Залежність від кредитів

Щоб бути впевненим у своєму фінансовому становищі, не витрачайте гроші, які ви не заробили, щоб купити речі, які вам не потрібні, щоб справити враження на людей, які вам не подобаються.

Діпак Чопра

Чи може людина мати дуже сильну залежність від кредитів, від якої йому буде складно позбутися, як це буває у випадках з наркотиками, алкоголем, тютюном, азартними іграми і тому подібними речами? Виявляється, може. І їй богу, ця проблема в нашому суспільстві недооцінена, тому про неї так мало говорять навіть в тих ситуаціях, коли у людини виникають дуже серйозні проблеми з-за боргів перед банком і іншими кредитними організаціями. Засоби масової інформації, як і годиться в таких випадках, зазвичай всю провину перекладають на тих, хто дає гроші в борг, і на тих, хто ці гроші потім різними способами намагається повернути, тобто на тих самих колекторів, робота яких, за зрозумілих причин, часто не рясніє ввічливістю і тактовністю. Однак проблема не в тих, хто видає кредити, і хто потім вибиває борги, і навіть не в тих, хто їх бездумно бере і потім не може повернути. Проблема в самій системі, яка не прищепила людям правильну культуру поводження з грошима і не сформувала в суспільстві повноцінну систему цінностей, на яку багато людей могли б орієнтуватися. У цій статті ми з вами розглянемо проблему залежності від кредитів саме з цієї, на мій погляд, найбільш важливою боку.

Отже, що нам в даному питанні важливо зрозуміти в першу чергу? Перш за все ми повинні зрозуміти, що всі люди мають свої слабкості, і чим менш інтелектуально розвинена людина, тим складніше йому справлятися з цими своїми слабкостями. Ось, здавалося б, залежність від кредитів, що в ній такого особливого, якщо врахувати той факт, що кожен з нас від чогось в тій чи іншій мірі залежить? Всі ми в чомусь слабкі, а значить, у всіх свої проблеми. Так, всі люди по-своєму слабкі і всі від чогось залежні, але при цьому погодьтеся, не всяка залежність приводить нас до вкрай негативним для нас наслідків, чого не скажеш про кредити, які не тільки створюють людям проблеми з кредиторами, але і позбавляють їх радості життя. Як же так, скажете ви, адже кредит – це можливість щось отримати тут і зараз, і ти сам писав у своїх попередніх статтях, що саме завдяки кредитам життя людей стала солодший і цікавіше, отже, як же кредит може позбавляти людину радості життя? Все вірно, і я від своїх слів не відмовляюся, і при цьому не противоречу сама собі, оскільки в даному випадку ми говоримо не про кредити в цілому, а про залежності від них, тобто про окрему їх стороні, яка особливим чином впливає на деяких людей, які не вміють себе контролювати. Для деяких людей життя у кредит стала єдиною життям, якої вони вміють жити. І це, я вам скажу, не нормально. Ось давайте я наведу аналогію з алкоголем, щоб ви краще розуміли, що саме я хочу вам сказати. Я, друзі, не прихильник вживання алкоголю, у яких взагалі кількостях, для мене це абсолютно неприйнятне задоволення. Але повинен визнати, що так зване культурне вживання спиртних напоїв, суттєво відрізняється від їх надмірного і бездумного вживання, коли люди вливають в себе все, що горить, причому в таких кількостях, від якого часом втрачають свідомість. Таким чином, алкоголізм і культурне, а значить і помірне вживання спиртного – це різні речі. Згодні? Ну так от, з кредитами справа йде так само. Як тільки ви перестаєте користуватися ними з розумом, як тільки ви починаєте зловживати кредитними грошима, беручи будь-які кредити, які вам можуть дати, незважаючи на відсотки – ви впадаєте в залежність від них. Ви стаєте, якщо так можна висловитися, кредитним алкашем.

Бувають, звичайно, ситуації, коли кредити створюють людям, скажімо так, несподівані проблеми, ну як от, наприклад, це сталося з валютними іпотечниками, які розраховували на одне, а отримали інше. Так, їх розрахунки виявилися невірними, бо наївно сподіватися на економічну і політичну стабільність в такій країні, як наша. Тим не менше, люди явно не бачили тих ймовірних проблем, з якими вони можуть зіткнутися в недалекому загалом майбутньому, або вони просто не думали про них. Тут не можна говорити про якусь залежність від кредитів, тут швидше невміння мислити в середньо та довгостроковій перспективі має місце бути, тому проблема з кредитами – це не завжди залежність від них. Залежність виникає в тих випадках, коли людина не бачить для себе взагалі ніякої можливості жити по коштах, не користуючись кредитами, коли в цьому немає необхідності. Також можна сказати, що залежність виникає тоді, коли тільки взяті в борг гроші дозволяють людині відчувати себе нормально, повноцінно, дозволяють йому вести бізнес, розвивати його, купувати потрібні йому речі і так далі. Іншими словами, коли кредити стають для людини синонімом легких або навіть халявних грошей, ось тоді він впадає в сильну залежність від них. Звідки береться така залежність? Від паразитичної природи людини – ось вам моя відповідь. Всі, кого я знаю з числа тих, хто в тій чи іншій мірі знаходиться в залежності від кредитів – це люди-паразити за своїм характером. Вони люблять жити не за коштами, а значить і за чужий рахунок. Вони люблять отримувати бажане зараз, а розплачуватися за нього воліють потім, коли і як вийде. Природно, кредит – це не матеріальна допомога, його потрібно віддавати в строк, нехай частинами, але в строк. І у багатьох людей саме з цим і виникають проблеми, тому розглянута нами залежність така серйозна.

І я вважаю, що це неприпустимо, щоб одні люди платили за інших, як це буває в тих випадках, коли людям списують борги за кредитами або подають їм хрін знає яку розстрочку. А це відбувається, тільки про це рідко говорять. Тобто, я вважаю, що якщо людина взяла кредит на певних умовах – він повинен його повернути. А якщо не може – нехай іде відпрацьовує його або позбавляється якогось свого майна. Інакше він так і буде намагатися залізти на шию до інших людей. От як ви думаєте, чому держава і банки не йдуть назустріч валютним іпотечникам, незважаючи на те, що ці люди дійсно опинилися в складній для них ситуації і не тільки з власної вини? Все дуже просто – сьогодні допоможеш їм, завтра ще купа народу побіжить брати гроші в борг, не замислюючись про їх повернення, авось держава допоможе. А що значить, держава допоможе? Це означає, що воно за рахунок одних людей, допоможе іншим. Питається, з якого дива одні люди повинні платити за інших, тих, хто любить брати кредити, але не вміє їх віддавати? От якщо людина не бере кредити, то чому він повинен через свої прямі і непрямі податки оплачувати косяки інших людей, які, між іншим квартиру купили і живуть в ній, а хтось тим часом змушений жити в дуже некомфортних умовах, але без боргів? І без того зі справедливістю в нашій державі справи йдуть дуже і дуже погано, щоб ще і всяким там представникам середнього класу борги списувати. Засоби масової інформації, звичайно, як і належить інформаційним повій, розглядають це питання, я маю на увазі в цілому питання з кредитами, переважно з, скажімо так, популістської боку – тупо звинувачуючи у всьому кредиторів і колекторів. Частково провина за те, що у людей виникають проблеми з поверненням кредиту, безумовно лежить і на них, але банки і прочитайте кредитні організації – не винні в тому, що людина підсів на кредитну голку або прийняв неправильне рішення, не оцінивши всі ризики, і що він у кінцевому рахунку став залежний від кредиту. Бо ніхто, я вважаю, не повинен нести відповідальності за незрілість чужого розуму. В іншому випадку – багато чого в житті довелося б заборонити, бо незрілі розумом люди можуть нашкодити собі самими різними способами, в тому числі і за допомогою кредитів. І не можна допомагати тим, хто приймає рішення про взяття кредиту, виходячи з своїх забаганок, а не своїх можливостей. В іншому випадку – паразитів в нашому суспільстві стане ще більше.

Також я вважаю, не можна звинувачувати кредитні організації в тому, що вони торгують грошима. Інша справа, що порядок в цьому бізнесі потрібно навести, як і багато де ще в нашій країні. Але щось обмежувати і забороняти – неприпустимо! Ви ж не хочете, щоб кредити зникли з нашого життя, не хочете, щоб їх заборонили, тільки з-за того, що хтось не знає міру у них? Ось і я не хочу. Згадайте, до чого призводять всілякі заборони та обмеження, починаючи з цензури і закінчуючи антиалкогольними компаніями, від яких тільки гірше стає, причому всім, а не тільки тим, проти кого вони спрямовані. Ось зараз наша влада так поступово вводить цензуру в інтернеті, з-за якої ми всі, повторюю, всі без винятку, багато втратимо. І якщо всі ці заборони і обмеження будуть наростати, то повірте, життя наше стане набагато гірше. Ми знову повернемося в “печеру”, одичаем і почнемо вити на лампочку, а точніше, на всякі там макдональдси, джинси і бубль-гум. От і питаю я вас – чому з-за, вибачте за грубість, дурнів, які не знають міри ні в чому, повинні страждати всі, в тому числі і ті, хто з допомогою кредиту суттєво покращив своє життя? Не повинні вони страждати, я вважаю, не повинні. Тому не варто ніякі заборони на кредити вводити і взагалі влазити в це занадто глибоко, щоб тільки захистити дурнів від настільки важливого для сучасного світу інструменту, як кредит. Втім, я не думаю, що це станеться, бо позику грошей під відсотки завжди був однією з найбільш затребуваних послуг у суспільстві в усі часи, як же забороняти те, що користується попитом, ринковою-то економіці. Це просто нерозумно. Але тим не менш, ми повинні розуміти, як не варто боротися з подібною залежністю, щоб всякі популісти не нам промивали мізки своїми гучними гаслами. А що тоді треба робити, щоб не допустити виникнення проблем з кредитами у тих, хто впадає в залежність від них? Природно – утворювати людей. Фінансова грамотність, вибачте, нікуди не зникала – вона була, є і буде однією з тих речей, яку людині потрібно знати, поряд зі знаннями про житейської психології, знаннями про здоров’я людини і деякими іншими необхідними для життя знаннями.

Але справа не тільки в освіті, бо ні одним розумом живе людина, справа ще й в системі цінностей, яку потрібно, не стільки навіть змінювати, скільки розширювати. У наш час багато людей бачать сенс свого життя в тому, щоб накупити побільше всякого сміття, від якого вони отримують короткочасне задоволення і на це у них сенс життя закінчується. Наш світ – світ грошей, поза всяких сумнівів жорстокий, насамперед тому, що в ньому влада грошей не тільки підноситься над всім іншим, що має силу, хоча насправді це не так, але і тому, що вона брехлива. Насправді не гроші, а ідеї правлять людьми, але багато людей цього не розуміють. Наприклад, існує таке переконання, явно кимось впроваджене в суспільство, що чоловік без особистого автомобіля – це не чоловік, а вірніше – це неповноцінний чоловік. І багато хлопців, що бажають познайомитися з дівчиною (сам особисто таких знаю), вважають за необхідне спочатку придбати автомобіль, щоб здаватися більш привабливим, а вже потім знайомитися з дівчиною. А як вони можуть його придбати? В основному тільки в кредит. Ось і виходить, що особисті якості людини заміщуються тими матеріальними речами, якими він володіє, що звичайно ж далеко від того, що насправді потрібно людям. Тим дівчатам, далеко не тільки і не стільки автомобілі потрібні, скільки відповідний їм людей, але правда багато з них самі цього не розуміють. Речі керують людьми в нашому світі, а не люди керують речами. Це якщо говорити про більшість людей. А більшість таких речей люди можуть дозволити собі купити лише у кредит. Так задумано системою. Ось і беруть вони їх у таких кількостях, з яких потім не можуть впоратися. Адже їм не самі кредити потрібні, їм потрібні ті речі, які нібито роблять їх людьми, тоді як без цих речей, вони, за їхніми ж власними переконаннями, не люди. Так що від системи цінностей, яка існує в суспільстві – залежить те, наскільки сильно люди будуть залежати від кредитів, як від засобу самовираження, самопрезентації, самовдосконалення. Люди не від кредитів залежать, а від своїх переконань. Ось що важливо зрозуміти. В них пробуджують їх паразитичну сутність і вона ними потім управляє.

Системі, звичайно, зручно таким чином керувати людьми, але це не завжди зручно нам, і особливо тим з нас, хто ще не володіє достатньою зрілістю розуму, щоб самому вирішувати, що для нього важливо, а що ні. В іншому випадку жадібність до грошей, як до єдиної цінності в цьому житті, буде зліпити людини. До того ж, не можна, я вважаю, мотивувати людей виключно матеріальними цінностями, тримаючи їх таким чином на тваринному рівні розвитку. Це просто тупикова модель розвитку суспільства. Людині обов’язково потрібно прищеплювати і духовні цінності, без яких він дійсно, як особистість, неповноцінний, а життя його обмежена. Тільки будь ласка, не плутайте духовні цінності з тієї духовитостью, яку приписують нашому народу пропагандисти, щоб тримати його у злиднях. Духовні цінності – це те, що наділяє сенсом цінності матеріальні. Одне іншому не суперечить і тому не повинно протиставлятися, ці цінності навпаки доповнюють один одного. Давайте я наведу дуже простий приклад в підтвердження своїх слів. Уявіть собі, що ви купили своїй коханій дівчині, жінці букет квітів – найкрасивіший, самий кращий, самий дорогий, та ще й при ній, щоб вона бачила, наскільки високо ви її цінуєте. Квіти – це матеріальна цінність, яка начебто повинна бути цінною сама по собі, незалежно від духовного змісту. Але давайте уявимо собі, що ви не красиво піднесли цей букет своїй дівчині, з усіма необхідними словами, а ткнули їм в неї і сказали – тримай свої квіти! Як по-вашому, ціна і краса букета залишиться колишньою для цієї дівчини в її очах, чи зміниться в бік її зниження? Думаю, не виключено, що вона кине в вас цей букет, заплаче, якщо це молода дівчина, і втече від вас, а потім ще й на ваші дзвінки не буде довгий час відповідати. Ось так ось. А, здавалося б, яка різниця, букет-то все той же, що він гарний, і ціна у нього не змінилася. Але змінилося ставлення до нього, ось в чому справа. Духовною цінністю ми тут називаємо той смисл, який люди вкладають у самі квіти, їх дарування, ті почуття, які вони таким чином хочуть висловити коханій людині ну і так далі. Красиво і з любов’ю можна піднести і недорогий букет, навіть з лугових квітів, і нормальна дівчина це дуже високо оцінить – вона розцілує такого хлопця, який зробить їй такий подарунок від усієї душі.

Так що не все вимірюється грошима в цьому житті, далеко не всі. А значить і необхідність у кредиті, як у джерелі грошей, не завжди є природною і виправданою. Якщо вам не подобається приклад з квітами, можу навести вам інший приклад. Знав я одного чоловіка, не сам особисто, а через інших людей – який подарував своїй дружині великий діамант, дуже дорогий. Ну, він міг собі це дозволити, так як був якимось там міністром і по страшному крав бюджетні гроші, поки його за жопу не взяли. Так от, думаєте, його дружина була рада такому подарунку? Нічого подібного, він у неї полежав кілька днів на столі, а потім вона його зі злості шпурнула в купу сміття. Потім, правда, забрала його назад, все-таки річ дорога, але радості від неї не відчувала. Мені розповіли це люди, які працювали в будинку цієї сім’ї. Чому так сталося, чому у дружини цієї людини було таке ставлення до такого дорогого подарунка? До тому що і вона і її чоловік були страшними матеріалістами і думали, що це зробить їх щасливими. У них дах поїхала в обох, від позамежного матеріалізму. У підсумку, одна не отримувала того тепла, яке дають духовні цінності, серед яких і особливі стосунки з людиною і в цілому з дорогими людьми, а не їх імітація, ну а інший крав народні гроші до тих пір, поки не доворовался до статті. Не знаю, посадили його чи ні, але він вже не працює на колишньому місці. Все-таки, крадіжка грошей, навіть у такій країні, як наша – привілей небагатьох.

Таким чином, я хочу сказати, що від тієї системи цінностей, якої дотримується людина, залежить його ставлення до життя, до грошей, до кредитів, так і взагалі до всього. Адже деяким людям не тільки кредити не потрібні, щоб з їх допомогою відчувати себе людьми, їм не потрібно навіть те, що вони з допомогою цих кредитів набувають, вважаючи це необхідним для себе, тільки вони про це не знають, від того і впадають в залежність від кредитів.

Хочете позбутися цієї залежності – міняйте свої переконання, міняйте свою концепцію, міняйте свій спосіб життя і свою систему цінностей. Психологи і всякі так духовні наставники вам в допомогу. Сам по собі кредит потрібен, не можна все одними тільки духовними цінностями замінити – це інша крайність. Я не вважаю, що люди повинні жити в бідності, але бути при цьому офігенно духовними. Але кредити – це не іграшка і не халява, як вважають деякі, – це інструмент, який допомагає покращити людям життя, але не є способом життя. Ось я часто чую таке твердження, що мовляв кредит поліпшує дисципліну, так як його доводиться вчасно віддавати. Друзі, дисципліну покращує грамотне управління людиною своїми грошима – вміле ведення своєї економіки якщо хочете, коли людина з розумом розпоряджається кожної наявної у нього копійкою, коли він рахує кожну копійку, бо гроші, навіть дуже маленькі, люблять рахунок, і коли людина, якщо це необхідно, обмежує себе у своїх бажаннях. А влазити в борги, йдучи на поводу у кожного свого бажання і потураючи таким чином своїм слабкостям, а потім з під палки повертати гроші – це не дисципліна – це рабська модель поведінки. Тільки рабу потрібен господар, який буде дисциплінувати, а вільна людина – сам себе дисциплінує. Кожен з нас повинен розуміти, навіщо брати кредит в тій чи іншій ситуації, потрібен він насправді, чи можна обійтися без нього, і як їх потім повертати. Без цього розуміння, впасти в залежність від такого способу отримання грошей, простіше простого.

Так що, як бачите, залежність від кредитів – це насправді не проблема. Проблема тут полягає в тому, що люди самі по собі мало що розуміють в собі і своєму житті – вони йдуть на поводу у зовнішніх стимулів, абсолютно не замислюючись про те, якою може бути їх життя, якщо вони самі будуть вирішувати для себе, що їм потрібно, а що ні, що правильно, а що неправильно. Їм хочеться всього і відразу, ось і йдуть вони до цього самим простим і швидким шляхом – шляхом найменшого опору. Але життя занадто складна штука, щоб можна було в ній завжди обходиться простими рішеннями, тому в одному місці кредит, як дуже функціональний фінансовий інструмент творить добро, а в іншому, він завдає людям велике зло. Потрібно навчитися думати своєю головою, щоб не бути від чогось залежним, тому що в противному випадку – інші люди подумають за вас. І зроблять вони це так, що ви потрапите до них у залежність, тому що вони зіграють на ваших слабкостях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *