Навіщо потрібен кредит

Часто гроші коштують занадто дорого.

Ральф Уолдо Емерсон

Тема кредитів вельми суперечлива. З одного боку, кредити істотно спрощують людям життя, дозволяючи їм мати те, що вони не можуть собі дозволити мати без кредитів. Але з іншого боку, сідаючи на кредитну голку, людина може досить сильно ускладнити собі життя. Це, як мінімум, зайвий головний біль, в якій не завжди є сенс. Адже бути комусь винним, знаючи, що борг доведеться віддавати, причому разом з відсотками, це значить жити в постійній напрузі. Особисто для мене будь-які борги – це обмеження моєї свободи. Я не люблю бути комусь належним, тому що терпіти не можу перед кимось звітувати. Але є люди, яким подобається так жити – маючи купу боргів. Тому вони купують у кредит навіть те, що можна було б купити і так, без жодного кредиту. Є і такі люди, які уміють примножувати взяті в кредит гроші, за допомогою їх вкладення в яке-небудь вигідну справу. Для них кредити – це відмінний спосіб розбагатіти. Так що ставлення до кредитів у різних людей різне. У цій статті я хочу розповісти вам про те, навіщо взагалі, з моєї точки зору, потрібен кредит. Давайте подивимося, що це за звір такий і з чим його їдять.

Отже, щоб зрозуміти, що таке кредит і навіщо він потрібен, спочатку необхідно розібратися з тим, що таке гроші. Якщо говорити коротко, то гроші – це те, за що люди повинні працювати. Вони мотивують людей до праці. Також можна сказати, що гроші – це ідея, яку всі вірять. Якщо гроші ніхто вірити не буде, ніхто не погодиться за них працювати. Те, що гроші – це засіб обміну, це вже третє факт. Найголовніше, що ми повинні розуміти, що це за гроші люди повинні працювати, інакше не буде ніякого сенсу ні в грошах, ні в більшості людей.

Працюючи за гроші, люди виготовляють необхідні для життя блага, які ми всі споживаємо. Цими благами люди обмінюються з допомогою грошей. Таким чином, завдяки грошам, люди приносять користь один одному. При цьому спонукати людину до праці можна двома способами – за допомогою батога, і за допомогою пряника. Батіг – це насильство, це рабство, а пряник – це гроші, це якісь цінності, як матеріальні, так і нематеріальні, які люди хочуть мати і готові за них працювати. З допомогою насильства, за допомогою рабства, далеко в сучасному світі не втечеш. У цього способу мотивації, а точніше навіть примусу людей до праці, дуже обмежений діапазон можливостей. А от гроші можуть перетворити людину на справжнього зомбі, який буде готовий заради них на все. За таким зомбі, на відміну від раба, стежити не треба і не треба його контролювати – він сам буде робити те, що треба, щоб тільки отримати потрібні йому для життя гроші. Так що робота за гроші набагато краще роботи із-за страху, тому що продуктивність праці у людей, що працюють за гроші, набагато вище. Але гроші теж бувають різні – вони можуть бути у вигляді морквини, яка висить перед носом людини і змушує його прагнути до неї, а можуть бути у вигляді красивої цукерки, яку людина може отримати прямо тут і зараз, а розплатитися за неї потім. Ось кредит – це саме цукерка, якою спокушають людей, щоб вони спочатку отримали задоволення, а потім відпрацьовували його.

Людей потрібно постійно чимось мотивувати до праці, щоб будь-яка система, починаючи з невеликої фірми і закінчуючи цілою країною, працювала. Інакше економіка не зможе функціонувати. І гроші – це один з найкращих інструментів мотивації. Але такі гроші, які людині потрібно довго чекати, за які йому доводиться багато працювати, півмісяця, місяць, і тим більше ті речі, на які йому треба довго збирати – не найкращий мотиватор. Люди хочуть отримувати потрібні їм речі відразу, прямо тут і зараз. Вони не люблять чекати, не люблять збирати, не люблять планувати. Бажання у людей виникають стихійно і, як правило, мають яскраво виражений емоційний підтекст. І тому якщо їм відразу не підіграти – давши те, що вони хочуть отримати, то тоді їх бажання можуть згаснути або зникнути зовсім. А немає бажання – немає і мотивації щось робити заради їх здійснення. Тому людям потрібні швидкі гроші, щоб задовольняти свої бажання відразу. Цьому і сприяє кредит – він дозволяє людям обзавестися швидкими грошима заради здійснення своїх бажань, або для вирішення своїх проблем. А потім вони вже будуть змушені працювати, щоб розрахуватися за кредитом.

Так що бажання людей ні в якому разі не можна упускати – їм потрібно потурати. Ось, приміром, хочете ви купити собі новий автомобіль, який насправді вам на хрін не потрібен, але ви про це не знаєте. Вам хочеться його купити і все тут. При цьому грошей на нову машину у вас немає, а бажання її мати є, і воно дуже сильне. І що ж робити? Збирати на машину кілька місяців або навіть років? Та ні в якому разі. За цей час ви сто разів передумаєте і можете відмовитися від цієї покупки або купити машину в іншому місці і за іншою ціною. І щоб цього не сталося – виробнику автомобілів та їх продавцеві, треба брати вас гаряченького. Поки ви дуже сильно хочете купити машину, прямо тут і зараз, треба позичити вам гроші, щоб ви здійснили своє бажання. Для цього потрібен кредит, за допомогою якого ви зможете це зробити. Ви можете придбати потрібну вам річ, в даному випадку автомобіль, прямо зараз, поки у вас горить. А от розплачуватися за нього ви будете потім, коли почнете виплачувати кредит. А що значить розплачуватися – це значить відпрацьовувати автомобіль, тобто робити те, заради чого створювалися гроші – працювати. Ви повинні працювати, тому що саме для цього ви системі і потрібні. І вона буде спонукати вас до роботи будь-якими способами – або силою, або з допомогою різних заохочень, включаючи гроші, в тому числі й у вигляді кредитів. Адже щоб працювала економіка, потрібно, щоб працював чоловік. А щоб людина працювала, потрібно щось, заради чого він буде працювати – речі, які можна купити відразу, а не в далекому майбутньому. Так що як бачите, кредит – це просто один із способів спонукання людей до праці і в цілому до дій. Він не поневолює людину – він просто дає йому вибір – на яких умовах підкорятися системі. Вас можуть змусити працювати і без кредиту і зробити рабом за допомогою сили. Почитайте про те, як при Сталіні людей примушували працювати за трудодні або взагалі безкоштовно в гулагах. Як ви вважаєте – це краще, ніж користуватися кредитами? Я так не думаю. Інша справа, навіщо брати кредит, якщо можна накопичити гроші на деякі речі, які вам справді потрібні. Але ж збирати гроші теж треба вміти. Це ж треба вміти контролювати свої бажання, осмислювати їх, потрібно терпіння і витримку мати, щоб не витрачати гроші, відкладені. На це не всі здатні. Ось система і грає на наших слабкостях – підсовуючи нам найпростіше рішення у вигляді кредиту.

На мій погляд, будь-яка негативна інформація про кредити – це звичайнісінька спекуляція на цій темі. Треба ж якісь сенсації придумувати, щоб внушаемую частина суспільства залучати до своїх теорій змови. В інтернеті можна знайти багато відео, в яких розповідається про те, що банкіри правлять світом, що вони все під себе підім’яли, зробили людей своїми рабами і так далі і тому подібне. Але це якийсь грубий і однобокий погляд на це питання. Він передбачає, що всі інші люди прямо-таки святі і без банкірів і банків ми будемо жити як в раю. Як би не так. Насправді всі люди погані, точніше, можуть бути поганими. Вони можуть бути останніми мерзотами, готовими зжерти один одного. І ми це чудово знаємо. Тому людей потрібно контролювати, обмежувати, карати. Нікому не можна давати абсолютну владу – ні одній людині в світі. Інакше він перетвориться в диявола. Так причому тут банкіри. Вони що, набагато гірше інших людей? Що, хіба нам усім стане краще, якщо світом будуть правити, наприклад, військові, які тільки і вміють, що накази віддавати, думаючи, що це єдиний і найкращий спосіб керування людьми? Так вони нас всіх до голоду і дефіциту приведуть. Подивіться на прикладі деяких країн, в яких влада належить військовим, який буває життя при такій владі. Інструмент системи, якими є військові та силовики, не може і не повинен очолювати систему. Це не їх профіль. Так що всі ці розмови з приводу шкідливості, небезпеки і непотрібності кредитів і злостивості банкірів, не більше ніж дешева спекуляція. По-перше, банкіри світом правлять світом править мафія, яка полягає в тому числі і з деяких банкірів, а по-друге, давайте з вами подумаємо, а хто взагалі повинен правити світом? Які це мають бути люди? Або може бути взагалі не люди, може бути сили якісь світлі повинні спуститися з небес і почати керувати мільярдами людей за божим чи якихось там ще законам? Так що все це розмови ні про що. Гроші в кредит беруть різні люди, і хтось із них потім стикається з проблемами, а хтось покращує за допомогою цих грошей своє життя і прекрасно себе почуває. Взяті в кредит гроші, нічим не гірше тих грошей, які людина може заробити на дуже важку, шкідливу, брудну і небезпечній роботі. Але ми ж не називаємо тих, хто дає людям таку роботу – найбільшими злочинцями цього світу? Ми ж розуміємо, що така робота необхідна.

Я взагалі вважаю, що яка різниця, хто там править світом, банкіри чи не банкіри, якщо один хрін йдеться про живих людей, з усіма їх недоліками, вадами, дивацтвами та іншими мерзенними якостями. Святих людей немає і ніколи не було і швидше за все ніколи не буде. Тому не треба вірити у всякі там казки про добрих і чесних людей. І особливо в добру і чесну владу не потрібно вірити, тому що чим вище людина підіймається по соціальній піраміді, тим більшою мерзотою він стає. Потрібно просто шукати найбільш оптимальний варіант устрою суспільства, вибираючи менше зло. Хто б нами не правил, ці люди будуть зацікавлені в тому, щоб експлуатувати нас самими різними способами – з допомогою насильства, грошей, кредитів, ідеологій, маніпуляцій. Так було і так буде, тому люди і борються за владу, щоб замість того, щоб підкорятися кому-то – підкоряти собі інших. І кредити в цьому сенсі лише один із засобів управління людьми. Причому далеко не найгірше.

Є у кредитів і ще одна корисна функція – вони дисциплінують людей. Більшість людей жахливо недисципліновані. Вони часто не реалізують свої плани, не доводять розпочаті справи до кінця, по кілька разів на день міняють свої рішення і так далі і тому подібне. Все це робить ненадійними людьми, на яких можна покластися. А ось коли вони беруть кредит, то їм доводиться дотримуватися певних правил, щоб більш розумно керувати своїми грошима. Зокрема, їм потрібно розраховувати їх таким чином, щоб вчасно виплачувати кредит. Хоча є люди, які і при узятих кредитах ведуть себе вкрай безвідповідально і недисципліновано, і можуть, наприклад, не виплачувати кредит вчасно. Але їм у таких випадках вправляють мізки колектори. Що теж корисно. Адже якщо люди крім палиці нічого не розуміють і можуть робити що-то більш або менш добре тільки перебуваючи під зовнішнім тиском, тоді треба їх цією палицею час від часу охажівать, щоб вони залишалися людьми. Ось такий тиск створюють кредити, які змушують людей ворушитися, щоб платити за своїми боргами, бо в іншому випадку у них можуть виникнути серйозні проблеми. Тому, коли люди думають про те, як отримати кредит у банку, то їм не заважає подумати і про те, як вони його збираються віддавати – по-хорошому або по-поганому.

Ясна річ, що для вільної людини кредит – це зашморг на шиї або як ланцюг на руках і ногах. Він йому, за великим рахунком, на хрін не потрібен. Вільній людині не потрібно міняти кожні три роки автомобіль, граючи в цю ідіотську гру в споживання, йому не потрібні нові пластикові вікна, пральні машини зі всякими там наворотами, телевізор в полстенки та інше лайно, яке відволікає від більш важливих речей у цьому житті. Але більшість людей виховуються не вільними. Їх з дитинства привчають комусь служити, кому-небудь підкорятися, для кого-то щось робити. Простий приклад: школа, в якій нас привчають вчитися за оцінки, а потім інститут, в якому багато людей вчаться тільки заради диплому, а не заради знань. Так людина привчається служити комусь за винагороду. Ось для таких людей кредит – це просто ще один обов’язок, яку вони за звичкою самі на себе покладають. А ось людині, яка любить свободу, такий спосіб життя не підходить. У нього інші цінності, інші погляди на життя. Йому зайві зобов’язання перед ким-небудь не потрібні.

При цьому я не хочу сказати, що кредитом не можуть і не повинні користуватися вільні люди, просто вони це роблять інакше – вони прагнуть збільшити кредитні гроші, а не просто витратити їх на якісь розваги і на якийсь непотріб. Якщо, скажімо, я буду знати, як обернути енну суму грошей, щоб примножити її в два і більш рази, то чому б мені не взяти під цю ціль кредит хоч під десять, хоч під двадцять, хоч під п’ятдесят відсотків, якщо у мене немає власних вільних коштів? Це як би розумно, погодьтеся. Я взяв у кредит рубль, заробив з її допомогою десять, а банку повернув два рубля. Для мене це будуть легкі гроші, тож заради такої справи можна взяти кредит. Але якщо мені, наприклад, пропонують придбати комп’ютер в кредит на три роки, при тому, що комп’ютери дуже швидко застарівають, то я не бачу абсолютно ніякого сенсу в тому, щоб погоджуватися на таку угоду. Вона для мене є невигідною. Для своїх поточних потреб я краще куплю собі комп’ютер б/в з потрібними параметрами, якщо у мене не буде грошей на новий, так набагато дешевше. Причому це можна зробити не на шкоду його якості і надійності, якщо правильно підходити до вибору. А через рік я зможу купити собі систему потужніший, або нову, або так само б/у, в залежності від моїх потреб і можливостей. І кредит тут взагалі на хрін не потрібен. Можна і без нього чудово обійтися. При такому гнучкому підході до управління грошима, кредит завжди буде благом, але ніяк не злом.

Для мене кредит – це просто інструмент, яким особисто я практично не користуюся. У мене є гроші на все, що мені потрібно, я вмію їх збирати, вмію грамотно ними розпоряджатися, тому мені не треба просити їх у банків, щоб потім віддавати по частинах. Я в кредитах потреби не відчуваю. Але є люди, яким кредити потрібні, вони до неї звикли і для них вони є дуже зручним інструментом. Ну і це нормально. Я нічого в цьому поганого не бачу. Гроші – це такий же товар, як і все інше, їх можна купувати за відсотки, коли вони потрібні. Тому варто брати споживчий кредит і будь-який інший кредит або не варто, людина сама вирішує – його ніхто не змушує це робити. І це найголовніше. Вибір обов’язково повинен бути. Далі все залежить від самої людини. А проблему з кредитів роблять в основному ті, хто не вміє розпоряджатися грошима. Таким людям скільки грошей не дай і на яких умовах їм їх не дай, вони все одно умудряться у що-небудь вляпатися, в які-небудь неприємності. Я навіть більше скажу, є люди, які настільки емоційно і інтелектуально-незрілі, що їм гроші взагалі протипоказані. Вони не вміють ними розпоряджатися. У мене батько був такий – він міг за кілька тижнів витратити все, що заробить, причому в основному на бухло. Таким як він, чим більше заплатиш, тим більше вони проп’ють, з усіма витікаючими наслідками. Ну і природно, що у таких людей виникають проблеми з кредитами, як і з багатьма іншими речами в житті. Але самі кредити тут не причому.

Підводячи підсумок всьому сказаному, можу зробити висновок, що кредит, як стимул до праці, що є дуже ефективним інструментом. Понабрав кредитів, як потрібних, так і непотрібних, люди орють як прокляті, щоб за них розплатитися. І для нас усіх це дуже добре. Тому що люди повинні працювати. Адже якщо вони не будуть працювати, тоді навіщо вони взагалі потрібні?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *