Знання та гроші

Знання — сила.

Френсіс Бекон

Знання – це, як відомо сила. І гроші – це теж сила. Але що сильніше, знання чи гроші? І що від чого залежить більшою мірою? Розуміючи залежність між знаннями і грошима, можна за допомогою одного з цих ресурсів вибудувати шлях до іншого. У когось є гроші і він може з їх допомогою отримати такі знання, які допоможуть йому грамотно розпорядитися своїми грошима, щоб захистити їх, зберегти, примножити і змусити працювати на себе. А у когось є знання, скориставшись якими можна прийти до яким завгодно грошей. Але якщо у вас немає ні того, ні іншого, то вам дуже важливо зрозуміти, до чого вам треба прагнути в першу чергу, щоб стати сильною людиною. У цій статті я поділюся з вами своїм досвідом вирішення даної задачі. Був час, коли я не мав ні грошей, ні знань, ні розуму. А тепер, як бачите, в певній кількості маю всі ці речі. Я розповім вам, як я до них прийшов.

Для початку давайте уявимо, що у вас немає грошей або їх дуже мало і ви хочете поліпшити своє матеріальне становище. Що цей світ – світ грошей, може вам в такому випадку запропонувати? Він може запропонувати вам роботу, щоб ви змогли заробити грошей і різного роду авантюри для їх примноження. І те, і інше – тупиковий напрямок. Ні, я ні в якому разі не хочу сказати, що людина не повинна працювати, якщо йому потрібні гроші. Я хочу сказати, що якщо він робить ставку в своєму житті тільки на це – на постійну працю за гроші, працюючи на когось, він, швидше за все, не досягне в житті великих успіхів. Принаймні більшість людей ні до чого не приходять, працюючи все життя на дядька заради грошей. Ви запитаєте, а як же ті люди, які роблять собі кар’єру, виростаючи з самих низів до цілком собі солідних посад в різного роду компаніях і державних установах? І я вам відповім – більшість з них це робить не з допомогою відданої праці, а з допомогою знань, які вони в процесі роботи і додаткового навчання отримують. Так, зокрема, було зі мною. Я колись теж працював в одній компанії, в якій у мене було багато вільного часу. І я витратив цей час для навчання, отримання нових знань. Саме ці знання зробили мене більш якісним, а отже і більш дорогим працівником. Далі переді мною постав вибір – використовувати ці знання для побудови кар’єри в цій компанії або для створення свого власного справи. Я вибрав останнє, знову-таки, завдяки знанням, які показали мені перспективу того й іншого життєвого шляху. В результаті – я займаюся улюбленою справою, добре заробляю, маю багато вільного часу і у мене є можливість постійно отримувати нові знання, щоб ставати ще цінніше. Мало того, я тепер можу їх створювати, щоб ділитися з іншими людьми і заробляти на цьому. Бачите, що в моєму житті виявилося важливіше?

Але підемо далі. Є люди, які зараз мають деякі гроші. У них є невеликий, але стабільний дохід. У когось є накопичення, які він може кудись вкласти. Таких людей постійно спокушають різними авантюрними угодами. Їм пропонують вкласти свої невеликі гроші в ті чи інші проекти і обіцяють велику віддачу. Ну, приміром, той же Форекс обіцяє людям хороші заробітки. Про казино, букмекерські контори та різного роду фінансові піраміди навіть говорити нічого – ці пилососи по викачуванню грошей з наївних і інфантильних громадян завжди мали погану славу. Але люди з часом не змінюються – їх ловили на одну й ту ж приманку, так і продовжують ловити. Так от, що ж у всіх цих пропозицій щодо примноження грошей спільного? Спільне в них те, що вони не закликають людину до того, щоб вчитися, аби примножити або заробити гроші. Вони пропонують людям, по суті, сподіватися на удачу, вклавши свої гроші в ту чи іншу справу, без жодного розуміння того, як воно працює. До чого це призводить, ми всі знаємо. Питання в іншому – чому люди ведуться на це? Відповідь проста – через відсутність у них необхідних знань і досить розвинутого мислення. Люди не знають, не розуміють і не хочуть зрозуміти, звідки беруться гроші в тому чи іншому місці. Тобто, знову, як бачите – відсутність у людини потрібних знань, заважає йому грамотно розпорядитися своїми грошима. Неважливо, скільки у нього їх, без потрібних знань він їх витратить даремно.

Давайте тепер подумаємо, у що повинен вкладати свої гроші людина, що бажає поліпшити своє життя, але не знає, що для цього потрібно зробити? Цілком очевидно, що перше, що йому потрібно – це знання. Вони допоможуть йому зрозуміти, як можна прийти до того, що йому потрібно. І взагалі, вони допоможуть йому зрозуміти, що йому взагалі потрібно. А от гроші тут не допоможуть. З їх допомогою хіба що тільки можна оплатити послуги інших людей, які багато знають і можуть підказати, що і як треба робити, щоб досягти успіху в тій чи іншій справі. Однак і для того, щоб до таким людям звертатися за допомогою, потрібно розуміти необхідність в цьому. Якщо людина цього не розуміє, він буде думати, що сам усе знає і йому взагалі більше нічого не потрібно знати. Так що з якого боку не підійди – знання важливіше грошей. Але знання знань ворожнечу. Знання повинні бути саме такі, які найбільшою мірою відповідають потребам людини в даний час. Ось цю думку я наздоганяв більше тридцяти років, хоча багато разів про неї чув. Наприклад, якщо вам треба навчитися грамотно спілкуватися з іншими людьми, щоб отримувати користь від цього спілкування і вирішувати з його допомогою свої поточні завдання і проблеми, а вас в цей момент в тій же школі вчать хімії і фізики, то можна сміливо сказати, що отримані вами знання вам в даний момент не потрібні. Вони не актуальні для вас. Вони корисні, але необов’язкові. І отримуючи їх – ви витрачаєте свій час, який могли б витратити на отримання більш важливих для вас знань. Вловлюєте думка? Чоловік повинен вміти задовольняти свої насущні потреби в першу чергу, вирішувати актуальні для нього проблеми та завдання, а не вивчати те, що йому в даний момент не потрібно і можливо взагалі ніколи в житті не знадобиться. А скільки часу і грошей витрачають деякі люди для отримання непотрібного їм освіти? То-То й воно. Тому вкладаючи свої гроші в знання, потрібно розуміти, які саме знання тобі зараз потрібні і для чого. Життя надто коротке, щоб витрачати її на вивчення всього і вся – потрібно вибирати для себе найважливіше. Причому це важливе повинно бути важливим саме зараз, а не колись потім.

А що робити, якщо у вас немає грошей, але при цьому ви хочете інвестувати їх у знання? Коли я був саме в такій ситуації. Я доріс до розуміння того, що знання дуже важливі в цьому житті і на них не слід шкодувати грошей. Але при цьому я не мав достатньо коштів, щоб споживати якісні і, скажімо так, відібрані знання, економлять багато часу при вивченні певних речей. Ну що я можу тут сказати вам, для цієї важливої мети гроші потрібно роздобути будь-яким доступним і прийнятним способом. Наприклад, людина може піти розвантажити вагони, отримати за це невеликі гроші і потім придбати на них потрібні знання, які допоможуть йому в майбутньому вже більш розумним способом заробити наступну партію грошей, щоб йому не довелося знову розвантажувати вагони. Потім він ще більше може ускладнити свої навички, підвищити свою компетенцію і одночасно вартість своєї праці, завдяки новим знанням, і так по наростаючій. У підсумку, інвестуючи гроші в знання, людина може з часом прийти до такого стану, коли він буде заробляти багато грошей тільки завдяки тому, що знає і вміє те, чого не знають і не вміють багато інші люди. Все це можна робити поступово, купуючи якісні знання в тій кількості, в якому ви можете їх собі дозволити. Є і такі люди, які примудряються заробити собі гроші на навчання в дуже хорошому вузі або на навчання у якого-небудь фахівця, вчителя, який проводить якісне платне навчання. Одним словом, людина, що знає ціну знань – завжди знайде на них гроші, які можна заробити безліччю способів. Знання – це сходи, що ведуть людину до якісної, вільної, багатої і щасливого життя. Так було і так буде завжди. Тільки, повторю – знання повинні бути якісними і актуальними, тобто такими, які допомагають людині задовольняти свої поточні потреби і вирішувати поставлені перед ним завдання і проблеми. В іншому випадку, можна забити свою голову всяким лайном, причому ще й за свої власні гроші і в результаті нічого не отримати від отриманих знань. Так, зокрема, відбувається з деякими людьми, які мають академічними знаннями, завдяки своїй начитаності, але не можуть вирішити навіть самі елементарні життєві питання, наприклад, знайти собі партнера або заробити грошей на квартиру.

Можливо у деяких з вас виникне питання – навіщо платити гроші за знання, якщо їх кругом повно в безкоштовному доступі, просто бери і користуйся. Один тільки інтернет чого варто – тут купа всяких знань, океан інформації з будь-якої теми. Такі питання, як правило, виникають у людей, які не вміють працювати з інформацією і не розуміють, що якісні знання потрібно відбирати і постійно оновлювати, щоб вони відповідали сучасним вимогам. Тому сказати, що навколо повно інформації, якої можна безкоштовно користуватися, це все одно що сказати, на кой чорт мені купувати, ну, скажімо, ті ж гриби в магазині, якщо можна поїхати в ліс і нарвати їх там. У вас є на це час? Це перший момент. Другий момент стосується якості знань. Як відокремити якісні знання від неякісних, істинні від помилкових, корисні від шкідливих, актуальні від сміттєвих? Для цього потрібно вміти працювати з інформацією, що далеко не кожна людина вміє робити. Більшість людей, не вміючи оцінювати, аналізувати, перевіряти і використовувати інформацію, як правило, покладаються на авторитетність джерела цієї самої інформації, при її відборі. Але якби все зводилося до авторитетності джерел інформації і знань, ми б читали тільки статті та книги нобелівських лауреатів та інших великих людей і вчилися б тільки у них. Але ми цього не робимо. А чому? А тому, що, по-перше, жоден, навіть самий розумний чоловік у світі, не знає всього, а по-друге, інформація з авторитетних джерел відома більшості людей, тому багато хто нею користуються, тим самим знецінюючи її. По ряду питань, знання, якими володіють усі – марні. Вони миттєво застарівають, тому що вже не дають того виняткового переваги, завдяки якому одні люди мають владу над іншими людьми. Приміром, якщо всі будуть знати, де можна дістати багато грошей на вигідних умовах, тоді всі ломануться в це місце і все розтягнуть. Або, якщо всі будуть знати, де вигідно купити якийсь цінний товар, то всі побіжать купувати і тим самим підвищать на нього ціну або зроблять цей товар дефіцитним. Думаю, ви зрозуміли сенс. Тому авторитетність джерела інформації часто не лише не є підтвердженням її високої якості, але і навпаки, робить її непотрібною. Знання – це більш системна і структурована інформація, перевірена досвідом. Тому якісні знання не можуть і не повинні бути доступні всім. Вони або повинні бути таємними або повинні постійно оновлюватися, щоб володіє ними чоловік мав перевагу над іншими людьми. Ось і тепер подумайте, чи можуть безкоштовні і доступні всім знання мати велику цінність, в добавок до того, що для їх збирання, аналізу та перевірки буде потрібно чимало часу і сил. Тому розумні люди, що бажають швидко отримати вершки знань з будь-якої області, купують їх. Таким чином вони економлять свій час і отримують те, чим володіють не всі, а лише деякі і що актуально зараз.

От мене деякі люди запитують, а чому мій інформаційний продукт (інформаційний блок Продажу 1.0 (актуальна версія на момент написання цієї статті)) відрізняється від інших продуктів по темі продажу, в тому числі і безкоштовних. Мовляв, навіщо нам його в тебе купувати, якщо можна безкоштовно знайти такі знання в мережі. Я пояснюю, що так, альтернатива мою инфоблоку є, як і будь-якому іншому інформаційному продукти. Це альтернатива у вигляді сотень книг з продажу, які потрібно уважно вивчити, відсіяти все зайве і виділити найважливіше, найцінніше, найефективніше. Потім потрібно перевірити це найкраще на практиці, доопрацювати деякі моменти, щоб підвищити ефективність цієї інформації, все непотрібне з неї треба викинути, потім ще раз перевірити і переконатися, що дана інформація дійсно вчить продавати. Потім її потрібно грамотно структурувати, створивши таким чином з неї систему знань і в доступній формі викласти, щоб не тільки фахівець з продажів, але і будь-яка людина, який з цією справою взагалі не знайомий, зміг в цих знаннях розібратися і застосувати їх. Ось і подумайте, наскільки просто це зробити самому, працюючи з безкоштовними джерелами інформації. А адже ще треба оновлювати ці знання – спираючись як на власний досвід у продажах, так і на досвід тих людей, які придбали цей продукт стали його використовувати, так як досвід у всіх різний і треба дивитися, у кого щось виходить, а у когось немає. Так що, якщо б зі знаннями все було так просто – все б давно вже були гуру в різних областях. А в дійсності, знань у відкритому доступі багато, а розумних людей і хороших фахівців, у тому числі і в продажах, одиниці. Тож, спробуйте, відокремте зерна від полови, в цьому океані інформації, і побачите, наскільки це складно зробити. Або, бути може, легко для вас, якщо ви-геній.

Тепер що стосується грошей. Їх цінність начебто очевидна для всіх. Гроші – це найбільш ліквідний товар. Їх завжди можна обміняти на безліч інших товарів і послуг. Але, без необхідних знань гроші можуть бути не тільки марні, але й шкідливі для людини. Одна справа, коли людина витрачає свої гроші на всяку нісенітницю, скажімо, на ідіотські розваги, телевізори у всю стіну, шмаття, телефончики і тому подібні непотрібні речі. Тут часто йдеться про безглуздої витрати грошей, від якої людина не стає розумнішими, здоровішими, краще. Але зовсім інша справа, коли людина, маючи достатню для хорошого життя кількість грошей починає приймати наркотики, зловживати алкоголем, іншими небезпечними способами розважати себе і в цілому вести нерозумний спосіб життя. У цьому випадку він собі шкодить за допомогою грошей. І про яку в такому разі цінності грошей може йти мова. Без потрібних знань, без розуміння деяких важливих для життя речей, людина не зможе стати по-справжньому щасливим. Грошима потрібно вміти розпоряджатися. Уявіть собі людину, наприклад, якогось пацана, який вірить у те, що може розбагатіти, граючи в казино. Тобто, пацана не розумного. Дайте цьому пацану, ну, скажімо, мільйон доларів, просто подаруйте йому їх або дозвольте йому ці гроші виграти. І що станеться? Він перетвориться в чергового багатія рівня Гейтса, Баффетта, Обрамовича і тому подібних персон? Нічого подібного. Пацан відразу кинеться в усі тяжкі, бажаючи насолодитися своїми грошима по повній. І добре, якщо він встигне їх все просри до того, як нашкодить собі, наприклад, тієї ж наркотою. Або які-небудь розумні дядьки і красиві і хитрі тітки витягнуть з нього ці гроші різними способами, як їх витягли у довірливого Буратіно у відомій казці. А все чому – тому що гроші є, а розуму немає. Скільки таких прикладів, коли люди раптово знаходять багато грошей, а що з ними робити толком не знають. І в підсумку вони бездарно їх тринькають. І нерідко шкоду заподіюють собі цими грошима. Або ось візьмемо приклад з дітьми багатих батьків, які бісяться з жиру – влаштовуючи вуличні гонки, бавлячись наркотиками і бог знає, чим ще займаючись. Гроші у цих сопляков є, завдяки їх батькам, а розуму немає. Тому вони можуть таких дров наламати, що їх батькам потім доведеться вирішувати різні проблеми, які не завжди можна вирішувати навіть з допомогою дуже великих грошей.

Таким чином, тільки актуальні, якісні знання, можуть допомогти людині грамотно і з користю для себе розпорядитися своїми грошима, незалежно від того, скільки у нього їх. І тому закономірно, що до великих грошей найчастіше приходять саме розумні люди, які, що називається, доросли до цих грошей розумом. Хоча, безумовно, бувають й інші приклади. Як би те ні було, знання можуть бути цінними без грошей, а от гроші без знань немає. Скільки б ви не дали грошей дурневі, розумнішим він від них не стане. А ось велика кількість знань, потрібних знань, легко може привести людину до великих грошей.

Знання і гроші завжди будуть конкурувати один з одним за серця і уми більшості людей. Більшість буде тягнутися до грошей, меншість до знань і потім більшість буде обслуговувати більше грамотне меншість. Але це якщо говорити про людей в цілому. А якщо говорити про кожну людину окремо, то він завжди може зробити той вибір, який визнає потрібним і правильним для себе. Якщо знання для вас важливіше – ви будете прагнути, насамперед до них і будете інвестувати в них свої гроші і час. Якщо для вас важливіше гроші, ви будете все робити заради них і не виключено, що будете економити на знаннях, як на менш значущої для вас цінності. Ну і відповідну життя будете мати. Правда, деякі люди, в силу свого розвитку, не бачать зв’язку між тим, який вибір вони роблять і тим, що вони мають. Є такі індивіди, які навіть пишаються тим, що багато чого не знають і нічого знати не хочуть. Вони будуть краще своїм горбом день і ніч гроші заробляти, поки він у них не трісне, але не дозволять осквернити свою голову якимись там знаннями.

Я ж можу вам з усією відповідальністю заявити, що, інвестуючи гроші в знання – людина виграє завжди. Розумієте, завжди. Я це на власній шкурі відчув. На відміну від багатьох інших видів інвестицій, знання не пропадають марно – вони так чи інакше приносять користь людині, навіть коли застарівають. Від них в нашому житті залежить все, абсолютно все. Знання розширюють можливості людини, і він не тільки бачить набагато більше способів добування грошей, порівняно з тим, хто знає менше, але і розуміє, як можна ці способи реалізувати. Ось чому розумні люди, незалежно від того, скільки всього вони вже знають, ніколи не шкодують ні грошей, ні часу на отримання нових знань. В наш час, це особливо важливо. Адже при тому достатку інформації, яку ми маємо, вкрай важливо платити гроші за найбільш, так би мовити, обрані знання, що були виділені з усього цього достатку.

Хочете бути успішними, багатими і шанованими людьми – вкладайте все, що можете, знання. Не задовольняйтеся тільки безкоштовними знаннями – на них далеко не підеш. Я сам читаю багато безкоштовних книг, дивлюся різні лекції, семінари, слухаю аудіокниги. Всі вони корисні, я багато отримую від них. Але хороший поштовх частіше дають саме платні знання, тому що вони відібрані, перевірені, доопрацьовані і в цілому більш якісні. І це не дивно. Адже багато безкоштовні знання – це часто сирі або застарілі знання. А платні знання – це приготовані знання, які краще засвоюються і ідеально підходять для нашого часу. Вони найчастіше надходять з передовою і тому максимально адекватні сьогоднішньої реальності. Так що не шкодуйте на них гроші. І пам’ятайте, чим більше ви будете знати, тим впевненіше ви будете себе відчувати в цьому світі грошей!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *