохід багаторазово ці відсотки перекриє, навіть незважаючи на те, що вони, ці відсотки, дуже високі? Звичайно, ви не будете цією нісенітницею займатися – ви попросите тільки про одне – швидше оформити вам кредит, щоб ви не втратили з’явилася у вас можливість підзаробити. Ті, хто активно займається продажами, певен, зрозуміють, про яких ситуаціях я кажу.

Таким чином, навіть найбезглуздіші і невигідні із увазі кредити, при певних обставинах можуть виявитися для людини потрібним і навіть вигідним рішенням. Або давайте я навіть вам наведу такий приклад, з вигляду неетичний, дуже некрасивий, навіть блюзнірський, але допомагає ширше поглянути на життя і на роль кредитів у ній. Уявіть собі, що лікарі говорять людині, що він хворий дуже серйозною хворобою і жити йому залишилося, ну, припустимо, рік, не більше. Ця інформація досить точна, всі лікарі її підтверджують, тому що людині не доводиться сумніватися в тому, що через рік він помре. А в житті він при цьому нічого хорошого особливо-то і не бачив – все життя орав як проклятий, все життя жив в гамні і радіти йому особливо не було чого. Чому б йому не піти і не набрати купу кредитів, у всіх, хто може йому їх дати і, що називається, не гульнути перед смертю? Так, я розумію, що це звучить негарно, просто жахливо – обманювати банки і банкірів, цих “святих” людей, які і так кінці з кінцями ледве зводять, тому не можна їх так жорстоко обманювати, і взагалі так чинити не можна. І все ж – це варіант, погодьтеся. Жити залишилося мало, а красивим життям пожити хочеться. Це я вам просто показую, наскільки життя може бути різною для різних людей, і там, де для однієї людини кредит є злом, для іншого вона може виявитися великим благом і єдиною можливістю щось хороше побачити у своєму житті. А так, майте на увазі, що я насправді не рекомендую вам обманювати банки, тому що обманюючи їх, ви обманюєте всіх тих людей, на яких вони перекинутий свої витрати. Так що це не етично, як мінімум. Але при цьому майте на увазі, що гроші – це дуже універсальний інструмент, за допомогою якого можна багато чого зробити. Тому брати кредит не тільки можна, але і потрібно в деяких ситуаціях. З його допомогою можна вирішити багато свої фінансові проблеми, які іншими способами вирішити не виходить.

Про такі кредити, як іпотека, кредит на освіту і тим більше на лікування, а також кредит на відкриття бізнесу, я навіть не кажу, з точки зору того, навіщо їх треба брати. Так як вони самі за себе говорять, навіщо вони потрібні. Ось, скажімо, я хоч і не в кредит, а за що були в мене гроші, коли зміг пройти дуже потрібні для мене навчальні курси, завдяки яким досі заробляю гроші, так як отримані на курсах знання виявилися не тільки корисними, але і довговічними. Природно, я вважаю, що і кредит на такі цілі також потрібно брати – бо знання, які ви можете завдяки йому отримати – можуть працювати на вас все життя, чи у всякому разі дуже довго. Це ж, блін, інвестиція в себе, в свій людський капітал, як в економіці знань. Це вам не новий телефон в кредит купити – це набагато серйозніше. З іпотекою, звичайно, складніше справи йдуть, вона не завжди доречна. Так, держава поставила людей в такі умови, коли вони змушені купувати квартири на таких невигідних для них умовах, але далеко не завжди взяття іпотеки є єдино вірним рішенням. В принципі, люди можуть і не брати її, вони можуть знімати житло. Ну а вже брати іпотеку в доларах, в нашій країні, це взагалі якесь божевілля. Чули, напевно, новини про валютні ипотечниках, про те, в якій дупі вони опинилися? Ось це як раз той випадок, коли кредит береться людьми необдумано. Такі кредитні гроші заподіюють людям великої шкоди. Бачите, як у нас, в основному середній клас тямить у фінансових питаннях? Потім можна скільки завгодно говорити, що ніякі інші кредити тоді не видавали, що держава повинна підтримувати національну валюту і все таке інше. Насправді, ці люди зробили помилку – ось що важливо. Так що ми з вами повинні на цих чужих помилках вчитися. Брати в своїй країні кредит в іноземній валюті – вкрай ризиковано. А так, в цілому, чимало людей, які взяли іпотеку, в принципі тягнуть її і почувають себе нормально. Отже, такий варіант краще, ніж взагалі ніякого.

Що стосується кредиту на лікування і взагалі на здоров’я, то думаю, зайве говорити такі очевидні речі, що цінність здоров’я і тим більше життя людини, набагато перевищує цінність відсотків за кредитом. Ми все це повинні розуміти і не економити на тому, на чому просто безглуздо економити. Здоров’я повинно стояти вище за все, і тим більше життя. Так, до речі, що стосується бізнесу, то на нього дуже часто людям доводиться брати кредит. Адже коли у вас на руках є дуже хороший бізнес-план, який ясно показує вам, що справа, яку ви хочете почати – воно вірне і його треба якнайшвидше запустити, щоб отримати хороший прибуток, випередивши своїх конкурентів, то дуже важливо, як можна швидше знайти необхідні для цього гроші. Проблеми з кредитами у підприємців виникають в основному тоді, коли у них немає нормального бізнес-плану, але вони цього не розуміють. Ну, наприклад, людина може міркувати приблизно таким чином: а закуплю-ка я зараз бейсбольну атрибутику, таку як бейсбольна пастка, м’ячики, форму, щоб торгувати ними. А то біт бейсбольних в нашій країні за статистикою продається багато, а от всього іншого немає. Значить, я зможу непогано заробити на всіх цих речах, до продажу яких ніхто чомусь не здогадався. І ось він закуповує всю цю бейсбольну хрень і з подивом виявляє для себе, що біти бейсбольні, як купували, так і продовжують купувати, а от м’ячики, пастки і все інше – нікому на хрін не потрібні в Росії. І людина пролітає зі своїм непродуманим бізнес-планом. І ніякої позику грошей йому тут не допоможе. Тому що на такі бізнес-плани точно кредит брати не потрібно. Спочатку треба зрозуміти – що потрібно людям і для чого їм це потрібно, а потім вже пропонувати їм це. У Росії бейсбольні біти потрібні не для бейсболу, якщо що.

Ну от, власне, і все, що можна сказати про те, навіщо людині брати кредит, коли він прекрасно знає про те, що кредит, нібито, є злом, і що через нього можна опинитися в борговій ямі. Звичайно, я розповів не про всіх можливих ситуаціях, коли людині можуть знадобитися гроші в кредит, але думаю, і того, про що сказано, цілком достатньо, щоб зрозуміти, що у всього в цьому житті є кілька сторін – як світлих, так і темних. І взагалі, я сильно сумніваюся в тому, що якщо зараз відмовитися від усіх кредитів, то життя стане краще і самі вони стануть вільними. Так чи інакше, але людей завжди будуть тримати на короткому повідку. Треба ж якось керувати натовпом і спонукати її до праці. І як на мене, для цієї мети кредит дуже навіть добре підходить в якості стимулу. Він набагато краще того ж примусової праці або вимушеного рабської праці, коли люди хоч і не хочуть, але змушені працювати багато, фактично в основному за їжу, та ще й в нелюдських умовах. Так що нам є з чим порівнювати кредит, щоб зрозуміти, що поки він для нас є меншим із зол. А для декого він і зовсім є благом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *