Шлях до грошей

Я запитав у підприємців та директорів, яка навичка, на їх погляд, найбільше вплинула на їхній успіх в кар’єрі. Відповідь була одна: вміння продавати.

Джефф Хейден

Давайте друзі з вами подумаємо, який у нас є найпростіший та швидкий шлях до грошей? Мабуть, перше, що приходить в голову – це крадіжка. Легко ж, погодьтеся, просто взяти та вкрасти чиїсь гроші, особливо з легкодоступного місця. Тому цим промишляють багато людей, з різним ступенем успішності. Друге, що спадає на думку – це обман, лохотрони, шахрайство. Теж, треба зауважити, досить простий спосіб добування грошей, при якому ви ні в кого нічого не крадете – лохи вам самі все приносять. Третій спосіб, що дозволяє швидко розжитися грошима – це насильство, за допомогою якого ви можете їх просто віднімати у тих, хто слабкіший за вас. Цим у нас промишляють бандити та держава. Одні просто забирають гроші у людей, інші роблять це за законом.Шлях до грошей

Ну от, начебто, це всі найбільш прості шляхи до грошей, які можна згадати з ходу. Однак, є ще один дуже вигідний для більшості людей шлях до грошей, який чомусь багато людей не сприймають серйозно. Напевно тому, що вони погано розуміють. Це – продажі, торгівля. Я вважаю, що він настільки хороший, що його слід розглядати в першу чергу, забувши про всіх інших шляхи. І ось чому.

Щоб зрозуміти, чому торгівля та продажі є одним з найбільш зручних і вигідних способів добування грошей, а з моєї точки зору – це найкращий шлях до грошей, необхідно спочатку розглянути недоліки інших варіантів. Подивимось на ті способи добування грошей, які я згадав вище. Крадіжка – є досить поширеним явищем у нашому житті. Все що потрібно від людини, щоб таким чином отримати гроші – це просто взяти чуже й після цього воно твоє. Але за крадіжку грошей, як ви знаєте, можна понести серйозне покарання, тому що люди не люблять злодіїв і всіляко борються з ними. Бути злодієм може й вигідно, але небезпечно. Злодії – ризикові люди, але їх ризик не завжди виправданий. Тому такий шлях до грошей підходить не всім.

Шахрайство – це менш небезпечний, й при цьому нерідко вигідніший спосіб добування грошей. Шахраї – це дуже хитрі люди, які як лисиця з байки Крилова, домагаються своїх цілей завдяки хитрості, обману та спритності. Але шахраї теж сильно ризикують, обманюючи людей, бо за шахрайство також передбачено певне покарання. І це правильно – за це потрібно карати, бо шахрайство не тільки шкодить людям, а й підриває їх довіру один до одного, руйнуючи соціальний капітал.

Наступне, про що я згадав, – це відбирання у людей грошей за допомогою сили. Спосіб досить поширений. Відбирати гроші у слабких деякі люди починають ще в дитинстві, а ставши дорослими, можуть або займатися бандитизмом, або піти у владу, та під прикриттям закону відбирати у населення гроші, обкладаючи його всякими податками та зборами-поборами. В цьому випадку треба завжди пам’ятати про один важливий закон природи – насильство породжує насильство. І будь-яке насильство рано чи пізно повернеться до того, хто його породив. Можна, звичайно, якийсь час доїти людей, застосовуючи для цього фізичну силу та погрози. Але запевняю вас, що ті люди, які використовують насильство для досягнення своїх цілей, в нашому випадку для видобутку грошей, неминуче самі стають його жертвою. Рано чи пізно це обов’язково відбувається. І це справедливо.

Так що як бачите, у всіх цих шляхів до грошей є свої серйозні недоліки. А ось торгівля – це такий вид діяльності, без якого люди просто не можуть обійтися, тому він необхідний всім нам. Торгівля та продаж без всякого непотрібного дурного ризику, без зайвих проблем і головного болю приведуть вас спочатку до хороших, а потім і до дуже великих грошей.

Що таке торгівля та продажі? Це передусім уміння укладати угоди, це вміння домовлятися з людьми, вміння переконувати та спонукати до потрібних дій. Отже, торговець, продавець – це фахівець з укладання угод. А все наше життя – це постійні операції, які ми один з одним укладаємо. Ну й економіка, як ви, я сподіваюся, знаєте – це сума всіх складових її операцій. Таким чином, торгівля та продажі – це масштабне та всеосяжне явище. Ми все беремо участь у процесі продажів, просто не кожен розуміє свою роль і не кожен вміє продавати. Зазвичай люди вважають, що для того, щоб бути продавцем, великого розуму не треба – встав як бовдур зі своїм товаром і чекай, поки люди в тебе його куплять. Але це вкрай хибне уявлення про продавців і продажі, тому що воно дуже обмежене.

Справжніх продавців, які вміють укладати взаємовигідні угоди дуже мало, тому що для цього потрібно вміти розбиратися не тільки в товарі, економіці, ринках, грошах, але і в людях. Якщо ви не будете розбиратися в людях – ви не зможете робити їм такі пропозиції, від яких вони не зможуть відмовитися. А саме це і потрібно від професійного продавця, який не просто щось пропонує, а робить це так, що людям хочеться відгукнутися на його пропозицію. Тому з одного боку, торгівля та продажі – це простий та вигідний шлях до грошей, але з іншого, людині потрібно зуміти на нього встати, щоб правильно по ньому йти. Припустимо, якщо ви створюєте нормальний чесний бізнес, ви неминуче зіткнетеся з необхідністю догоджати людям – своїм клієнтам, покупцям. Вам потрібно бути корисним для них і вміти знаходити з усіма ними спільну мову. Багато людей у нас вміють це робити? Я б так не сказав. А що заважає цьому навчитися? Та загалом нічого, погодьтеся. Крім хіба що ліні.

Таким чином, я беру на себе сміливість стверджувати, що торгівля та продажі – це найбільш вигідний для більшості людей спосіб добування грошей. Посудіть самі – ви ні в кого нічого не крадете, й тому ніхто не хоче за це вас суворо покарати. Ви нікого не обманюєте (хоча в торгівлі таке буває), тому ніхто вас не ненавидить. Ви ні в кого силою нічого не відбираєте, тому люди не думають про те, як вам помститися. Замість цього – ви робите людей щасливими, продаючи їм те, що доставляє їм радість і дозволяє вирішити ті або інші проблеми та завдання. Ну хіба це не прекрасно? Вам будуть платити гроші та ще й спасибі скажуть. За умови, звичайно, що ви нормальний, порядний продавець, що продає щось потрібне та корисне, а не якесь лайно.

Якщо говорити про роботу, за допомогою якої більшість людей заробляють гроші, то це теж продаж. Ви продаєте свій час, знання, навички своєму роботодавцю. Але ось чи вигідно ви це робите, ось в чому питання. Часто ні, не вигідно. Тому що ваш роботодавець зацікавлений у тому, щоб купити вашу працю дешевше, а продати щось з її допомогою дорожче. Тому працюючи на когось, ви завжди будете заробляти гроші не лише для себе, але й для того, на кого ви працюєте. При цьому результат вашої праці будете ділити не ви, його буде ділити ваш роботодавець, беручи собі більший шматок, а вам віддаючи менший. У більшості випадків це саме так. Лише в рідкісних випадках найманий робітник красиво та грамотно переграє свого роботодавця – отримуючи більше, ніж заробив. Тому виходить, що робота за гроші – це в багатьох випадках невигідна угода для однієї зі сторін. Невигідна вона, як правило, для тих, хто наймається на роботу й таким чином продає себе, але зате вона вигідна тим, хто наймає на роботу. І якщо ви найманий робітник і ваше становище вас не влаштовує, тоді на чорта вам така торгівля? Чому б вам не навчитися продавати щось без посередника в особі роботодавця?

В продажах, як правило, все чітко та ясно – продали товар або послугу – відразу отримаєте зароблені гроші, не продали – сосіть лапу. Зрозуміло, що якщо говорити про бізнес, то в ньому є всякі податки, збори, відрахування, внески, акцизи й так далі. Але з цим зазвичай впоратися набагато простіше, коли ви самі контролюєте та всім керуєте, а не отримуєте заробітну плату, з якої вже відняли все, що потрібно. Взагалі, що стосується бізнесу, то тут треба розуміти, що бізнес – це гра, в яку можна грати чесно та за правилами, потрібно вміти приховувати те, що можна приховати, та не віддавати того, що можна не віддати. Загалом, треба вміти крутитися, щоб не дозволяти себе оббирати.

Працюючи за наймом, це зробити значно складніше. На роботі вас простіше обдерти як липку, тому що ви повністю перебуваєте під контролем роботодавця та держави. Якщо, звичайно, ви не працюєте в темну. А в бізнесі у вас більше простору для маневру. До того ж, ви можете почати займатися продажами без будь-яких істотних витрат, нишком. Наприклад, ви можете продавати щось безпосередньо своїм друзям, родичам, колегам і взагалі всім, кого чимось зацікавите, як це роблять люди, що продають різні товари б/в, за допомогою газет і дощок оголошень. І тоді все, що ви таким чином заробите – буде вашим. Почніть з цього варіанту, щоб навчитися продавати, та перший час ні з ким не ділиться заробленим.

Ті люди, які розвивають цю тему – розкручуються до такої міри, що починають гребти лопатою мільйони. Але починати завжди треба з малого, щоб прийти до великого успіху. Завдання початківця продавця полягає в тому, щоб поступово навчитися укладати з людьми все більш вигідні угоди. Ви можете почати з продажу косметики, сувенірів, товарів першої необхідності своїм друзям і родичам, або з продажу картоплі на ринку, а закінчити продажем дорогих автомобілів, елітної нерухомості, цінних паперів і тому подібних речей. Все, за що люди готові платити гроші – ви можете їм продавати. Важливо тільки саму основу продажів освоїти – вміння переконувати людей співпрацювати з вами, вміння зацікавлювати їх, вміння укладати з ними угоди, вміння домовлятися. І нехай це не так просто зробити, все ж, я вважаю, це набагато простіше, ніж красти гроші, займатися шахрайством, бандитизмом або працювати за наймом. Хоча робота буває різною, це я теж розумію.

Найцікавіше, що торгівля та продажі – це такий шлях до грошей, який, на відміну від багатьох інших видів діяльності, підходить будь-якій людині. Будь-яка людина може навчитися продавати, якщо вона здатна навчатися. Сумніваєтеся? А ви спробуйте щось продати прямо зараз, хоч комусь. Якщо ви зараз на роботі – продайте щось своїм колегам; якщо вдома, то близьким; якщо ви проводите час з друзями – продайте щось їм. Все просто – ви щось віддасте їм, натомість вони віддадуть вам свої гроші – ось вам і заробіток. Товар/послуги в обмін на гроші. Схема, простіше нікуди. Потренуйтеся, відчуйте інтерес до цієї справи.

Але, ви можете заперечити – а що якщо люди не захочуть у вас нічого купувати, що якщо вони не віддадуть вам свої гроші? Так, таке можливо. Ось тому потрібно вчитися продажам, щоб не бути просто баригою-спекулянтом, у якого можуть купити, а можуть і не купити, а стати справжнім професійним продавцем, справжнім майстром своєї справи, у якого точно куплять. Для цього потрібно вивчати теорію, та на практиці тренуватися. Станете професіоналом – зможете все продати. Таким людям не відмовляють. Такі люди завжди та скрізь можуть щось продати та зробити гроші буквально на рівному місці. Складно стати таким майстром? Знаєте, мені набагато складніше вчитися десять років у школі, потім п’ять і більше років в інституті, а потім не знати про те, як знайти собі більш або менш нормальну роботу. Ось це дійсно складно – віддати кращі роки свого життя та не навчитися заробляти гроші. У той час як стати з нуля цілком собі пристойним продавцем ви можете всього за кілька місяців – освоївши найважливіші основи продажів.

Звичайно, це не дозволить вам піти, та з ходу укласти угоду на кілька мільйонів, не дозволить, що називається, продати слона, але завести непогані гроші у досить короткий проміжок часу вам буде цілком по силах. Але що особливо важливо – вам це сподобається, повірте. От уявіть собі, не було у вас грошей й раптом раз, вони з’явилися. Люди просто віддали вам їх, тому що ви змогли укласти з ними угоду. Круто, чи не так? Потрібно лише поквапитися правильним чином, щоб влаштувати такий взаємовигідний обмін. Вам потрібні гроші, а людям потрібні різні товари та послуги, які ви можете грамотно пропустити через себе та заробити на цьому.

Майте також на увазі, що продавати можна не тільки якісь товари та/або послуги, продавати можна і себе, як спеціаліста. Я так робив довгий час, коли допомагав людям налагодити свій бізнес. Я продавав свої знання, навички, досвід, роблячи це успішніше інших аналогічних фахівців. Тому що я знав, як себе подати, як показати переваги роботи зі мною, як знайти підхід до тої або іншої людині. А до підприємців, я вам скажу, не так просто знайти підхід. Багато з них дуже недовірливі, вперті, полохливі, з ними не так просто домовитися. Але мені це вдавалося, завдяки наявним у мене навичкам продажів. Тому якщо ви не хочете продавати різні товари, а хочете займатися якоюсь цікавою вам справою – десь на когось працювати, то немає проблем, займайтеся чим подобається – просто продайте себе подорожче, щоб поєднувати приємне з корисним.

Не думайте, що ваша заробітна плата залежить тільки від вашого роботодавця, від ринку праці, від ситуації в країні й так далі – вона залежить насамперед від вас, від вашого вміння вигідно продавати свою працю. У мене батько був гарним фахівцем у певній галузі – на нього бувало все підприємство вклонялося, бо тільки він міг зробити важливу роботу швидко та добре. Але він був алкоголіком, тому продавав свою працю дешево, а то й зовсім за бухло, замість того, щоб заробляти хороші гроші, завдяки своїм знанням і вмінням. Чоловік мав великі можливості, але не зміг ними скористатися з-за нестачі розуму та впевненості в собі. Тому вміння продавати – це універсальна навичка, яка застосовується різних сфер життя, в тому числі й на найманій роботі.

Обов’язково спробуйте себе в продажах. Не пошкодуйте на це ні часу, ні коштів, ні сил, і воно себе гарантовано окупить, повірте. Це шлях не лише до грошей, а також до свободи та щастя. Адже продавець ні до чого й ні до кого не прив’язаний, він може працювати скрізь, роблячи добрі гроші на будь-якому товарі, будь-яких послугах, будь посередництва. Це вільна людина, яка сама визначає свою долю. Не знаю, на мій погляд тут все наскільки очевидно, що залишається тільки почати займатися цією справою – спочатку якийсь час повчитися продажам, а потім почати щось продавати та відчути на руках живі гроші. Думати тут ні про що, боятися теж нічого, треба пробувати. Тому якщо вам потрібні гроші – займіться продажами, і ви самі побачите, що це найкращий шлях до грошей.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *